fbpx

Jak se vyhrávají medaile na ME?

Článek o tom, jak vás jedině odříkání, tvrdý trénink a jasný cíl dokáží dovést až k medaili na mistrovství Evropy. Jaké bylo ECF 2016 z pohledu našich brněnských instruktorů Marcela a Katariny?

14695352_10210629020390681_2094754367019643228_nTisícky kilometrov a stovky hodín strávených na bicykli, stovky kilometrov ťažko odťahaných v psích labkách a desiatky naplávaných kilometrov. Každý jeden tvrdo odpracovaný kilometer a každá minúta tréningu a prípravy sa vyplatila, máme bronz z majstrovstiev Európy v konkurencii 40 najlepších bikerov z 18 krajín. Každý pohľad na vysnívanú medailu nám pripomína aké veľké úsilie za tým stálo.

Pripravovali sme sa nato od kedy sme sa dozvedeli dátum a miesto konania šampionátu. Marcel trávil hodiny denne svojim vlastným tréningom, a ja som sa na plno venovala tréningu psov, pre ktorý som sa počas leta presunula na dva mesiace za vhodnejšími klimatickými podmienkami pre zapriahanie. Dlho očakávaný víkend prišiel pomerné rýchlo. Naloženie auta výbavou nám zabralo viac času ako na bežný pretek, pretože sme nechceli nič podceniť a stratiť tým celoročnú snahu. Vo štvrtok ráno sme prešli veterinárnou kontrolou a mohli si posledný krát vyskúšať trať na nečisto. Začiatkom týždňa dosť pršalo, takže trať bola vo štvrtok viac než výživná, k strmým výjazdom, miestami 20%-ným stúpaním, rýchlym zjazdom, kde bolo potrebné vyvinúť rýchlosť 45–50 km/h a zákrutám sa pridala zradná vrstva blata.

Piatok vrcholili prípravy, cyklisti sa snažili využiť každú minútu počas sprístupnenia trate, aby to mali čo najlepšie najazdené. Večer bol na pláne otvárací ceremoniál, ktorý bol veľkým zážitkom. Za sprievodu bubnov sa vo Vysočina aréne predstavilo 18 krajín v slávnostnom sprievode, šampionát bol oficiálne zahájený.

14642474_1601855083161808_1236779149302187896_n

Rok prípravy za nami a konečne prišiel ten deň, sobota 8:20:30 bol čas štartu Marcela a Fly. Tak skorý štart znamená skoré vstavanie o 5 hodine aby sa stihlo všetko pripraviť. Fly sa musí poriadne vyvenčiť, napojiť dve hodiny pred štartom, rozbehať a zahriať. Paralelne s tým sa taktiež Marcel musel rozjazdiť. O 8:10 sme stáli nastúpený v štartovacej zóne, aby sme prešli kontrolami vybavenia, bicykla a šnúry. V sobotu Marcel a Fly štartovali v kategórií bikejoring muži na 40 mieste, kde sa pred nimi na štart postavili veľké mená a úspešný bikeri, ktorí už majú pár európskych aj svetových titulov na svojom konte. Marcel a Fly vyštartovali, rok prípravy smeroval k tým niekoľkým minútam na trati. Čakala som ich v cieľovej zóne, kde som z toľkého nadšenia, stresu a závodnej atmosféry mala tep podobný ak nie vyšší ako Marcel na trati. Svetelná tabuľa zobrazovala priebežné výsledky, prvý bol španiel Victor Carrasco, na druhom mieste bol niekoľkonásobný majster sveta aj Európy Igor Tracz a na treťom mieste jeho brat Olgierd. Marcel s Fly však vbehli na štadión Vysočina arény v úžasnom tempe a keď prešli cieľom, na svetelnej tabuli sa zobrazil ich čas, ktorý ich dostal na tretie miesto. Prvé minúty po dojazde sme boli neskutočne šťastný a užívali sme si to. No po pár minútach sa ale pocit šťastia začal miešať s nervozitou a očakávaniami z druhého dňa. Bronzovú pozíciu bolo treba udržať a na štvrtom mieste bol skúsený závodník Olgierd Tracz, ktorý strácal na Marcela a Fly po prvej etape iba 4 sekundy na trati dlhej viac ako 5 kilometrov. V tomto momente bola pre nás najdôležitejšia rýchla regenerácia telíčka Fly, na ktorú je krmivo Carnilove ako stvorené.14708264_10210676653541480_3330229290947318245_n

V nedeľu sa štartovalo v 30 sekundových intervaloch od 8:00 v poradí od najrýchlejšieho pretekára zo soboty. Tomu znova predchádzalo vstávanie o 5 hodine, venčenie, napájanie, rozjazdenie a zahriatie Fly. 10 minút pred štartom sme už boli nastúpení v štartovacej zóne. Nervozita bola veľká, každý si chcel udržať svoju medailovú pozíciu a niektorí vylepšiť svoje umiestnenie. Cieľ bol jasný, udržať bronz, to mohla zaručiť len rýchla, rozvážna a bezchybná jazda. Počas necelých 11 minút čo bol Marcel s Fly na trati, som ich netrpezlivo očakávala kým sa zjavia na cieľovej rovinke. Fly sa volá Fly právom, pretože v úžasnom čase a tempe preletela cieľovou rovinkou, navýšila náskok o 10 sekúnd a doletela si tak po svoju prvú veľkú medailu. Slzám šťastia sme sa neubránili, máme z Fly veľkú radosť, nemohli by sme si priať lepšieho parťáka. Nádherný zážitok z celého šampionátu ukončilo slávnostné odovzdávanie medailí na námestí v NMNM.

Teraz nás čaká ale ďalšia ťažká úloha, 15. novembra sa vydáme na cestu dlhú 1600 km do Kings forest, Thetford, Norfolk UK kde sa odohrá druhý európsky šampionát pod hlavičkou organizácie IFSS. Kde sa Marcel s Fly budú snažiť obhájiť a potvrdiť svoj výkon. Chceli by sme sa týmto poďakovať nášmu hlavnému sponzorovi Carnilove, ďakujeme za vašu podporu veľmi si to vážime. Na Carnilove nám to totižto lieta !