Novinky

Žhavé novinky

10x Jak naučit psa zatáčet

Hned po tahání je zatáčení jednou ze základních dovedností canicrossu a vlastně i dalších disciplín. Tak jdeme na to?

Je to jednoduché – když psa nenaučíte zatáčet na slovní povel, potáhne vás tam, kam chce on, a ne kam chcete vy. A to zvláště při vyšší rychlosti třeba na koloběžce řešit opravdu nechcete. Navíc si společný výběh nebo jízdu oba daleko víc užijete, když bude plynulá a úspěšná.

1) Kdy s tím začít? 

Začít můžeme klidně už od štěněte, od nějakých 4 měsíců, když už pes zvládá chůzi na vodítku. Neznamená to, že se s ním rozběhneme nebo ho zapřáhneme do koloběžky. Naším hlavním úkolem tady bude mu vysvětlit, co je pravá a co je levá.

2) Jak to naučit?

Na procházce někde v lese najdeme nějaké hezké jednoduché rozcestí (ideální je tvar T nebo Y). Řekneme povel pro danou stranu, psa tam navedeme a odměníme – ať už pamlskem, nebo hračkou – podle toho, co má váš chlupatec radši.

3) Jaký povel si vybrat? 

Musheři používat Ho pro levou a Gee (dží) pro pravou stranu. Pamatuje se to hezky podle toho, že na levé ruce většinou nosíme hodinky (Ho). Vybrat si ale můžete jakákoliv slova. Důležité je slova v průběhu nácviku neměnit. 

Mimochodem, osvědčilo se nám používat krátká jednoslabičná slova. Když je totiž člověk zadýchaný a běží nedejbože do kopce, je snazší ze sebe vypravit něco krátkého a úderného.

4) Můžu to naučit i staršího psa?

No jasně! Věk není limit, jen je samozřejmě možné, že to bude trvat trošku déle. Psa si klasicky cvakneme na vodítko, pes jde před námi, táhne, řekneme povel a pes zatočí (případně ho tam navedeme, ukážeme mu). Tohle je fajn zopakovat několikrát na jednu a pak i na druhou stranu. 

5) Musíme chodit pořád po tom stejném rozcestí?

To je jedna možnost – tedy jít, říct povel, zatočit, odměnit a vrátit se na to stejné výchozí místo. Případně si můžeme naplánovat trasu procházky tak, že na každém rozcestí zatočíme doprava (a na další procházce doleva).

6) Stěžejní moment – kdy stranový povel dát?

Tedy jak daleko před zatáčkou, aby to nebylo moc brzy a pes nezapomněl, nebo aby to naopak nebylo až v momentě, kdy má pes už dávno zatáčet. Pes si trasu “čte” poměrně dost dopředu. Takže si tady můžeme pomoct tak zvaným předpovelem – když vidíme (nebo už trasu známe a víme), že se v dálce blíží rozcestí, můžeme říct něco jako “A půjdeme dží”, tím se pes připraví na změnu směru. A pak ještě před samotnou zatáčkou zopakujeme čistě jen povel jedním slovem (můžeme to jedno slovo, ale klidně říct víckrát za sebou).

7) Mám učit psa běžet i rovně?

Určitě! Zaprvé se to snáz učí, za druhé, když narazíme na složité rozcestí nebo třeba otevřený prostor bez cesty, pes by mohl být zmatený a čekat, až mu řekneme, kam má běžet. Což by nás mohlo zbytečně zpomalit. Takhle ho povelem ujistíme, že může běžet naplno rovně.

8) Kdy přidat další směry?

Jak jsme už psali, na začátek je ideální křižovatka ve tvaru Y nebo T. Se složitějšími tvary, kde je víc směrů klidně počkejte, až to pes bude opravdu umět. Jestli žádné takové hezké rozcestí poblíž nemáte, klidně si ho vysekejte ve vysoké trávě, postavte z klacků nebo označte páskou, prostě si s tím nebojte vyhrát, bude to stát za to.

9) Co dál?

Když jsme si jistí, že to pes víceméně chápe, je na čase vytáhnout postroj a zkusit si to při canicrossu (u štěňátka samozřejmě počkáme do minimálně 12 měsíců, než ho necháme tahat). Hodit se to bude i pro ty z vás, kteří chtějí jezdit primárně na kole nebo koloběžce, protože takhle dáte psovi šanci to zkusit v menší rychlosti. Postupně to ale na vašich strojích taky začněte zkoušet.

10) Tip na závěr

Když máte možnost a máte nebo znáte psa, který stranové povely už umí, svého k němu klidně připněte do dvojice a on to od něj hezky odkouká.

Držíme palce při trénincích! 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe