fbpx

Jak na psí hlavolamy?

doglog (4 of 7)_web

Zabavte chlupatce i bez tréninku!

Máme super zprávu! Pes se dá lehce zabavit i bez procházky nebo tréninku, stačí když ho necháte chvilku přemýšlet, třeba nad hlavolamem.

No vážně, běhání po lese je fajn, ale aby to měl chlupatec pestré a taky když se zrovna nedá jít ven, hlavolam bude váš nejlepší kamarád. Hlavolamy navíc rozvíjejí myšlení, zklidňují a taky umí utužit vztah s vaším psem. Poradíme vám, jak na to.

Proč vlastně zkusit hlavolam? 

Je to něco jiného. Pes musí u hlavolamu dělat činnosti, které normálně nedělá, a to ho – rozvíjí a unaví. Musí se najednou uklidnit a soustředit a máme ozkoušeno, že pár pokusů s hlavolamem umí psa utahat víc než procházka.

Těch důvodů je ještě víc:

 1. Když nemůžete ven nebo se vám nechce do slejváku, ale pes celý den ležel doma, je to opravdu boží vynález.
 2. My hlavolamy využíváme místo procházky i záměrně. To aby pes neupadl do stereotypu a měl větší motivaci s námi trávit čas.
 3. Jestli má váš chlupatec sklony k separační úzkosti, hlavolam umí psa uklidnit a nastupující úzkost zahnat.
 4. Můžete ho využít třeba než odejdete do práce – dejte si se psem pár kol hlavolamu a pak ho takhle klidného a unaveného můžete s klidným srdcem nechat doma.

Nepřestane to psa bavit?

Chápeme obavu. Ale stejně tak jako vašeho psa zatím nepřestaly bavit tréninky a procházky, garantujeme vám, že ten samý hlavolam ho taky bavit nepřestane. Jasně, vyluští ho rychleji než napoprvé, ale to neva. Hlavně je to o vašem přístupu – když budete nadšení do práce, pes bude taky. 

A jaký je tedy postup?

I hlavolamy mají svá pravidla. Bohužel neplatí, že hlavolam naplníte jídlem a necháte psa jídlo dolovat a půjdete pryč. To by si taky mohl pochutnat na jídle a pak i na hlavolamu.

 1. Naplňte hlavolam, pes se na vás může koukat.
 2. Položte hlavolam před psa a dejte mu povel, že může začít (“můžeš”,”hra”,…).
 3. Teď už ho jen mentorujte, nepomáhejte, aby pes nebyl ve stresu, že to nezvládl. Například odendávací kameny ale můžete dát na stranu. Nebo když se pes viditelně zasekne, můžete mu napovědět.
 4. Občas psa s klidem slovně pochvalte.
 5. Až hlavolam dokončí dá vám sám vědět, lehne si, koukne na vás, prostě něco. Pochvalte ho a můžete jet další pokus. 
 6. Pamatujte v nejlepším je třeba přestat, zítra je taky den.
 7. Gratulujeme, teď víte, jak na to!

Časté dotazy

– Čím plnit hlavolam?

Hlavně něco suchého – nejlepší je sušené maso nebo granule.

– Mám slintavce, nezničí to?

Žádné strachy, hlavolamy od DOGLOG jsou z recyklovaného a slisovaného papíru, kameny jsou z kvalitního dřeva. Když ho pes poslintá, stačí nechat na vzduchu vyschnout.

– DOGLOG je česká firma?

Ano! Moc se nám líbí, že jsou právě odtud, navíc je materiál ekologický a udržitelný, žádná lepidla a tak dále a můžete si koupit i náhradní kameny.

Jaký hlavolam vybrat?

Nemusíte vybírat podle věku. I štěně může zmáknout středně těžký hlavolam. Vybírejte třeba i podle toho, jak je pes aktivní. Je to gaučák? Zkuste něco lehčího a jestli je jak motorová myš, klidně začněte střední náročností.

Lehčí je –  DOGLOG Dinner

Střední kalibr je – DOGLOG Rolls

Težší je – DOGLOG Starter

Tak držíme palce i tlapky, ať vás hlavolamování baví a zabaví!