fbpx

Non-stop dogwear Dog Biatlon má po premiéře

27ff9ad2-2994-4b05-963d-b8a4fcd69b0b Za námi je historicky první závod v dog biatlonu u nás. Nabídl to, co od biatlonu jako jeho fanoušci očekáváme. Napětí, předem nejistý výsledek a nové zážitky.

“Biatlon je u nás hodně populární, ale na rozdíl od jiných sportů není pro běžného fanouška snadné si ho vyzkoušet,” vysvětuje Karolína Cipro z Non-stop dogwear, proč se rozhodli přinést tento sport i do našich zeměpisných šířek.

Pořadatelům bylo jasné, že pokud se má dog biatlon chytit, nesmí se střílet z klasických zbraní, které mohou ublížit nebo přinejmenším vydávají zvuk, kterého se psi bojí. “Hned při prvním setkání s laserovými malorážkami jsme si řekli, že to je přesně to, co hledáme,” poodhaluje začátek dog biatlonu Karolína. Laserové pušky jsou bezpečné a nevydávají při výstřelu žádný zvuk, mají přitom ale stejnou konstrukci i hmotnost jako pravé biatlonové malorážky a dopřejí tak závodníkům autentický zážitek. Zbraně při výstřelu vyšlou krátký laserový puls. Terče, na které se střílí, obsahují detektor laserového paprsku a po zásahu se rozsvítí. Každý závodník má celkem pět ran a za každý netrefený terč musí absolvovat jedno trestné kolo.

2bc4b7a9-409b-4554-b103-8d766c731f36

Velké dilema pro pořadatelský tým bylo, jakou zvolit vzdálenost střelby. Někteří extremisté prosazovali 20 metrů, ovšem sami po vyzkoušení střelby složili zbraně. Střílet bez tréninku po fyzickém výkonu na více než 6 metrů je opravdu jen pro velmi talentované jedince. Nakonec se střílelo na vzdálenost 5,5 metru a výsledky ukázaly, že to bylo tak akorát. Většina závodníků absolvovala jedno až tři trestná kola, ovšem našly se i krásné, rychle odstřílené a čisté střelecké položky. Nutno férově podotknout, že se našly i čisté nuly. Inu, biatlon je neúprosně spravedlivý. Dáš nebo nedáš.

Dog biatlon ukázal, že dokáže nabídnout stejně velká překvapení jako ten, který známe z televize. Zatímco v canicrossu se na prvních místech objevují stále stejní borci, v biatlonu dokáže střelba s pořadím pěkně zamíchat. Vyprávět by o tom mohl Jakub Polenský, který v Soběšíně zaslouženě zvítězil po dvou čistých střeleckých položkách. Druhému Milanovi Štípalovi a třetímu Dušanu Erbsovi nadělil přes 20 vteřin, přestože v běhu za oběma borci zaostával. Biatlon zkrátka není jen o běhu a uplatnit se můžou i pomalejší běžci. To je vynikající motivace. V Soběšíně se běželo na tři 600 metrů dlouhá kola s dvěma střeleckými položkami. Týmy startovali jednotlivě v odstupu 1 minuty. “Na prvním závodě jsme chtěli mít jistotu, že se nezaplní střelnice, tak jsme raději udělali velké rozestupy,” komentuje důvod velkých mezer Karolína Cipro.

28b7eff7-d9c7-490f-8954-955d8649789b
Kategorie byly na prvním závodě rozděleny velmi jednoduše. Ženy, muži a junioři. Limit počtu závodníků byl stanovený na 80 týmů, aby bylo dost prostoru vše otestovat. Nejpočetnější kategorie byla ta ženská, ve které se o první dog biatlonové trofeje utkalo rovných 60 závodnic. Nejlépe si s nástrahami tratě a střelnice poradila Hanka Žohová, která druhou Lucku Točekovou porazila o pouhé 3 desetiny sekundy. Non-stop dogwear dog biatlon měl u závodníků úspěch. “Hustý. Super. Jsem rád, že jsem si to vyzkoušel.” To byly nejčastější komentáře závodníků po doběhu. Další možnost vyzkoušet si biatlon v psí podobě budete mít už 26.6. v Komenského sadech v Ostravě. Tak neváhejte, zamiřte a palte…