fbpx

Canicrossař roku Lukáš Tassler

Dnes vám přinášíme rozhovor s Lukášem Tasslerem, čerstvým vítězem ankety Kynolog roku v kategorii canicross.

Co ty a canicross. Jak dlouho se mu věnuješ a jak ses k němu dostal?

640f8c42-ff65-429b-ad2f-87ef76f5e689

Začalo to letní dovolenou v roce 2011. Na chorvatském ostrově Korčula ve vesničce Brna se k nám přidala 2 asi 6ti týdenní štěňata. Dotazováním po okolí jsme zjistili, že se jedná o křížence huskyho s nějakým chorvatským divochem a že je zde patrně zanechal nějaký předešlý rekreant (proto jako plemeno na startovkách uvádím „dalmátský husky“). Tehdy měla obě štěňata dohromady ani ne 5 kg. Ujali jsme se jich a ještě tam zajistili očkování a mezinárodní pas. S přítelkyní Lucií Pavlištíkovou jsme si nechali Audrey. Jméno dostala po zesnulé freediverce Audrey Mestre, manželce proslulého freedivera a světového rekordmana Pipína Ferrerase (jiné jméno, jakožto vyznavač tohoto sportu, jsem nemohl dát; přítelkyně toto také akceptovala, ona však při tom myslela na Audrey Hepburn). Odieho se ujali rodiče mé přítelkyně. Pojmenovali ho po komiksové postavě hafana, která je častým terčem vtipů kocoura Garfielda (může za to jeho vzezření – jedno ucho nahoru, druhé dolu).

Dvojčata však často pobývala společně u nás. Když jsem pak s Odie začal častěji běhat, rozšířil naší smečku natrvalo. No a poté již bylo ke canicrossu blízko. Pojem, o jaký sport se jedná, jsem měl od kamaráda Vládi Šáfra. Známe se z jablonecké atletiky, kde jsme oba tehdy trénovali. Pořídil jsem si vlastní sedák, šňůru a postroj a vyrazil na první canicrossové závody do Rokytnice – to se psalo jaro roku 2013. Naše první závody jsme s Odie vyhráli. Bylo rozhodnuto. K atletice (dodnes reprezentuji svůj mateřský oddíl z Jablonce nad Nisou v 1. lize, kde se na 1500m pravidelně umisťuji do 3. místa) definitivně přibyl sport další – canicross.

Co pro tebe běhání se psem znamená?

Je to životní styl. Možnost sportování ve volné přírodě, na čistém vzduchu. Je to o pocitu sdílení radosti ze života se svým nejlepším čtyřnohým kamarádem na světě.

Kolik máš doma psů a kolik času ti tak zabere jejich trénink?

Doma máme 3 pejsky. Dva menší 95de34dd-64f0-4f32-8238-57483cbbf360alaskány (dalmátské husky) a již rok jednoho evropáka jménem Bolt. Ten je původem od Jany Tomáškové, naší moravské kamarádky a též úspěšné canicrossařky. Paradoxem je, že jsem v životě nikdy vůbec žádné psy nechtěl. Byla to obrovská náhoda, tehdy v Chorvatsku. A i tak mě museli přemlouvat, abychom si je domů přivezli. Co se týče tréninku, systematicky trénuji s Odie a Boltem. Musím však přiznat, že Bolta trénink baví o poznání více, jak Odieho. Bolt je dříč, Odie to má pro zábavu. No a Audrey, ta běhá jen příležitostně. Obvykle s pejsky trénujeme před závodní sezónou někdy i denně, standardně však 3 – 4× týdně (pokud je o víkendu závod, tak jen max. 2×). Já se pak snažím trénovat cca 6× do týdne. V závodní sezóně pak méně. Délka tréninkové jednotky je individuální a záleží na tom, na co se zaměřujeme. Včetně předtréninkové přípravy však jednotlivý trénink nezabere více jak 2 hodiny. Trénink pejsků je relativně krátký, má-li být ale kvalitní, jeho příprava je náročná (zavodnit, vyvenčit, dopravit se na místo). To mi potvrdí snad každý canicrossař, který to jen trochu bere vážně.

Trénuješ zvlášť sebe a zvlášť psy nebo se ti daří trénink vás obou skloubit dohromady?

Zhruba z 90% trénujeme každý zvlášť. Já pod dozorem atletického trenéra Vaška Puše. Pejsci samozřejmě pod dozorem mým. Odieho tréninky vzhledem k jeho nižší hmotnosti (17 kg) mohou probíhat společně se mnou. Odie je však závodní typ, tréninky ho více baví, pokud může s někým soupeřit. S Boltem je to však vždy o maximální rychlosti a nasazení a to se ne vždy do tréninku hodí. Nechci tady prozrazovat své tajné tréningové metody Bolta, ale jen o canicrossu to opravdu není. Prozradím, že mě tahá na koloběžce nebo kole (rychlostní tréninky), vláčí za sebou řetězy nebo jiné zátěže (silové tréninky), společně běháme delší kopcovité úseky (občas ve dvojspřeží s Odie). Je toho více a vše kombinuji dle potřeby a i chuti smečky do tréninku. Čistě rovinaté úseky společně moc často s Boltem neběháme.

Dříve si běhal se středně velkým psem, teď tě vídáme hlavně s evropákem. Jaký je největší rozdíl a co tě baví víc?

Největší rozdíl poznáte v síle tahu a v dosahovaných rychlostech. Když běháte s tak silným a rychlým psem, vyžaduje to od běžce co možná nejdokonalejší techniku běhu a i celkové zpevnění svalového aparátu. Při vyšších rychlostech se každá chyba v technice běhu násobí a vaše tělo pak spíše trpí, než aby si užívalo silné podpory v podobě tahu. Běh s takovým psem vyžaduje i vyšší koncentraci při došlapu. Těžko soudit, co mě baví více. Obojí má svá pozitiva. S Boltem si užiji adrenalin, rychlost a lehkost běhu. S Odiem se mohu pokochat krajinou, více se uvolnit a i myslet na jiné věci.

Jak se ti líbila loňská Nativia a na co se nejvíc těšíš letos?

Nativia Challenge 2015 byla úžasná, též bylo neskutečné, jaké se sešlo veliké množství závodníků. Jen s přibývajícím časem směrem k létu bylo stále více a více vedro a bohužel se to projevilo na výkonech většiny psů. To v letošním ročníku snad nenastane. Loni jsem se mohl bohužel účastnit jen 3 závodů z celkových 5ti a i tak jsem v celkovém součtu vyhrál. Hned v prvním závodě jsem absolvoval 2 starty a vezl si domů 2 medaile. Na letošní ročník se moc těším. Pokud zdraví vydrží a bude forma, chtěl bych všechny 3 závody absolvovat jak v kategorii do 20kg, tak nad 20kg. Také se ale velmi těším na podzimní ME ECF v Novém Městě na Moravě. Tratě ještě přesně neznám, ale již nyní vím, že to nebudou jen nudné dostihy. Bude to hodně kopcovité a v závodě to prověří všechny schopnosti jak běžce, tak jeho oddaného 4nohého parťáka.

7c478b55-b184-4bfd-8c8d-4ba7b081b338

Jak máte natrénováno? Cítíš se na letošní obhajobu Nativie?

Koncem roku 2015 mě potkal úraz. Zlomenina kotníku. Celý leden jsem bohužel nemohl běhat. V průběhu února postupně začínám běhat a v březnu již trénujeme v plném zatížení. Těžko říci, jestli na první závod budeme připraveni. Konkurence je silná. Jedno ale říci mohu: „V každém závodě necháme všechno a po doběhu se v cíli budu poroučet k zemi.“ Prosím tedy, kdo doběhne přede mnou, nechť mi udělá místo a kdo doběhne po mně, tak ať mě nezašlápne :´) .

Chystáš se letos na Montánu obhájit vítězství?

V tom pár lidí asi zklamu. Někoho však i potěším. Na letošní Trophée des Montagnes do Savojských Alp se nechystáme. Chceme se soustředit na podzimní ME ECF u nás v Novém Městě na Moravě. Montána je velice náročná. Ke zranění může dojít prakticky kdykoliv. Loni jsem tam málem ani neodjel. Den před odjezdem jsem si zranil lýtko (úpon) a o odjezdu rozhodla jen skutečnost, že již bylo sbaleno. Nakonec jsem ale díky Vojtovi Opltovi (výborný fyzioterapeut) dal své tělo dohromady a odstartoval. No, nakonec z toho bylo vítězství, i když v předposlední etapě mě opět postihlo zranění (pro změnu zadní strana stehna). Po příjezdu domů jsem se dával až do začátku října dohromady a 100% fit jsem byl až na MČR na Horníku. Možná tedy napřesrok.

63fd1ed5-b077-4fe8-89c3-4ef47ecd9453

Nechystáš se vyzkoušet také bikejöring nebo koloběžku?

Formou tréninků provozuji obě varianty. Koloběžku mám však nedostačující. Raději se ani nezmiňovat, na čem se dá scooterjöring provozovat. V závodě bych s ní jen s těží uspěl, na trénink to však ale stačí. Stihl jsem již i 1 trénink skijöringu. Před natáčením medailonku pro Kynologa roku 2015 to byla moje úplně první zkušenost s „velkým“ psem. Umrzlý sníh, vyjeté koleje a pozůstatek nejistoty po sundání sádry umožnily pořídit opravdu moc krásné záběry. Naštěstí skvělá práce ve střižně následnou prezentaci videa umožnila :´).

Jak sis užil slavnostní večer kynologa roku? Máš radost z výhry v kategorii canicross?

Večer to byl krásný, perfektně zorganizovaný a i následný raut byl výtečný. Při neúčasti na zimních závodech jsem tak měl alespoň šanci se po čase opět setkat s kamarády a i soupeři v jednom. Toto ocenění jsem vůbec neočekával, bylo pro mě příjemným překvapením. V záplavě tolika skvělých canicrossařů a canicrossařek, co v Česku je, si tohoto ocenění opravdu moc vážím. Odborné porotě tímto velice děkuji za ocenění.

668fe1c1-1a75-436d-8fc7-d6d1d59ee9f7