Jak vybrat vybavení pro canicross?

Opasky

Postroje

bungee leash non-stop dogwear

Vodítka

Doplňky

Začínáte běhat se psem a chcete vybrat vybavení, které bude pohodlné a neublíží vám ani psovi? Poradíme vám, jak na to.

Běh se psem je jednoduchý. V tom je jeho kouzlo. Na první pohled se může zdát, že i na výběru správného vybavení nic není. Ale ouha. Problém řady produktů často začíná už během jejich vývoje. Nezřídka za nimi stojí lidé, kteří sami se psem neběhají, nepotkávají se s majiteli různých typů psů a nekonzultují prototypy se špičkovými atlety. Výsledkem jsou pak líbivé a na první pohled funkční kousky, které vám ale nakonec neudělají službu, kterou od nich čekáte.

Vybavení si většinou kupujete jen jednou za život psa, vyplatí se proto vybrat už na první pokus takové,

  • ve kterém se cítíte jako v bavlnce
  • které vás neomezuje v pohybu
  • které nenarušuje váš běžecký styl
  • ve kterém není pes nikdy a nikde odřený
  • které respektuje přirozenost psího pohybu

Není to žádná věda. Stačí se při nákupu zaměřit na několik rozhodujících detailů a máte to doma.

Sedák

running_belt_schema_2 (kopie)Zásadní je poloha tahu pod těžištěm. Vyberte sedák, který tah soustředí pod těžiště.

Prostě sedák, který vás chytne za zadek.

Sedák je canicrossové handsfree. Rozkládá tah psa na vaše tělo a uvolňuje vám ruce. Správná a promyšlená konstrukce sedáku je zásadní, aby vás

  • nebolela záda
  • nenarušil se váš běžecký styl

Vyhněte se všem sedákům, kde se tah soustředí do pasu. Je to nepohodlné a zaděláváte si tím i na budoucí problémy se zády. Proč? Takový sedák vás prohýbá v pase jako luk, tělo se tomu podvědomě snaží bránit a zapojuje svaly, které špatnou konstrukci sedáku kompenzují. V důsledku se vám hůře běží a dříve či později vás začnou bolet záda. Vyzkoušeno na vlastní kůži 🙂

Postroj pro psa

Nejlépe se osvědčil tvar koňského chomoutu. Používá se už celá staletí a byl inspirací i pro tvorbu nového typu postroje pro psy.

Vyberte postroj, který netlačí na hrudník a umožní psovi delší krok a volný dech.

Při výběru postroje pro psa si vystačíme se selským rozumem. Představte si, že byste běželi a někdo by vám celou dobu tlačil na hrudník. Nepříjemná představa? Souhlasíme.

S postrojem pro psa je to stejné. Nejlepší je postroj, který na hrudník vůbec netlačí a veškerý tah soustředí do oblasti klíčních kostí a před rameno. To je možné zajistit tvarem krční části postroje, která by měla připomínat koňský chomout, od něj pak už stačí jen dva popruhy nad záda. Díky tomu má pes:

  • volný hrudník
  • delší a plynulejší krok

S tímto pohledem na věc přišli skandinávští závodníci, kde má zapřahání psů dlouhou tradici. Začínali s jednoduchými koženými chomouty, ze kterých se nakonec vyvinul v současnosti nejoblíbenější postroj Freemotion.

Existují i další typy postrojů Původně však byly vytvořeny pro psí spřežení, kde je tah rozložený úplně jinak. Pro běh se psem stejně jako pro jízdu na kole či koloběžce se proto nehodí. A ještě jedna praktická rada při výběru postroje: Vyhněte se tzv. postrojům na míru. Nezapomeňte, že pes může zesílit, zhubnout nebo povyrůst. Vyberte postroj, jehož velikost můžete mírně upravit pomocí přezek.

Odpružené vodítko

bungee leash non-stop dogwearOdpružené vodítko je pupeční šňůra mezi vámi a psem. Na plynulosti tahu, kvalitní karabině a tuhosti použité gumy záleží pohodlí vás obou.

Odpružené vodítko (někdy také vodítko s amortizérem) je most mezi vámi a psem. Tlumí rázy, které vznikají při startech, když zpomalíte, zatáčíte nebo váš psí parťák nečekaně zrychlí. Odpružené vodítko udělá běh se psem výrazně pohodlnější, plynulejší a zdravější pro vás i pro psa.

Není ale vodítko jako vodítko. Při jeho výběru je rozhodující plynulost tahu, kvalitní karabina a trvanlivost použité gumy. Plynulost tahu je zásadní. Je to podobné jako levné a drahé odpružené vidlice horských kol. U levnějších odpružených vodítek se používají jen obyčejná gumolana, která pruží jen v omezeném rozsahu a mají velmi omezenou životnost. Vyplatí se připlatit pár stovek do kvalitního odpruženého vodítka, které má gumová vlákna zabudovaná přímo do struktury popruhu (viz foto). Tím je zajištěna delší živostnost a plynulejší tah.d

Karabina

bungee leash non-stop dogwearDoba pokročila a dříve velmi oblíbené bronzové karabiny nahradili moderní hliníkové s výrazně vyšší nosností. Jsou odolné a fungují prakticky za všech podmínek. Pozor si dejte na různé třpytivé slitiny stříbrné barvy používané u levnějších vodítek. Mnoho nevydrží a pokud prasknou, můžou nepříjemně zranit vás nebo i psa.

Vždy si pořiďte vodítko s karabinou pouze na jednom konci vodítka. Karabina na straně běžce je nebezpečná – může omylem vyklouznout nebo prasknout a vážně poranit psa. Zjisti víc aneb jak připevnit vodítko k sedáku

Délka vodítka

Čím delší odpružené vodítko, tím těžší manipulace se psem – pro běh se psem je nejvhodnější vodítko, které má v nataženém stavu délku 2 metry. Pokud chcete se psem jezdit na kole, koloběžce nebo lyžovat, pořiďte si vodítko délky 2,8 metru.

Doplňky

Drink MAMUT

Recovery Drink je speciálně navržený pro snažší a rychlejší regeneraci po výkonu. Významně napomáhá kvalitní hydrataci, která je zvláště důležitá pro pevné zdraví vašich psů. Pokud se chceš dozvědět o napájení více, koukni na toto video

Koupit Mamuta

Vypouštěcí karabina

Vypouštěcí karabina je bezpečný a pohodlný způsob, jak připevnit vodítko k sedáku. Přečtěte si více o bezpečném připojení vodítka.

Koupit vypouštěcí karabinu

Vyzkoušej před nákupem

Vyzkoušejte si vybavení ještě před nákupem. Na společných trénincích po celé ČR jsou vám k dispozici naši zkušení trenéři, kteří se vám budou věnovat do roztrhání těla a s výběrem vybavení vám rádi poradí.

Zkus společné tréninky