Novinky

Žhavé novinky

7 věcí, které nezapomenout, když vyrážíte se psem na hory

Běžky, skialpy, sněžnice nebo prostě jen pohoda na horské chatě. Sepsali jsme seznam, který využijete, ať si hory chystáte užít jakkoliv.

Tohle je za nás ideální zimní výbava pro psa, aby si s vámi sníh užil, jak se patří. A abyste i vy byli v klidu, že se můžete vydat na výlet na běžkách, túru na sněžnicích nebo výpravu na skiaplech a váš pes u toho bude v teple, bezpečí a v pohodě.

1) Botičky na všechny 4

Sníh je obvykle ideální povrch – je měkký a jemný. Velmi rychle se ale může ukázat i opak. Stačí obleva a následný mráz, který promění skvělý povrch v brusný papír. Ten dokáže rozedřít polštářky a kůži kolem drápků do krve během několika stovek metrů – a to by přece byla škoda si takhle zkazit výlet.

Takže před výletem vykoukněte před chalupu a botičky podle podmínek oblečte hned, nebo je vezměte s sebou všechny 4.

A jak botičku vybrat?

  • Je z jemného materiálu, aby pes neztratil kontakt s terénem.
  • Je o 1–2 cm širší než je tlapka.
  • Je s elastickým suchým zipem, který při zapnutí moc nebo vůbec „nepřesahuje“ (mimochodem, zip se nebojte pořádně utáhnout a obtočit okolo nohy, aby pes botičku neustále neztrácel).

2) Mast na psí tlapky vás zachrání

Když už se packa poraní, nemusí to nutně znamenat pohromu. Psí tlapky se hojí rychle a když jim pomůžete mastičkou, je šance, že si zbytek pobytu užijete i tak. Použít můžete obyčejnou bílou vazelínu z lékárny. Lepší je ale vybrat mast, která v sobě má i hojivé látky. Packu namažte a dejte do botičky. Mast můžete použít i preventivně.

3) Obleček do hor, to je povinná výbava

Na pořádný obleček nezapomínejte. Ve větších mrazech nebo delším pobytu venku ho snesou i ti nejchlupatější psi. Oblékej vždy:

  • V tuhých mrazech pod -10°C
  • Když někde delší dobu během výletu stojíte
  • Před i po tréninku

Jak obleček vybrat? Chtějte takový, který neodstává od těla a kryje celá stehna i ramena, i když se pes začuchá a předkloní. Střihem je to vlastně taková bunda typu parka, co známe od nás od lidí.

Video o oblečcích a o tom, jak správně změřit hafana zde.

4) Drink na energii

Zavodnění psa je moc důležitá disciplína, a to i v zimě. Určitě to znáte, ale pro jistotu: 

Zavodňujeme 2 hodiny před výkonem a to v poměru 15 ml / kg váhy psa

A čím? Můžete do vody rozmíchat trochu paštiky, piškot nebo lososový olej. My máme ovšem nejradši drinky MAMUT – Pre-run před výkonem a Recovery po, které psovi dodají energii a další potřebné látky.

5) Osuška, aby to bylo v suchu

Sníh je sice ta nejlepší pračka na psa, ale chlupatce je potřeba i tak osušit. Dřív se zahřeje a zregeneruje a taky nebude smrdět. A to ocení jak pes, tak i ostatní účastníci vaší výpravy.

6) Čelovka a reflexními prvky, ideální dvojka

Nenechávejte čelovku doma ani když počítáte, že to do tmy zaručeně stihnete zpět. A jestli je váš pes zvyklý chodit nebo běhat na volno, bude se vám hodit, když je pes dál od vás – v kombinaci s reflexními prvky na obojku, postroji nebo oblečku máte větší šanci psa vidět na velkou vzdálenost. Navíc je to bezpečnější, když potkáte ostatní běžkaře nebo výletníky.

7) Známka a GPS, kdyby náhodou

Nechceme strašit, ale není nic horšího, než hledat psa po horách. Sníh se boří, každý přesun dlouho trvá a den rychle skončí. Známka je to nejmenší, co můžete udělat, aby se váš čtyřnožec rychle našel. Není ani od věci zaregistrovat číslo čipu psa do registru zvířat. Pořídit mu můžete i GPS pro psy typu Tractive, bude vám vysílat přesnou polohu a celou situaci vám nesmírně usnadní.

Tip!

Pro psy, kteří často běhají v hlubokém sněhu se hodí vesta, která chrání hrudník proti odřeninám. Nemusí být moc teplá, stačí když bude pevná na hrudníku.

A teď už honem za sněhem! Přejeme vám jen ty nejkrásnější zimní zážitky a klidně nás na nich označujte na sociálních sítích, rádi se mrkneme!

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe