fbpx

Dog Epic Race je za námi a bylo to boží!

3 dny a 4 etapy a skoro 30 kilometrů canicrossu je za námi. Jak vypadal letošní 2. ročník? A o čem vlastně Dog Epic je? Není totiž jenom o běhání!

 dog epic race canicross

Letos se nám do Dog Epic Race přihlásila a rovná stovka canicrossových týmů – to je celkem 600 nohou, které společně brázdily Jizerky. Tím jsme dosáhli téměř na maximální počet účastníků, který jsme si na začátku vytyčili. Chceme totiž, aby Dog Epic zůstal menší, protože rodinné a pohodové atmosféry si ceníme ze všeho nejvíc. A jak to letos vypadalo? Na Bramberku se nám sešla skvělá parta, skvělí běžci a skvělé počasí.

Začalo se zlehka

Závod záměrně pořádáme v pátek a o víkendu, aby si čtyřnožci nemuseli kvůli nám brát dovolenou. V pátek odpoledne všichni dorazili plní energie a nadšení, že si konečně zaběhají pořádně v lese a ne jenom někde v parku, jak se nám svěřil jeden z účastníků. První etapa měla 4,4  kilometrů.

Proč vlastně Jizerky?

Než vám povíme, co se dělo v sobotu, nechte nás vyznat lásku Jizerkám, kde se závod pořádal. Možná to jsou malé hory, ale pro nás je to srdcovka. A mimochodem, hned po první etapě se ty kopce až tak malé nezdají, když je musíte vyběhnout a víte, že vás to čeká ještě třikrát. 

dog epic race canicross

 

Také to tam máme sami dost proběhané a všechny trasy známe my i naši psi nazpaměť, takže za kvalitu ručíme. Konkrétně Bramberk se nám líbil kvůli super zázemí pro start, cíl nebo jen tak pro lelkování mezi etapami a větší klid než přeplněná jizerskohorská klasika Bedřichov. A asfaltu je tady minimum, takže o ťapky psích účastníků jsme neměli strach.

Sobotní dvě etapy a týmová práce

dog epic race canicross

V sobotu ráno nás čekala druhá etapa. Tentokrát už skoro 7kilometrová a potrápila nejednoho účastníka. Mohl za to hlavně kopec Krásný, který byl součástí trasy. Nejlepší čas byl 00:24:43.3. Sotva nám dvounožci i čtyřnožci stihli vydechnout, čekala je večer třetí etapa. Měla jenom 4,4 kilometrů. Navíc bylo už (aspoň malinko) chladněji. Za odměnu jsme pak měli společný táborák s vyhlášením etapových vítězů.

 

 

 

 

I letos se dalo běžet v čtyřčlenném týmu. Celkem jich odstartovalo 11, v každém musela být alespoň 1 žena a jeden pes do 15 kilogramů.

A co na to psi?

Jsme taky dost hrdí na to, že závod většinu psů dala v pohodě a moc se nám líbilo, jak všichni na své chlupáče mysleli. Chladili, koupali, máčeli, pili a dobíhali na napnutém vodítku. Pokud na to pes neměl tak raději odstoupili. Horko bylo letos pořádné, ale díky občerstvovacím stanicím, kalužím a ve 4. etapě dokonce rybníku jsme neměli jedinou vážnější komplikaci s přehřátím. Bylo prostě vidět, že si to všichni chtěli hlavně užít a že péče o psy je příkladná.

To nejledog epic race canicrosspší na konec

Jako poslední čekala naše canicrossaře královská dvanáctka. Největší stoupání je čekalo směrem na Slovanku, to síly opravdu prověřilo, protože snad všichni zpomalili a šli. Cestou dolů jsme ale pak měli v záloze 4 občerstvovací stanice, na jedné jsme závodníky dokonce kropili hadicí, ne ze zlomyslnosti, ale pro rychlé osvěžení.

 

Další velké stoupání bylo těsně před cílem, ale díky povzbuzování do toho šli všichni naplno. A nejlepší čas? 00:51:20.3. To je nový traťový rekord.

Dva vítězové a něco, na co nezapomeneme

 

O ještě lepší zážitek a vzpomínku se nám pak postarali Ital Mattia Minori a Čech Honza Bialik

dog epic race canicross

Kluci dobíhali poslední etapu v těsném závěsu, no prostě pořádný napínavý konec závodu. Jenže těsně před cílem se stalo něco skvělého. Mattia a Honza se chytli za ruce a pásku proťali společně. Takže se nám postarali o dva vítěze celého Dog Epicu a taky o pořádnou nálož fair play, na kterou nezapomeneme.

 

 Finisherské medaile na památku ale dostali všichni. Největší škoda bylo odstoupení favorita a loňského vítěze Damjana Žepiče kvůli zdravotním komplikacím psa, za což mu ale ještě dodatečně vzdáváme hold.

 

Odběhnout, vyhrát a domů, to není Dog Epic

Dog Epic Race je sice závod, ale pro většinu lidí je tu běh až druhý v pořadí, jak můžete vidět třeba na našich dvou vítězech. Co si všichni chválí (a taky to byl náš cíl), je atmosféra. Pohodová, organizovaná. Mezi etapami se totiž můžete projít po Jizerkách, dát si pivo nebo limonádu na Bramberku a to všechno s ostatními canicrossaři, se kterými si můžete sdělit zážitky z trasy ale taky všechno možné o běhu se psem (a o spoustě dalších pejskařských tématech). A třeba mezi nimi najdete i parťáka na trénování, kdo ví?

Chcem si to prostě užít!dog epic race canicross

Jako pořadatelé děláme vše, co je v našich silách, aby byl závod plynulý, vyrovnaný a promyšlený. Od místa konání, až po délku všech tras – nechtěli jsme lidi a psy nechat běhat 3×15 kilometrů a na závěr dalších 20. Jde nám o to, aby trasa byla tak akorát, aby neodradila třeba i začátečníky a aby byl čas a energie i na povídání a zábavu. Říkáme tomu takový dostupný extrémsáhnete si na dno, ale nepřejde vás (ani psa) chuť na další běh. Prostě si to chceme užít! A tak jsme moc rádi za ty zpětné vazby, které se k nám dostávají ať už bezprostředně po závodě nebo s odstupem času.

 

 

Ještě jednou děkujeme všem běžcům, dvounožcům i čtyřnožcům, fanouškům a dalším, že v tom jedou, tedy běhají s námi! Tak zase za rok!