fbpx

ČEZ handy kvadriatlon 2017

Unikátní zimní kvadriaton; sport jako radost, nejen honba za medailí

4. března se v Bedřichově v Jizerských horách odehraje druhý ročník zimního ČEZ handy kvadriatlonu smíšených dvojic. Tento unikátní podnik na sněhu není primárně o závodění, ale o radosti ze sportu a propojování lidí ve společnosti.
Jede se totiž ve dvojicích, a to v kategoriích handicapovaný a zdravý, muž a žena, junior a senior a letos nově také člověk a pes. Kvadriatlon, to jsou čtyři disciplíny – běh na lyžích, střelba, skicross a sprint; dvojice je absolvují spolu a na jeden zátah.
Projekt organizace Cesta za snem a Nadace ČEZ je otevřen všem bez rozdílů. Profíkům, nadšencům i úplným amatérům. Lidem zdravým i s různými handicapy – vozíčkáři, amputáři, nevidomí, neslyšící nebo lidé s mozkovou obrnou. Je otevřen jak mužům, tak ženám, dětem i seniorům. Letos poprvé se mezi dvojice zařadí také kategorie člověk a jeho psí parťák.
Kategorie člověk a pes vznikla vlastně náhodou.aDSC_3621
„Na loňském kvadriatlonu jsem se podílel jako spolupořadatel,“ říká závodník se psem Šimon Cipro. „Měl jsme s sebou mého psa Malvika. Dohodl jsem se s pořadateli a mimo soutěž si závod zajel s ním. Lidi okolo byli ze spojení člověk, pes a běžky nadšení, a tak jsme se rozhodli, že napřesrok otevřeme oficiální kategorii také pro závodníky se psy.“
„Základem všeho je ukázat, že sport nezná bariéry, že trávit aktivně čas můžeme všichni dohromady, bez rozdílů, bez předsudků. Jsme jedna společnost, jeden tým a sport je skvělý nástroj k tomu, jak si to vyzkoušet v praxi,“ říká zakladatel ČEZ handy kvadriatlonu Heřman Volf. Heřman o sobě s úsměvem tvrdí, že je nešikovný lyžař. Před deseti lety vjel při nočním lyžování do výmolu po odhrnutém sněhu a poranil si míchu.
Už v nemocnici si předsevzal, že osudný kopec do roka a do dne sjede na monoski – speciální lyži pro vozíčkáře. A to se mu povedlo. Dnes je ředitelem série ČEZ handy kvadriatlonu nebo Metrostav handy cyklo maratonu a pořádá desítky projektů, kde se společně baví všichni bez rozdílů pod hlavičkou „Cesta za snem.“
Zimní (i letní) verze handy kvadriatlonu je postavena tak, aby ji mohl absolvovat téměř každý. Cílem je propagovat sport, opravdovou integraci a krásu aktivního života. Po hlavním závodě následuje dětský biatlon ve dvojicích s rodiči. Nutno podotknout, střílí se laserovými puškami.
V závěru je možné ještě absolvovat vložený „Biatlon pro každého,“ kdy si každý může sednout do vozíčkářských běžek a objet jedno kolo se střelbou pouze za pomoci svých paží. „Když jsem projekt dával dohromady, neměl jsem zájem udělat jen další závod. Účastníci jedou ve dvojici. Učí se spolupráci. Nebojují s ostatními, ale sami se sebou. Neděláme žádné rozdíly podle výkonnosti, zdravotního stavu, věku. Všichni absolvujeme to stejné. Logicky se nemůžeme měřit  jeden s druhým. Já jsem ochrnutý od pasu dolů, někdo má špatné i ruce, někomu chybí noha a někdo je zcela zdravý. Jde spíše o to, dokázat si, že jsem na sobě zapracoval a od minulého roku se někam posunul. A pak, ta atmosféra, kdy jsou lidé opravdu aDSC_3693rozesmátí z čisté radosti a nekoukají na sebe skrz prsty, je prostě úžasná. Inspirujeme se a nabíjíme navzájem,“ uzavírá ředitel závodu Heřman Volf.
Máte chuť se přidat a podpořit myšlenku sportu pro radost a pro každého? Akce probíhá v sobotu 4.3. 2017 na hlavním stadionu v Bedřichově od 11:00.

Registrace zdarma na www.cestazasnem.cz

 

Doporučujeme