Vybavení na canicross

20120628-24
Botám a běžeckému oblečení se prozatím věnovat nebudeme. Zde vás seznámíme se základními pravidly výběru a použití opasku, vodítka a postroje pro psa.

 Opasek

Opasku je na českém trhu k dostání celá řada. Každému sedí něco jiného, ale určitě pro všechny platí, že správný opasek má vést tah přes zadek. Pokud je vysoký a nebo určen k nošení na bedrech, není rozhodně vhodný. Po používání by vás z něj bolela záda a celý běh by pro vás byl velmi nepohodlný.

Při výběru si také všimněte váhy opasku - robustní a těžké typy mezi ty ideální rozhodně nepatří. Budete se pod nimi potit a po pár kilometrech oceníte vás začne obtěžovat jejich vysoká váha.

K upnutí vodítka by na opasku měla být buď tzv. vypouštěcí karabina anebo finský hák, obě pomůcky umožňují rychlé odepnutí psa v případě potřeby. Vedle toho, že jsou tyto pomůcky na některých zavodech povinné, zvyšují v každém případě bezpečí obou členů členů canicrossového týmu.

Vodítko

K opasku psovoda je pes připevněn speciálním vodítkem s tzv. amortizérem, což je pružná guma, která zmírňuje nárazy a vyrovnává rychlé změny rychlosti. Výrazně to šetří pohybový aparát psa i člověka. Mimo to je běh bez vodítka s amortizérem velice nepohodlný. Délka vodítka v nataženém stavu by neměla přesahovat 2 metry. Při výběru vodítka si vyzkoušejte, jak kvalitní guma je u vodítka použita. Řada levných vodítek obsahuje obyčejné gumolano, tzv. "gumicuk", které jednak rázy stejně příliš netlumí a navíc má velice krátkou životnost.

Vodítko by by mělo mít karabinu jen u psa (viz výše). Na straně u psovoda vzhledem k vhodnosti upevnění na sedák do vypouštěcí karabiny nebo do finského háku je vhodnější pouze smyčka.

Postroj pro psa

Postroj musí být vždy psovi pohodlný a rozhodně ho nesmí škrtit nebo omezovat v pohybu. Na výběr jsou v zásadě dvě varianty postrojů - krátký, který končí v půlce zad a dlouhý, který vede až ke kořeni ocasu.

1) postroj krátký

Postroj končí zhruba v půlce zad. U malých a některých středních psů je to jediná možná varianta postroje. U větších psů je vhodný jen na výlety a venčení.

2) postroj dlouhý

 Postroj, který vede až ke kořeni ocasu umožňuje psovi, aby se do tahu opřel celou svou váhou. Je vhodný pro větší střední a velké psy (od velikosti border kolie a podobně velkých psů).

Fotogalerie:

Vánoční besídka

Poslední společný trénink cancirossu v Praze na Hvězdě roku 2014 bude v úterý 16.12. od 18 hodin! Zakončíme ho malou besídkou.


Více »

Trénink Hvězda 18.11. se ruší

Úterní společný trénink 18.11. se ruší!


Více »

Vyhrajte startovné

Tři startovné ZDARMA na dog-friendly závod v Teplicích. Stačí málo a je to vaše...

 


Více »