Novinky

Žhavé novinky

Canicross na dlouhé tratě a dogtrekking. Jak na to?

Běžet nebo jít se psem na celý den, ideálně do hor, to je sen. Trocha dobrodružství, spousta romantiky. A přesně na to se dneska podíváme. 

Co je to dogtrekking?

Diskuze nad terminologií jsou oblíbené ve všech oblastech a u pejskařů to není výjimkou. Když se zeptáte, co je to dogtrekking, tak vám odpoví úplně jinak běžec a turista. No a jak to vidíme my z Běhejsepsem? Dogtrekking vznikl z dlouhých výletů se psem. Často delších než 100 kilometrů. Člověk s velkým batohem, spacákem, bohatou výbavou a v pohorkách vyrazil na trasu, kterou získal od pořadatele na mapě. Následně se objevily i dogtreky midy – neboli střední vzdálenosti okolo 40 kilometrů. Postupně ale s přibývajícími nadšenci do canicrossu se tyto akce začaly běhat. A vítěz byl v tu chvíli jasný. Kdo běžel, byl rychlejší. A pak začaly první diskuze – smí se dogtrekk běžet?

Pokud jde o závod, který je měřený start a cíl, tak rychlejší vyhrává. Když vyrazíte na výlet spolu s hafanem a budete se chtít kochat, má to jistě úplně stejné kouzlo, jako když si trasu proběhnete. Pro tuto chvíli bychom tedy přestali slovíčkařit a koukneme se běh (nebo chůzi) na delší tratě, tedy od 10 kilometrů více. Ano, to už je totiž pro psa delší trať a je potřeba na to brát ohled.

Jak začít?

Určitě jste zaregistrovali články typu „Natrénuj na maraton za 100 dní“. Tak to vás vyvedeme z omylu neboť 40 kilometrů vy i váš pes jistě po relativně krátkém tréninku uběhnout zvládnete. Ale ty následky rozhodně řešit nechcete. Když už ne kvůli vám, tak alespoň kvůli hafanovi je rozhodně lepší vzít trénink zodpovědněji. V zápřahu by pes neměl být před rokem věku. U větších plemen klidně vydržte do 18 měsíců. Do této doby pes roste a dospívá. Pravidelný trénink neprospěje jeho tělu a psychicky by to pro něj bylo také náročné. Jedná se o soustředěnou práci, která trvá dlouho v kuse. Proto i tady je potřeba, aby pes dozrál. Když tedy po roce věku psa začneme trénovat, nejprve se psem absolvujeme krátké úseky v tahu a zbytek času pracujeme na společné kondičce na volno.

Začínáte s dospělým psem? Postup je úplně stejný. Pomalu a pokud to uspěcháte, často není cesty zpět. Než psa připravíte na cca 4 kilometry závod, ve kterém chcete, aby pracoval naplno, tak jsou to asi tak 3–4 měsíce pravidelného tréninku (alespoň 3x týdně). Takže abyste natrénovali na 10–15 kilometrů, už se bavíme o systematickém tréninku o délce jednoho roku. Se psem budete primárně běhat na volno, přidáte krátké úseky v zápřahu a sem tam třeba vytáhnete kolo nebo v zimě běžky. Společně se psem budujete dostatečnou kondici na to, aby tuto vzdálenost zvládl, celou dobu byl v tahu a v cíli nebyl úplně zničený. Stejně tak vy byste se měli po závodě cítit příjemně unaveně, ale během 2 dnů být opět fit.

Jak dlouho trvá příprava na dlouhou trať?

Při vzdálenostech kolem 20 a více kilometrů bude příprava vaše i psa (pokud začínáte z nuly), trvat kolem 2 let. Další přidávání jde už trošku rychleji. 30 a více kilometrů je pak už jen o společném nabíhání kilometrů.

Zajímají vás závody kolem 70–100 km? Tak k tomu musíte jednoduše dospět. Ať už chodíte, nebo běháte. Jsou plemena, která mají lepší předpoklady to zvládnout dříve a nepotřebují tolik tréninku. A naopak, existují typy psů, pro které tohle prostě není. A ruku na srdce. Kdo z lidí má na tento typ tratí opravdu natrénováno? Pokud se bez fyzické přípravy vás i vašeho psa do takovéto akce prostě jen „hecnete“, výsledkem je, že se z toho budete vzpamatovávat několik týdnů, vy i váš pes. Přirovnat to můžeme k závodům ve spřežení na dlouhé tratě. Závodům, kdy psi absolvují tratě kolem 80 kilometrů, předchází souvislý trénink dlouhý několik měsíců a psi mají před akcí naběháno celkem více než 1000 km v zápřahu. A ještě jsou to psi, kteří jsou pro tento typ sportu speciálně vybíráni a šlechtěni.

Systematický trénink je cesta k úspěchu

Když se rozhodnete, že aktivity na 20 kilometrů jsou pro vás to pravé, neznamená to, že budete trénovat 3x týdně 20 kilometrů. Objem se sbírá postupně. Obecné pravidlo je, že nejprve se trénuje pomalu a na objem. Na určité hranici se začnou zařazovat i rychlejší tréninky. Pro dosažení 20 kilometrů je dobré trénovat každý týden 3–4x. Většina aktivit bude mezi 6 a 10 kilometry a jednou týdně zařadíte trénink delší na 12–15 kilometrů. Po měsíci až dvou můžete mít delší trénink v rozmezí 12–20 km a během 3–4 měsíců by pro vás bylo reálné zařadit i aktivitu kolem 23 km. Důležité je řídit se tím, jak se cítíte.

Jak budou vypadat jednotlivé tréninky? A co postroj?

Nejprve se zamyslete nad tím, jestli chcete, aby vás pes tahal a nebo vám stačí, že půjde s vámi kdesi ve vaší blízkosti. První varianta je komplikovanější, protože musíte zařadit tréninky, kdy pes trénuje i tah v postroji. V tom případě mrkněte na tréninkový plán u nás na webu, je tam vysvětlené, jak na to, včetně videí. 

 

A pokud vám vyhovuje, že je pes s vámi, ale nezáleží vám, jak tahá, stačí, když prostě psa budete brát s sebou na tréninky. Zde jen stojí za zvážení, jaký typ postroje zvolit. Krátký postroj je vhodnější pro psy, kteří nejsou celou dobu před vámi, ale část cesty jdou i vedle vás. Dlouhý postroj  doporučujeme pro tahače. Pes v dlouhém postroji musí být před vámi a ideálně mít napnuté vodítko.

Opravdu pozor na věk psa

Stáří hafana radíme nepodcenit. Nebojte, nic vám neuteče a naopak svému psovi dopřejete dětství, které si zaslouží. Trénovat začněte až opravdu kolem roku a na delší tratě se dostávejte postupně. Kolem 3–5 roku je pes v nejlepších letech. Starší psi se pak s vámi mohou bez omezení oddávat nekonečným výletům. A pes senior? To je individuální. Jen s přibývajícím věkem je pak delší regenerace. Proto své hafany vždy sledujte a když uvidíte, že to není ono, prostě tratě zase zkraťte. 

 

Rozhodně vás tu od delších tras, ať už v canicrossu nebo dogtrekkingu nechceme odrazovat. Naopak. Společné trénování a pak i chození nebo běhání se psem z vás vytvoří opravdu skvělý tým. Budeme moc rádi, když budete vše dělat bezpečně a taky mějte na paměti, že si to užijete víc, když na to všechno budete pořádně připraveni. Oba dva. 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe