Jak vybrat canicrossové boty na zimu?

V našich zeměpisných šířkách se stále častěji setkáváme s podivnými zimami. Střídá se sněhová nadílka s oblevou, mrazy s jarním počasím a déšť se sněhem. Říká se sice: Počasí, že by psa nevyhnal, ale jako pejskaři víme, že na takovém rčení není špetka pravdy. Ven se musí za každého počasí, aby naši čtyřnozí miláčci nestrádali. Kdo chce být navíc připraven až se ho léto zeptá, co dělal v zimě, musí vyběhnout počasí navzdory.

Někdy nás čeká bláto, jindy měkký křupavý sníh a jindy zamrzlé kaluže. V canicrossu se na každý krok musíte spolehnout. Na rozdíl od běžců bez psa musíte hlídat nejen sebe, ale i vašeho čtyřnožce a nemáte ani tolik možností vybrat si místo pro každý došlap. Potřebujete proto boty, na které je spoleh, které vám nekloužou a ve kterých se vám bude i v mokru a sněhu běhat pohodlně.

S pomocí našich kamarádů z Trailpoint jsme pro vás připravili pár tipů, jak takové boty vybrat a po jakých běžeckých doplňcích sáhnout, aby se vám běhalo pohodlně a bezpečně.

Při výběru zimní boty nás bude zajímat hlavně podrážka, voděodolnost a v menší míře i tlumení.

Podrží vás podrážka

Všechny boty do terénu mají hrubší vzorek. Na sníh a bláto je ale dobré sáhnout po pořádných špuntech. Doporučujeme tři modely, každý s trochu jiným určením a pro jiný typ běžce.

INOV-8 X-TALON 212

Špičková závodní bota, která má perfektní cit pro terén a vynikající záběr v blátě nebo na sněhu. Vhodná je však na užší chodila.

inov-8-x-talon-212-p-black-neon-yellow-greyow-grey

 

IMG_0124

Osobní zkušenost! Ve 212 X-talonech běhám už několik let a nedám na ně dopustit. Pokud si zvyknete na trochu tvrdší botu, odměnou vám bude perfektní kontrola došlapu na skoro každém povrchu. V zimě si k nim obléknu návleky a nemá to chybu… Šimon Cipro

INOV-8 X-CLAW 275

“Pohodlnější” varianta pro běžce, kteří potřebují podrážku, co podrží, ale běhají delší tratě a mají širší chodidlo. X-Clax jsou měkčí boty než předešlé X-talony.

inov-8-x-claw-275-red-black

Salomon Speedcross a Vario

Salomon je mezi českými běžci také oblíbený. Obzvláště pak model Speedcross má mnoho fanoušků. Je to měkká a odolná bota s dobrou trakcí, spíše pro užší chodidla. Nedrží tak dobře jako X-talon, ale má tu výhodu, že se vyrábí i ve verzi s Goretexem. Pokud máte méně párů bot a potřebujete univerzální řešení, pak můžeme doporučit model Vario. Zázraky v zimním počasí od něj ale nečekejte.

salomon-speedcross-4-w-g-blue-jay-black-infrared

 

Voděodolnost

Mokrá noha je náchylnější k tvorbě pochýřů. Když vám navíc botou protéká ledová voda z tajícího sněhu, není to žádná slast. Běháte-li rádi s vaším čtyřnožcem delší štreky, doporučujeme sáhnout po botách s membránou. Obzvlášť v chladném počasí je to velmi příjemná varianta.

Z modelů, které jsou vhodné do podmínek, o kterých je tento článek, můžeme doporučit již zmíněné Salomon Speedcross a nebo univerzálnější botu:

INOV-8 ROCLITE

Mimo membránové Goretexové verze je k dostání i v “promokavé” variantě. Nemá na první pohled tak ostrou podrážku jako X-talony nebo Speedcrossy, ale rozhodně to není žádna primadona. Po vlastních zkušenostech s touto botou si myslíme, že je to univerzální bota pro canicross do bahna, sněhu i na sucho a navíc je velmi pohodlná i pro méně zkušené běžce.

inov-8-roclite-305-m-blue-dark-blue-black

 

Na led nesmeky

Když už to opravdu klouže, nezbývá než sáhnout po nesmecích. Podrží vás i na zledovaťalém terénu. Pro canicross jsme vyzkoušeli model Kahtoola Microspikes a byli jsme spokojení na ledu i při přebězích přes zmrzlé bláto.

kahtoola-microspikes-2015

 

Návleky

Pro běh ve sněhu doporučujeme návleky. Zabrání zalézání sněhu do boty a noha tak bude více v suchu i v teple. Návleky navíc využijete celoročně. Skvěle vám totiž poslouží v kamenitém nebo písčitém terénu, kde zabrání zapadávání kamínků do bot a nebude muset řešit dilema – zastavit a vysypat nebo riskovat puchýře? 🙂

kahtoola-connect-gaiter-mid-gray-charcoal

 

A nakonec to nejdůležitější – nenechat se odradit počasí navzdory. Pokud máte jakékoliv dotazy k běhání se psem, pište nám je mailem na info@behejsepsem.cz nebo zprávou na naší FB stránce.