fbpx

Jak si užít závod v canicrossu

Připravili jsme pro vás návod, jak si ze závodů se psem odvážet jen krásné vzpomínky a ne šrámy na těle a na duši. Koukněte na video nebo si přečtěte článek.

Canicrossu se daří. Závodů i závodníků přibývá a každý si díky tomu najde svou konkurenci. To je skvělé. Hodně závodníků na trati ale přináší i riziko různých karambolů. Většině z nich se dá snadno předcházet a stačí k tomu dodržovat jen několik jednoduchých pravidel. Připravili jsme pro vás návod, na co si dát pozor před závodem, během závodu a po závodě. Máte spoustu času všechno nacvičit a sami sobě i vašim soupeřům zpříjemnit sportování.

7a07995f-ef38-4cf8-b431-3e49bbf2c265

Co dělat před startem závodu

 • 2 – 3 hodiny před startem závodu dejte psovi napít. Více informací o napájení si můžete přečíst  zde
 • Po příjezdu na místo se zaregistrujte. Vezměte si s sebou očkovací průkaz. Psa je lepší nechat v autě. Ve frontě je obvykle málo místa a psi se zbytečně vzájemně motají a mnohdy se k sobě dostávají blíže než je jim příjemné. Přečtěte si pozorně propozice, výjimečně pořadatel vyžaduje kontrolu psů už během registrace.
 • Vemte psa na krátkou procházku, aby se pořádně vyvenčil a potřeba ho nezastihla v závodě.
 • V prostoru startu a cíle si svého psa hlídejte, mějte ho na krátkém vodítku, nepouštějte ho na volno a nenechte ho bez domluvy chodit k jiným psům.
 • Pokud víte, že má váš pes problém s ostatními psi a zatím nemáte zkušenost, jak se bude na velké akci chovat, dejte mu pro jistotu náhubek. Je to ukázka vaší zodpovědnosti a ne slabosti. Náhubek vyberte dostatečně velký, aby pes mohl bez problémů otevřít tlamu a volně vypláznout jazyk.
 • Nechte psa před startem odpočívat. Nenechte ho, aby poletoval s ostatními psy. Na to může přijít řada až po závodě. Sami s kamarády také nehrajete na honěnou. Psi jsou zvyklí většinu dne spát a dvě hodiny poletování před startem jim energii do závodu rozhodně nepřidá.
 • Psa z auta nebo z kennelky vezměte zhruba 20 minut před startem, projděte se sním, protáhněte ho a vyrazte na start. Pes se stejně jako člověk potřebuje rozcvičit a zahřát, nikdy neberte psa z auta rovnou na start!
 • Pohlídejte si čas svého startu a buďte včas nachystaní. Na start dorazte 5–10 minut předem.

Start

V závodě se můžete setkat se třemi typy startů. S hromadným, s intervalovým a vzácně s tzv. Gundersenovou metodou. Typ startu vždy najdete předem v propozicích. Ukážeme vám, jak se při jednotlivých typech startů chovat, abyste se vyhnuli nepříjemným kolizím a šarvátkám. Starty si můžete nacvičit předem na společných trénincích.

aa43778d-7d48-45ab-88ca-6275649f7ebf

9ca7471d-40cd-4df5-87d2-92ecf11e5b1c

6fd65909-c8cd-4edd-868a-626e22859fdc

Hromadný start

Pro psy i běžce je hromadný start nejnáročnější na soustředění i na disciplínu. Všechny týmy startují najednou nebo rozděleni do několika vln podle kategorií. Pokud nemáte s hromadným startem ještě zkušenosti, je lepší postavit se na startu na konec startovního pole. Je mnohem snazší předbíhat na trati, kdy je startovní pole už roztrhané, než se hrnout dopředu hned po startu. Pamatujte, že na startu se závod nevyhrává. Důležité je pořadí v cíli! Při čekání na startovní čáře většina psů vyvádí, štěká, škube se a chce se dostat do blízkosti dalších psů. Je na vás, abyste to zvládli! Držte psa pevně jednou rukou za obojek a druhou kolem pasu nebo za zadní část postroje.

Hned jak zazní startovní výstřel, neutíkejte vpřed, jak smyslů zbavení. Držte psa na krátko a rozhlížejte se kolem sebe, abyste se nesrazili s vašimi soupeři. Na plnou délku vodítka pusťte psa až po pár desítkách metrů, kdy se startovní pole zaručeně roztáhne a vy budete mít mnohem více prostoru.

Intervalový start

Při intervalovém startu běžci vyráží postupně v 10–60 vteřinových rozestupech. Tento start je pro psy bezpečnější a pro závodníky mnohem snadnější. Nejdůležitější je pohlídat si přesný čas startu. Ten se dozvíte předem na startovní listině. Na startu buďte připraveni 5 minut předem. Organizátor vás sám seřadí.

Gundersenova metoda

Gundersenova metoda je velmi podobná intervalovým startům. Rozdíl je v tom, že závodníci startují v rozestupech, které získali v předešlých kolech závodu. V praxi se proto s “Gundersenem” setkáte pouze na dvou- a vícekolových závodech. U Gundersena je ještě důležitější být na startu včas a pečlivě si hlídat startovní displej. Pokud nevystartujete správně, vede to zpravidla k diskvalifikaci.

Jak se chovat během závodu

Každý kontakt mezi psy na trati je špatně. Psi na trati mohou běžet vedle sebe a mohou se předbíhat, ale nesmí na sebe nabíhat, očuchávat se, vytlačovat se z trati nebo se nenechat volně předběhnout, o kousnutí ani nemluvě.Potyčka s jiným psem je obzvlášť pro mladé nebo citlivé psy velmi špatná zkušenost, která jim může celý sport znechutit nadobro. Šrámy na duši jsou horší než šrámy na těle. Vždy na to prosím myslete. Pár vteřin, které při ohleduplném předbíhání ztratíte, za šrámy na psí duši rozhodně nestojí.

 • Předcházejte zbytečným konfliktům na trase. Při předbíhání chyťte psa na kratší vodítko a nepouštějte ho k předbíhanému psovi. Zavolejte na běžce před vámi, z které strany ho předbíháte. Až získáte zkušenosti a budete vědět, jak se váš pes při předbíhání chová, můžete ho nechat běžet na celé délce vodítka. Do té doby opatrně!
 • Pokud jiný tým předbíhá vás, znamená to, že je lepší. Uvolněte mu cestu a pokud víte, že si váš pes bude chtít hrát, čuchnout si nebo dokonce kousnout, vezměte ho na krátké vodítko nebo na chvíli úplně zastavte. Čas, který tím ztratíte, je mnohem kratší než čas, který ztratíte při zamotání psů nebo šarvátce.
 • Pokud je to váš pes, který “chování” na trati nezvládá, neházejte flintu do žita, všechno jde naučit!

Po závodě

Po závodě přichází euforie. Budete šťastní vy i pes, stres z vás opadne. Užívejte si. Myslet je potřeba už jen na pár drobností:

 • Po doběhnutí uvolněte cíl pro své soupeře
 • Nabídněte psovi vodu nebo ho nechte vykoupat
 • Nezavírejte psa hned do auta. Choďte s ním, aby se vydýchal a uvolnil
 • Po závodě se nám velmi osvědčil přípravek MAMUT Recovery který rychle doplní ztracené energetické zásoby