fbpx

7 věcí, které nesmíte zapomenout doma, když vyrážíte se psem na hory

7 věcí, které nesmíte zapomenout doma, když vyrážíte se psem na hory

1. Botičky

Už víte, co je zimní pejskařův otčenáš?

Nikdy neopustím teplo domova svého bez botičky psí v kapse mé. Amen.

Sníh je obvykle ideální povrch – je měkký a jemný. Velmi rychle ale může ukázat i svou odvrácenou tvář. Stačí obleva a následný mráz, který promění skvělý povrch v brusný papír. Ten dokáže rozedřít polštářky a kůži kolem drápů do krve během několika stovek metrů.ed98357b-8695-4a61-a49a-7bc08844b335

Před výletem vykoukněte před chalupu a botičky podle podmínek oblečte hned nebo je vezměte v každém případě s sebou.

Jak vybrat botičku?

  • Je z jemného materiálu, aby pes neztratil kontakt s terénem
  • Je o 1-2 cm širší než je tlapka
  • Je s elastickým suchým zipem, který při zapnutí moc nebo vůbec “nepřesahuje”

2. Mast na psí tlapky

Mast na tlapky je pokračování pejskařského evangelia.

Když už se packa poraní, nemusí to znamenat pohromu. Psí tlapky se hojí rychle a když jim pomůžete mastičkou, nemusí pes zbytek dovolené strávit na chatě.packa-1

Použít můžete obyčejnou bílou vazelínu z lékárny. Lepší je ale vybrat mast, která v sobě má i hojivé látky. Packu namažte a dejte do botičky.

3. Obleček

Na pořádný obleček nezapomínejte. Obzvláště pokud je váš pes gaučák. Oblékejte ho vždy:

  • V tuhých mrazech pod -10°C
  • Když někde delší dobu stojíte během výletu
  • Před i po tréninku

Vyberte obleček, který neodstává od těla ani když je pes na vodítku. Kryje celá stehna i ramena a má zapínatelný límec na krk.

affcf254-beb8-48a7-948e-521a6af023eb

Tip! Pro psy, kteří hodně běhají v hlubokém sněhu se hodí vesta, která chrání hrudník proti odřeninám. Nemusí být moc teplá, stačí když bude pevná na hrudníku.

15681833_10206221800464043_1591152142_o

Ohař Bella ve vestě při záchraně v českých horách.

4. Energy booster

Psi získávají rychlou energii z tuků. Na rozdíl od lidí, kteří ji získávají z cukrů. Škvarky nebo sádlo jsou proto vynikající snack, který si s sebou přibalte na cestu. Zima je navíc milosrdná a v batohu se vám sádlo nerozteče.

Někteří psi “zvládnou” vyhubnout i během jediného dne, během kterého mají vyšší fyzický výdej. Když se k tomu ještě přidá zima, je hubnutí ještě výraznější.

Na delší tréninky nebo výlety s sebou vozím kostku sádla. Psi to berou jako pamlsek a navíc jim to během chvíle dodá energii, prozrazuje Šimon Cipro z Běhejsepsem.cz týmu.

5. Osuška

Až dorazíte do chaty a pořádnou zimní plískanici necháte venku za dveřmi, osušte pořádně vašeho čtyřnožce. Rychleji se zahřeje, víc si odpočine a bude připravený na další zimní radovánky.

Jednu osušku nebo pelíšek si s sebou přibalte i na výlety. Můžete ji dát pod psa v restauraci až se půjdete zahřát. Vy to máte jednodušší. Svařák, čaj s citroném nebo tchýniny ztracené nervy (velký rum do čaje). Doporučujeme to poslední.

6. Čelovka a vybavení s reflexními prvky

Nenechávejte čelovku doma ani když počítáte, že to do tmy zaručeně stihnete. Rychle se stmívá a čelovka může být vaše spása, když se pes ztratí.

Díky reflexním prvkům na obojcích, postrojích a oblečcích máte větší šanci psa vidět na velkou vzdálenost.

Reflexní prvky na vybavení jsou podle mě zásadní. Hodně tréninků jezdím se psy na volno a jen díky reflexům vím, kde přesně jsou. Je to i bezpečnější, když potkáváte ostatní běžkaře, říká Šimon Cipro.

7. Známka

Není nic horšího než hledat psa po horách. Sníh se boří, každý přesun až nesnesitelně dlouho trvá a den rychle skončí. Známka je to nejmenší, co můžete udělat, aby se váš čtyřnožec rychle našel.

Není ani špatný nápad zaregistrovat číslo čipu psa do registru zvířat.

A teď už konec modlení a honem za sněhem. Hezké vánoce a příjemné zimní radovánky vám všem přeje tým Běhejsepsem.cz. 

pf_bsp_fb_cover