Běžky, skialpy, sněžnice nebo prostě jen pohoda na horské chatě. Sepsali jsme seznam, který využijete, ať si hory chystáte užít jakkoliv.
Tohle je za nás ideální zimní výbava pro psa, aby si s vámi sníh užil, jak se patří. A abyste i vy byli v klidu, že se můžete vydat na výlet na běžkách, túru na sněžnicích nebo výpravu na skiaplech a váš pes u toho bude v teple, bezpečí a v pohodě.
1) Botičky na všechny 4
Sníh je obvykle ideální povrch – je měkký a jemný. Velmi rychle se ale může ukázat i opak. Stačí obleva a následný mráz, který promění skvělý povrch v brusný papír. Ten dokáže rozedřít polštářky a kůži kolem drápků do krve během několika stovek metrů – a to by přece byla škoda si takhle zkazit výlet.
Takže před výletem vykoukněte před chalupu a botičky podle podmínek oblečte hned, nebo je vezměte s sebou všechny 4.
A jak botičku vybrat?
- Je z jemného materiálu, aby pes neztratil kontakt s terénem.
- Je o 1–2 cm širší než je tlapka.
- Je s elastickým suchým zipem, který při zapnutí moc nebo vůbec „nepřesahuje“ (mimochodem, zip se nebojte pořádně utáhnout a obtočit okolo nohy, aby pes botičku neustále neztrácel).
2) Mast na psí tlapky vás zachrání
Když už se packa poraní, nemusí to nutně znamenat pohromu. Psí tlapky se hojí rychle a když jim pomůžete mastičkou, je šance, že si zbytek pobytu užijete i tak. Použít můžete obyčejnou bílou vazelínu z lékárny. Lepší je ale vybrat mast, která v sobě má i hojivé látky. Packu namažte a dejte do botičky. Mast můžete použít i preventivně.
3) Obleček do hor, to je povinná výbava
Na pořádný obleček nezapomínejte. Ve větších mrazech nebo delším pobytu venku ho snesou i ti nejchlupatější psi. Oblékej vždy:
- V tuhých mrazech pod -10°C
- Když někde delší dobu během výletu stojíte
- Před i po tréninku
Jak obleček vybrat? Chtějte takový, který neodstává od těla a kryje celá stehna i ramena, i když se pes začuchá a předkloní. Střihem je to vlastně taková bunda typu parka, co známe od nás od lidí.
Video o oblečcích a o tom, jak správně změřit hafana zde.
4) Drink na energii
Zavodnění psa je moc důležitá disciplína, a to i v zimě. Určitě to znáte, ale pro jistotu:
Zavodňujeme 2 hodiny před výkonem a to v poměru 15 ml / kg váhy psa.
A čím? Můžete do vody rozmíchat trochu paštiky, piškot nebo lososový olej. My máme ovšem nejradši drinky MAMUT – Pre-run před výkonem a Recovery po, které psovi dodají energii a další potřebné látky.
5) Osuška, aby to bylo v suchu
Sníh je sice ta nejlepší pračka na psa, ale chlupatce je potřeba i tak osušit. Dřív se zahřeje a zregeneruje a taky nebude smrdět. A to ocení jak pes, tak i ostatní účastníci vaší výpravy.
6) Čelovka a reflexními prvky, ideální dvojka
Nenechávejte čelovku doma ani když počítáte, že to do tmy zaručeně stihnete zpět. A jestli je váš pes zvyklý chodit nebo běhat na volno, bude se vám hodit, když je pes dál od vás – v kombinaci s reflexními prvky na obojku, postroji nebo oblečku máte větší šanci psa vidět na velkou vzdálenost. Navíc je to bezpečnější, když potkáte ostatní běžkaře nebo výletníky.
7) Známka a GPS, kdyby náhodou
Nechceme strašit, ale není nic horšího, než hledat psa po horách. Sníh se boří, každý přesun dlouho trvá a den rychle skončí. Známka je to nejmenší, co můžete udělat, aby se váš čtyřnožec rychle našel. Není ani od věci zaregistrovat číslo čipu psa do registru zvířat. Pořídit mu můžete i GPS pro psy typu Tractive, bude vám vysílat přesnou polohu a celou situaci vám nesmírně usnadní.

Tip! Pro psy, kteří často běhají v hlubokém sněhu se hodí vesta, která chrání hrudník proti odřeninám. Nemusí být moc teplá, stačí když bude pevná na hrudníku.
A teď už honem za sněhem! Přejeme vám jen ty nejkrásnější zimní zážitky a klidně nás na nich označujte na sociálních sítích, rádi se mrkneme!