Jak vybrat opasek na běhání nebo výlet

canix

Opasek k připnutí psa je nedílnou součástí výbavy na canicross i na výlety. Přeci jen, když nás pes táhne, je to příjemné a pro canicross pak naprosto nezbytné.

Setkáváme se s termíny opasek i sedák. Ani jeden z těchto pojmů nevysvětluje, co je lepší na canicross, byť některé diskuze jsou velmi bouřlivé. Proto se podíváme, na co si dát pozor a jak se v našich oblíbených modelech vyznat.

Na co si dát u sedáků pozor

  • Místo, kde je rozložen tah

Tah opasku vede přes zadek, nikoli přes bedra či dokonce záda. Tah přes zadek je pro pohyb mnohem přirozenější. Nezatěžuje se páteř a současně rovná osu pohybu, takže při došlapu dopadáme na špičku nebo celou nohu, nikoli na patu. Řada opasků je nevhodná právě proto, že pes vás táhne v pase.

 

Opasek se při běhu nesmí nikam posouvat.


  • Jak je připevněný pes
    Vodítko se může pohybovat po předním popruhu – když pes změní směr, nedochází tak k prudkému škubnutí s vaší pánví. Druhou variantou je, že se vodítko se připíná do jednoho pevného nepohyblivého bodu – psa máte více pod kontrolou, ale doporučujeme to spíše pro klidnější psy, kteří mají při výletě tendenci držet jeden směr tahu.

Na canicross je nutné, aby připnutí vodítka bylo pohyblivé ze strany na stranu.


Jak upevnit vodítko najdete v článku. Určitě doporučujeme, aby vodítko bylo na straně člověka bez kovové karabiny nebo s bezpečností vypouštěcí karabinou.

 

  • Váha opasku

Bohaté polstrování a spoustu komponentů doporučujeme opustit. Opasek se tím totiž stává zbytečně těžký a věřte, že váha hraje velkou roli. U běžeckých bot udělá v komfortu pohybu velký rozdíl pár gramů a u opasku je tomu úplně stejně. 

 

Opasky vhodné na canicross

Pro canicross je bezpodmínečně nutné, aby tah vedl přes zadek. Stejně tak váha hraje v běhu velkou roli. Za nás doporučujeme tyto dva opasky:

Běžecký opasek, který se vyrábí v ČR a je již mnoho let nejoblíbenějším opaskem. Lze ho výborně nastavit tak, aby tah vedl přes zadek a nikam se neposouval. Má menší kapsičku na zip, která se hodí na jakékoli drobnosti. Běžecký opasek se vyrábí v univerzální velikosti vhodné pro všechny typy postav. Případně máme i verzi junior, kterou ocení především naše canicrossové naděje a drobné dívky.

 

Běžecký opasek je již taková klasika. Je lehký, pohodlný a prostě vás chytne za zadek.

 

Na běžeckém opasku je pouze kroužek, na které vodítko přiděláme „liščí smyčkou“ nebo bezpečnostní karabinou.Jeho novější verzí pak je CaniX opasek. Je propracovanější, prodyšnější, snadněji nastavitelný a váží jen necelých 300g. CaniX je dostupný ve třech velikostech, S, M a L. 

 

CaniX opasek používáme nejen pro canicross, ale také pro dogtrekking nebo skijöring. Je velice univerzální a díky své přilnavosti nepřekáží ani pod turistickým batohem nebo krosnou. 

 

CaniX je jedním z nejlehčích a nejprodyšnějších sedáků.

 

K připnutí vodítka slouží tahle lehká hliníková karabina, která je součástí sedáku.

                   

 

Oba tyto opasky mají vodítko připojené na kroužku/karabině, která se pohybuje. Oceníte to, když pes při běhu zatáčí a nebo náhle změní směr pohybu. Vodítko se plynule posune a nedojde k prudkému škubnutí s vaší pánví. 

 

Opasky vhodné na výlety

Pokud vás canicross nebere, ale trávíte se psem hodně času na výletech, a o opasku uvažujete, máme pro vás tyto dva favority.

 

Opasek Løype byl primárně vyvíjen na skijoring (běžky se psem), ale hodí se na každou aktivitu. Tah se v něm pěkně rozloží. Má pevnou a opravdu velkou kapsičku a je skvěle prodyšný. Na canicross je sice považován za těžší opasky. Ale za nás je velkou výhodou snadné nastavení. Pokud si opasek v rodině budete střídat, tak je to pak varianta právě pro vás.
Loype belt se vyrábí ve dvou velikostech S a M.

 

Loype Belt krásně sedí, nikam se neposouvá a díky velké ploše skvěle rozkládá tah.

 

Kapsička je opravdu dostatečně veliká.

 

Součástí Loype Belt je už bezpečnostní vypouštěcí karabina.

Opasek Ferd je z paměťové pěny. Nelze ho nastavit úplně přes zadek, jeho tah je tedy veden směrem k bedrům, každopádně patří mezi velmi pohodlné opasky klasického střihu. Najdete na něm spoustu vychytávek, které oceníte nejen na výletech. Dvě oka vzadu, na která můžete připnou třeba vodítko, láhev s vodou, pamlskovník a nebo třeba hračku pro chlupáče. My jsme je třeba využívali na tahání dětí v zimě na sáňkách. Pokud plánujete kratší výlet, můžete využít pevnou kapsu Ferd bag. Ta se na opasek jednoduše navlékne a stejně tak jí můžete kdykoliv sundat. Opasek Ferd je na výběr ve třech velikostech S, M a L, kdy M je univerzální.

 

Ferd Belt, vhodný na všechny typy výletů. Nohavičky jdou odepnout.

 

Ferd Bag může částečně nahradit batoh. Dáte do něj pití i něco dobrého na zub, pro vás i pro čtyřnožce samozřejmě.

Tak co na to říkáte? Který opasek používáte vy a jak jste s ním spokojení?