fbpx

Běhy na dlouhé tratě: Na co pozor a jak na to?

Celý den někde v horách se psem, to je paráda! Jen vy, příroda a překonání sebe sama a klid.

Někdo za delší běh považuje trasu i 10 kilometrů, to je naprosto v pořádku. Dneska bude ale řeč spíše o trasách o 10–20 kilometrech a více. Na takový běh není těžké natrénovat, na druhou stranu určitě nedoporučujeme se jen tak sebrat a jít to zkusit. Všechno hezky postupně a systematicky a přinese to svoje výsledky. 

Jak (ne)začít?

Určitě vás neminuly články typu “Na maraton za 100 dní”. 40 kilometrů vy i váš pes po relativně krátkém tréninku uběhnout zvládnete, jde tady ale o následky – fyzické i psychické, pro vás i pro psa. 

A tak s ohledem na chlupatce postupujte pomalu a zodpovědně. Například než psa připravíte na cca 4kilometrový závod, ve kterém chcete, aby pracoval naplno, tak jsou to asi tak 3–4 měsíce pravidelného tréninku (alespoň 3x týdně). Takže abyste natrénovali na 10–15 kilometrů, už se bavíme o systematickém tréninku o délce jednoho roku. Se psem budete hlavně běhat na volno, přidáte krátké úseky v zápřahu a sem tam třeba vytáhnete kolo nebo v zimě běžky. Pes si společně s vámi vybuduje dostatečnou kondici na to, aby tuto vzdálenost zvládl a v cíli nebyl úplně zničený. Stejně tak vy byste se měli po závodě cítit unaveně, ale během 2 dnů být opět fit.

A samozřejmě začít byste měli se psem až okolo 1 roku věku, klidně déle. Aby pes stihl dospět jak fyzicky, tak psychicky. 

Jak dlouho trvá příprava na dlouhou trať?

Při vzdálenostech kolem 20 a více kilometrů bude příprava vaše i psa (pokud začínáte z nuly), trvat kolem roku. Nebojte, neznamená to, že budete trénovat 3x týdně 20 kilometrů. Objem budete sbírat postupně. Obecné pravidlo je, že nejprve se trénuje pomalu a na objem. Na určité hranici se začnou zařazovat i rychlejší tréninky. Pro dosažení 20 kilometrů je dobré trénovat každý týden 3–4x. Většina aktivit bude mezi 6 a 10 kilometry a jednou týdně zařadíte trénink delší, tedy 12–15 kilometrů. Po měsíci až dvou můžete mít delší trénink v rozmezí 12–20 km a během 3–4 měsíců by pro vás bylo reálné zařadit i aktivitu kolem 23km. Samozřejmě se musíte řídit i tím, jak se cítíte a jak to zvládá váš pes.

Máme běžet v tahu, nebo na volno? 

Tady je důležité si říct, jestli chcete, aby vám pes pomáhal a tahal vás, nebo stačí, že půjde s vámi kdesi ve vaší blízkosti. První varianta je samozřejmě náročnější a zařadit musíte i tréninky, kdy pes trénuje vyloženě tah v postroji. Jestli vám ale vyhovuje, že je pes s vámi, prostě berte psa s sebou na tréninky. 

Jak tedy vybrat postroj? 

Krátký postroj končící v půlce zad je vhodnější pro psy, kteří nejsou celou dobu před vámi, ale část cesty jdou i vedle vás. Dlouhý postroj končící u kořene ocasu doporučujeme pro tahače. Pes v dlouhém postroji musí být před vámi a ideálně mít napnuté vodítko.

Více o postrojích si můžete přečíst v článku Jak vybrat postroj pro psa.

Opravdu pozor na věk psa

Stáří hafana radíme nepodcenit. Nebojte, nic vám neuteče a naopak svému psovi dopřejete dětství, které si zaslouží. Trénovat začněte až opravdu kolem roku a na delší tratě se dostávejte postupně. Kolem 3–5 roku je pes v nejlepších letech. Starší psi se pak s vámi mohou bez omezení oddávat nekonečným výletům. A pes senior? To je individuální. Jen s přibývajícím věkem je pak delší regenerace. Proto své hafany vždy sledujte a když uvidíte, že to není ono, prostě tratě zase zkraťte.

Společné trénování z vás vytvoří opravdu skvělý tým. A těch zážitků! Budeme moc rádi, když budete vše dělat bezpečně a taky mějte na paměti, že si to užijete víc, když na to všechno budete pořádně připraveni. Oba dva.

Pokud budete chtít poradit s tréninkem, klidně napište, nebo zavolejte. Rádi vám poradíme.