Dobrá bota pro canicross

DSC_9829 (1)

Vybrat správné boty je základ pro pohodlné, zdravé a bezpečné běhání, které je dlouhodobě udržitelné. Při výběru správné boty pro canicross se tohle těžko zpochybnitelné moudro stává ještě významnější. V canicrossu působí při dopadu (došlapu) na váš pohybový systém výrazně větší síly než je tomu při běhu bez psa. Vybrat botu, která vám po všech stránkách zajistí pohodlný došlap, je o to důležitější.

Nemusí to nutně znamenat, že bota pro canicross musí být extrémně tlumená a měkká. Někdy je tomu přesně naopak a oceníte jen minimálně tlumenou botu, která vám umožní cítit terén a rychle reagovat na jeho nerovnosti. Jaká bota je vhodná právě pro váš styl běhu závisí na několika faktorech. Podíváme si na ně v další části článku.

Sami jsme vyzkoušeli celou řadu značek, typů bot a modelů a došli k jedinému obecně platnému závěru: neexistuje univerzální bota. Možná právě proto nám svojí filozofií, kvalitou a šíří nabídky sedla ikona britského trail runningu značka Inov-8. Boty téhle značky se netváří, že umí všechno a padnou každému. Díky šíři nabídky si ale většina běžců vybere bez ohledu na jejich zkušenosti. Inov-8 má boty patřičně tlumené i hodně minimalistické, širší i užší, do bahna i do parku.

Inov-8 nás prostě nikdy nezklamal a proto jsme se rozhodli rozšířit nabídku eshopu právě o tuto značku.

Po několika tisících kilometrech naběhaných v různých modelech Inov-8 jsme připravili výběr několika modelů, které se skvěle hodí pro různé běžecké styly, oblíbené délky tréninků a potěší chodidla s různou běžeckou zkušeností…

Boty, které najdete u nás na eshopu, máme skladem a expedujeme je obratem

Ve tvaru boty není rozdíl mezi dámským a pánským modelem. Jen ve velikostech, které se ale překrývají. A v barvách.

Jak vybrat botu pro běh se psem?

Jakmile se pustíte do výběru běžecké boty, můžete se nechat pohltit celou řadou parametrů a technických podrobností. Anebo se na to aspoň zpočátku podívat od lesa a odpovědět si na pár jednoduchých otázek:

  • Jak dlouhé jsou moje běhy?
  • V jakém terénu nejčastěji běhám?
  • Jak zkušený (a rychlý) běžec jsem?

Odpovězte si na jednotlivé otázky poctivě. Neodpovídejte tak, jak byste chtěli, aby vaše běhání vypadalo, ale jak skutečně vypadá. Děláte to přeci jen pro sebe…

Jak dlouhé jsou moje běhy?

Veledůležitá otázka a jednoduché odpověď. U canicrossu nemáte vždy možnost přesně vybrat místo došlapu a nadto tah vašeho čtyřnožce ještě zvyšuje sílu působící při dopadu na váš pohybový aparát. Pro běh proto potřebujete pohodlnou botu, ve které můžete rychle reagovat na terén. Zda více posltrovanou a nebo nižší necháme na vás. My jsme si oblíbili model Roclite, který nepatří mezi top měkké, ale zase jsou extrapohodlné a skvěle drží v terénu. Mimoto svým tvarem nutí nohu pracovat. Některé boty mají tvar, který nohu podrží. Roclite to nechají na vás. 

V jakém terénu nejčastěji běhám?

Canicross je terénní sport, ale lze ho stejně dobře provozovat na parkových cestách. Zamyslete se nad tím, jak těžký a bahnitý je terén, ve kterém nejčastěji běháte. Nemá smysl pořizovat extramegavelké špunty na obyčejné lesní cesty. Pokud toho ale hodně naběháte na bahnitých, měkkých a nezřídka podmáčených cestách, potom se výraznějšího vzorku nebojte.

Pro jednoduchý terén doporučujeme botu Parkclaw 275. Dostupná je v pánské i dámské. Nebo méně odpružené Trail talon 235

Pro těžší terén, případně běžce, kteří toho naběhají hodně, doporučujeme botu Trailroc 280 nebo botu Trail talon 290.

Nebo modely Roclite, které skvěle drží na mokrém povrchu.

Pro těžký terén a vzdálnosti do 10 km je pak skvělá volba krosovka X-talon G 235, která se stala etalonem krosové obuvy. Pro zkušenější běžce, kteří mají svůj styl pevně pod kontrolou doporučujeme boty jakéhokoliv modelu X-talon. Tyto boty mají vyšší špunty a jsou dost tvrdé. Ale na krátkém canicrossu vás podrží. Máme je také rádi na koloběžku.

Jak zkušený (a rychlý) běžec jsem?

Na vašich zkušenostech a počtu kilometrů, které už máte za svou sportovní historii v nohách, záleží. Není tomu dlouho, co se kolem nás prohnala módní vlna, ve které všechny jiné boty než minimalistické, byly vnímány jako smrtelný hřích. Nakonec se ale ukázalo, že jako každý krajní názor, má i tento své limity. V barefootech si se psem moc nezaběháte a nebo o tom budete přinejmenším dost dlouho vědět. 

Na dlouhé běhy se málo tlumené boty zpravidla nehodí. Stejně tak mohou napáchat více škody než užitku na noze, která si na běh teprve zvyká. Obzvláště to potom platí pro canicross, kde jsou dopady ještě tvrdší než při běhu bez psa a nohu potřebujete mít o to více chráněnou.

Pokud jste v běhu začátečníci nebo běháte přes paty, pořiďte si raději tlumenější boty. Nikde není psáno, že váš další pár bot nebudou krosovky s minimálním tlumením. Váš pohybový aparát si na zátěž postupně přivykne, vy můžete zapracovat na svém běžeckém stylu a s jeho změnou se poohlédnout i po jiném typu bot.

Pokud tápete jaké boty s větším tlumením vybrat, podívejte se po Trailtalon 290 / Parkclaw 275 / Terra Ultra / Trailroc.

Za univerzální botu se středním tlumením považujeme všechny modely Roclite.

Když byste se chtěli vybrat boty s minimálním tlumením, sáhněte po X-talon G 235, botou prakticky bez tlumení je pak X-talon 212.

Šířka boty

Rozdíl je i v šířce nohy. Pokud jste zvyklí chodit celé dny v úzkých společenských botách, tak pro vás bude lepší, volit i užší běžeckou botu, protože v široké budete mít pocit, že plavete. V tom případě koukněte na modely Trailroc nebo X-talon.

Milujete široké boty? Máte rádi, když má vaše noha dost prostoru? Pak stojí za ozkoušení Roclite, Parcklaw, Trail talon 235 nebo pak i o něco tlumenější 290

Možná vám teď přijde, že výběr bot je věda, ale tak složité to není. Boty vám musí sednout a pokud budete běhat častěji, tak mít dva až tři odlišné modely, aby si nohy nezvykly a nezlenivěly. 

Vybrali jste? Kupte si u nás boty s 30% slevou, použijte kód YHF4E2MP. Sleva platí do 31.12.2021 na nezlevněné modely.


Tak sportu zdar a canicrossu zvlášť.