fbpx

Jak správně vybrat postroj pro psa?

DSC_4530_úprava

Máme pro vás velký přehled toho, jak vybrat postroj – typově, velikostně, i podle disciplíny. Dobře padnoucí postroj totiž znamená zdravého a spokojeného psa, a přesně o to totiž (nejen) v canicrossu jde.

Víte, kdy použít dlouhý postroj? A kdy krátký? Kde má končit freemotion? Jaký tvar má mít postroj při pohledu zepředu? Vše vám prozradíme!

Proč si dát na postroji tolik záležet? 

Když si pes spojí s postrojem jakoukoliv bolest, canicross (i další disciplíny) ho rychle přestanou bavit. Pes totiž tahá a běhá pro radost, ne aby lámal rekordy. Navíc si zpětně neuvědomí, že pokud ho postroj tlačil, jiný postroj to změní. Jednoduše si spojí postroj=tahám=bolest. Ti citlivější můžou přestat tahat úplně, drsňáci půjdou přes bolest, ale na úkor například toho, že si budou někde ulehčovat, což může znamenat zátěž jinde a tím bude trpět celé pohybové ústrojí. 

Naopak se správným postrojem můžete ze svého psa dostat to nejlepší a opravdu si společný běh užívat. A to stojí za to!

3 základní typy postroje

Jak dobře víte, u nás v Běhejsepsem máme nejradši postroje od norské značky Non-stop dogwear. Máme je ozkoušené už na několika generacích psů, na mistrovských závodech i každodenních trénincích.

Non-stop má 3 základní typy postrojů:

  1. Freemotion – tedy dlouhý postroj končící u kořene ocasu (ve verzi kombi a klasik)
  2. Line, Ramble – krátký, který končí v půlce zad a venčící postroj 
  3. Nansen – saňový postroj 

Hlavní rozdíl mezi nimi? Ten zásadní je, jak jednotlivé postroje přenáší sílu tahu na psí tělo. A jednotlivé rozdíly? Pojďme se na ně podívat.

Postroj Freemotion (vlevo) X Postroj Line (vpravo)

1) Freemotion a Kombi – za nás nejlepší postroj do tahu

Freemotion je opravdová musherská klasika už přes 10 let. Běhají s ním mistři světa i začátečníci a my si ho pořád nemůžeme vynachválit. Tah se přenáší skrze záda do krční části postroje, která je na každém postroji to nejzásadnější (i u jiných značek a postrojů obecně). Vždy tedy zkontrolujte, jestli má tvar krční část postroje V, slzy nebo koňského chomoutu, je jedno jak to nazveme. Pes totiž nemá táhnout za krk (což se u kulatých postrojů nebo obojků děje), ale za oblast před ramenním pletencem, to je to místo, kam se má přenášet síla tahu. Tam je to psovi nejpohodlnější, neomezuje ho to v pohybu, dobře se mu dýchá a nevadí mu ani v podpaží.

Celkově je Freemotion nastavitelný, takže ho vždy doladíte přímo na psovi. Jediná věc, která nastavit nejde (aby dobře seděla a byla pohodlná) je právě ta část okolo krku, no a právě podle toho se postroj vybírá. Jak musí postroj sedět? Krční část nesmí být volná, aby postroj nesklouzával na ramena a nepřekážel tak psovi v běhu. Musí sedět přesně a dobře přiléhat. 

Druhá věc, na kterou je potřeba dát pozor, je délka postroje. Celkově na všechny disciplíny v tahu doporučujeme takzvaný dlouhý postroj. Ten končí u kořene ocasu, ale zase ne dál, to je pak větší tlak na pánev a postroj se v zatáčkách snadněji rozkmitá, což je psovi nepohodlné. Freemotion i Kombi mají zadní část nastavitelnou, takže bez problému.

Stejně tak u obou verzí nastavíte u hloubku postroje, tedy velikost hrudníku. V téhle části, když pes stojí a netáhne, by mělo vše sedět relativně volně a celá část se napne až v tahu.

Mimochodem verze Kombi je nejen červená (a hezky vypadá), ale taky je vyztužená plastovými destičkami, takže sedí užším nebo trochu jinak stavěným psům.

Postroje na míru? Ano, nebo ne?

Tady se určitě přikláníme k variantě NE. Na postroji je spousta proměnných a když někomu pošlete pár rozměrů a on podle toho ušije postroj, nemusí to fungovat. Daleko lepší varianta je vybrat ozkoušený postroj, u kterého si dáte záležet na obvodu krku a můžete doupravit právě ty části, které potřebujete.

Další nevýhodou postrojů na míru je nedostatek vývoje a kvalita materiálů. Abychom si za postroje mohli opravdu stát, je potřeba volit kvalitní materiály, speciální švy, které psa nedřou a do detailů vyladit tvar postroje. A to při pár kusech „doma“ šitých postrojů prostě nevychytáte.

Jak má sedět postroj?

2) Saňový postroj – ideální opravdu jen na saně

Jeden z typických typů postrojů, který najdete snad už všech firem, je postroj na saně. Ale opravdu ho nedoporučujeme na canicross, skijoring nebo bikejoring u menších plemen (hranice je výška cca 50–55 cm). Důvod je jednoduchý, při těchto disciplínách směřuje tah od psa směrem vzhůru, protože jste jednoduše vyšší než pes. V tu chvíli už postroj nefunguje tak jak má. Původně je totiž určený právě pro saně, které jsou níž. Takže jestli váháte mezi Freemotionem a saňovým postrojem a neplánujete saně, je to jasná páka. 

3) Krátký postroj Line – skvělý pro každodenní nošení

Krátký nebo takzvaný poloviční využijete opravdu denně – na procházkách i výletech. Výjimečně ho můžete využít i na tahání, ale tenhle typ k tomu není primárně určený. Takže pokud chcete canicross jen vyzkoušet a máte Line, jen do toho, ale na častější a intenzivnější tréninky v tahu to už bude chtít dlouhý postroj. A proč je Line super? Krk má opět tvar V, takže netlačí ani v podpaží, ani na dýchacích cestách. Díky svému zakončení v půlce zad je v něm pes skvěle ovladatelný. To se hodí, když ho potřebujete zařadit třeba vedle nohy nebo líp usměrňovat například na výletě, když potkáváte lidi. Taky se z něj pes nevyvlíkne. Pokud tedy se psem pravidelně sportujete i chodíte na procházky a výlety, je opravdu ideální mít dva postroje a střídat je podle situace.

Druhá varianta krátkého postroje – Ramble 

Ramble je nastavovací. Hodí se pro rostoucí mladé psy. Super je na výlety, a každodenní venčení.

Ještě několik důležitých poznámek k výběru postroje:

  • Tvar postroje – to nejhlavnější je opravdu tvar krční části – kapka, koňský chomout, Véčko.
  • Polstrování – nemusí být nejměkkčí na světě, aby bylo pohodlné, opět je primární tvar postroje. Navíc čím více materiálu, tím je větší šance, že tam psovi bude něco vadit. Polstrování celkově doporučujeme hladké, šusťákové a nenasákavé, aby se do něj nedostávaly ani malinkaté kamínky, které by psa mohly odřít a nezachytávaly se do něj chlupy.

Proč zvolit spíš postroj, než obojek?

V postroji se psovi jednoduše lépe dýchá. A i když máte pocit, že vám v kšírách pes zbytečně moc tahá i na krátké procházce, nebojte, brzy pochopí, že tahání se nevyplácí a naučíte ho naopak tahat v dlouhém postroji. 

My to děláme tak, že: 

– trénink = obojek a těsně před tahem nasazujeme dlouhý postroj

– procházka = obojek se známkou a k tomu Line nebo Ramble

– výlet = Line, případně k němu obojek s GPSkou

– opravdu krátká procházka, kde víme, že pes půjde 90 % na volno = jen obojek

Jak by měly jednotlivé postroje přesně sedět?

Umět teorii je super a je to taky základ. Zároveň je vždy dobré vidět, jak to všechno myslíme, i v praxi. A přesně to se dozvíte v tomhle videu, kde vám Šimon shrne teorii a doplní všechno o konkrétní příklady.

Už víte který? Tak mrkněte sem. No a jestli stále váháte, napište nám na info@behejsepsem.cz, rádi vám poradíme.