Novinky

Žhavé novinky

Agrese na závodě a co s tím?

Facebookové diskuze jsou toho plné a nám jako pořadatelům nezbývá, než doufat, že se na našem závodě budou všichni chovat fair play. Ano, píšeme o agresi psů na trati. Patříte mezi majitele psího vzorňáka, běžíte si svůj závod, podáte skvělý výkon a soupeřův pes vám nalítne do vašeho hafana. Třeba do něj jen drkne, nebo v horším případě ho i kousne…

Následuje váš vztek, zoufalství, zklamání. A pak strach, jak se s tou situací váš chlupáč popere. Bude chtít ještě někdy tahat? Jak se bude chovat na závodech? Nezačne také napadat?

Co teď s tím? Koukneme se na to pěkně od základu.

Co znamená agrese na závodě?

Většina pořadatelů udává v propozicích, že agrese psa bude potrestaná diskvalifikací týmu. Co ale agrese vlastně znamená? Většina lidí z termínu agrese pochopí, že pes nesmí nikoho na trati kousnout (nejen psa, ale ani člověka). Někdo to chápe, že když má napadený pes nebo osoba šrám, teče z toho krev, tak že to je právě projev agrese. Když jen škrábne, tak to se ještě nepočítá.

Realita je ale jiná. V závodě nesmí dojít k žádnému kontaktu. Správně by se pes na jakéhokoliv soupeře neměl ani podívat. To ale nejde hlídat, takže se všeobecně bere jakýkoliv kontakt. Pokud pes předbíhá soupeře a jeho psa třeba jen drkne čumákem, už je to považované za projev agrese. 

Jak lze agresi na trati zjistit?

Každý pořadatel má na trati pomocníky. Ale bohužel není v silách kontrolovat každý metr. Pomocníci zkušených pořadatelů jsou proškoleni tak, že si zaznamenávají nejen, že daný tým proběhl, ale také jak proběhl, zda se choval podle pravidel a nebo jestli došlo k nějakému porušení. 

Pokud ale nastane problém v úseku, kde nikdo není, nezbývá nic jiného, než to pořadateli nahlásit. V závodě jsou všichni plní adrenalinu a emocí. Často doběhnete a pokud se vám stalo něco nepříjemného na trati, jste toho plní. Doporučujeme proto hned po doběhu najít “problematického” soupeře a v klidu mu oznámit, že to, co se stalo na trati, chcete řešit s pořadatelem. Hádky jsou zbytečné a obvykle celou situaci jen zbytečně vyhrotí.

Pak se jděte vyklusat, vychoďte svého hafana a zkuste najít na akci něco pozitivního. Neděláte to kvůli sobě, ale pro svého psa. A ten z vás všechny negativní emoce rozhodně vycítí. Když to zvládnete přejít, tak velká většina psů si z toho nic nedělá a do dalšího závodu půjde s nadšením a bez jakýchkoliv šrámů na duši. Koukněte na článek o odměnách po canicrossu. Odměna spraví kde co.

Když jste si obstarali psa a trochu z vás vyprchaly emoce, dojděte za pořadatelem. Ideálně i se soupeřem. Ale pokud ho nemůžete najít, stačí vědět jeho jméno a nebo startovní číslo. 

Ředitel závodu a nebo jím pověřená osoba má povinnost se touto událostí zabývat. Měl by zjistit pohled obou stran. Často lze situaci vyřešit domluvou. Obě strany si vysvětlí, co se stalo, dojde k omluvě a je klid. V některých případech musí pořadatel přistoupit na diskvalifikaci týmu, který konflikt způsobil.

Proč se to řeší stále dokola?

Tak touhle otázkou se dost trápíme. Po závodě se objeví fotka, kde má pes vyceněné zuby (protože tak dýchá a nebo se zrovna špatně otočil) a už se to propírá horem dolem. Nebo příspěvek, že pes nejmenované závodnice napadl na trati někoho a ani se neomluvila. Jenže pomlouváním a propíráním na sociálních sítích se to nevyřeší. Pokud máte tu smůlu, že se vám něco takového stane, nahlaste to, prosím, pořadateli. Ten má možnost stav změnit. A pokud se k tomu postaví špatně, že to nechce řešit, je to další věc. Ale obecně si myslím, že to všichni pořadatelé budou kvitovat s povděkem. Je to sice “další práce”, ale vede to k posunu sportu na vyšší úroveň.

Všech, kteří za námi přišli a řešili to s námi si moc vážíme. A jsme i rádi, když se situace povede vyřešit domluvou. Když vidíme, že obě strany jsou si vědomy, co se stalo a je tam naděje, že příště se to nebude opakovat.

Nejste si jistí, jak se váš pes bude chovat k ostatním? Vyražte na společný trénink. Situaci natrénujete a na závodě vás vůbec nic nezaskočí. Všechny tréninky najdete v naší termínovce.

Máte k tomu svoje poznámky? Napište nám je. Budeme moc rádi. Protože canicross nás baví a chceme ho posouvat. Posouvat tak, aby byl dostupný nováčkům i zkušeným. A hlavně tak, aby to byla zábava. A ne stres.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe