
Chtěli byste zkusit lyžování se psem? Skijöring je fajn oživení zimy. Pár věcí byste ale měli předem vědět.
Přerušovat je bezpečné! Při některých činnostech se přerušování nedoporučuje. Při skijoringu se ho ale bát rozhodně nemusíte. Jezděte se psem raději kratší úseky než mnoho kilometrů v kuse. Pro psy je to zábavnější. A co pro psy není zábavné nemá šanci na dlouhodobý úspěch.
Méně je více! Vždycky. Nemá smysl jezdit mnohokrát týdně a polykat desítky kilometrů. Začněte opatrně s několika málo kilometry (do 6 km) a postupně přidávejte. Nemáte-li vrcholové ambice, netrénujte se psem vícekrát než třikrát týdně. A i pokud je máte, chce to speciální režim. V takovém případě se raději přihlašte do některého z musher klubů. Poradí vám. Co platí pro trénink lidí neplatí plně i pro trénink psů. Na to nezapomínejme.
Pozor na tlapky. Sníh je pro psy povětšinou nejpříjemnější povrch, jsou ale i vyjímky. A to je pak třeba být moc opatrný. Jedná se hlavně o sníh, který částečně roztál a pak zmrzl na kámen. Ještě zrádnější je ale jarní typ sněhu, tzv. firn. Je to mokrý, zčásti roztátý sníh s velkými krystaly. Na první pohled vypadá takový sníh neškodně, ale psi ho nabírají mezi polštářky a stačí pár set metrů a tlapky jsou rozedřené do krve. V takových podmínkách oblečte lehké boty na všechny čtyři tlapky. Prevence k nezaplacení.
TIP! Hází vám pes sníh tlapkami do očí? Oblečte mu na tlapky lehké boty a je po problému. Zimní botička Non-stop dogwear
Pitný režim. Čím delší trať, tím pečlivěji psa napájejte. A nezapoměňte na sebe, pivo se nepočítá 🙂
Alespoň 2,5 metru by měla být délka tažné šňůry, abyste psovi nenajížděli na nohy a běžkování bylo bezpečné.
Bruslit. Klasický styl se pro běžkování se psem moc nehodí. Mnohem pohodlnější je bruslení. Je sice technicky trochu náročnější, ale je rychlejší a umožní vám lépe reagovat na tah psa. Klasiku a panenský sníh ve volném terénu nijak neodsuzujeme, je ale vhodnější pro venčení a romantické výlety spíš než pro trénink zapřahání.
Chce to rolbou upravenou trať, což souvisí s předchozím bodem. V hlubokém sněhu se bruslit prostě nedá. Kam vyrazit? V tomto směru každá rada drahá. Kolem naší krásné republiky je hor spousta a takřka ve všech se někde upravují tratě. Všude je vstup se psy na hraně, ne-li za ní. Všechno je ale možné, hlavně však pamatujme, že…
Je třeba být ohleduplný. Se psem jsme na upravených tratích pouze hosty. Přiznejme si to a buďme ohleduplní k ostatním běžkařům. Lyžujme brzy z rána nebo pozdě večer, kdy jsou tratě volnější. A také nezapomínejme, že…
… běžkování je sport v bílé stopě, ne v hnědé. Sbírejme hovínka.
Kde závodit?
Podívejte se do termínovky. Zajímá vás něco o zimních závodech? Rádi poradíme. Napište nám na náš Facebook nebo rovnou na email info@behejsepsem.cz.
Autor: Šimon Cipro