Novinky

Žhavé novinky

Kloubní výživa pro psy aneb prevence je základ?

Znáte to, pes je váš kamarád a navíc společně sportujete. Chcete pro něj to nejlepší. A co si budeme, často mu dopřejeme i víc než sobě. Kdejaký hafan má dražší bundu než jeho člověk a co se týká doplňků stravy, tak na sobě často dost šetříme. Pojďme se tedy podívat, jak je to s kloubní výživou. 

Jak funguje kloub?

Nebudeme zabíhat hluboko do teorie, ale projdeme základní fakta. Kloub je pohyblivé spojení dvou kostí. Kloub je uzavřen z vnější strany kloubním pouzdrem, které je zesíleno vazy. Z vnitřní strany má pak sinoviální vrstvu, která produkuje sinoviální tekutinu, tedy kloubní maz. Tato tekutina je extrémně důležitá. Jednak totiž vyživuje chrupavku, ale také kloub promazává, aby se hladce pohyboval. Nedostatek sinoviální tekutiny vede k poškození chrupavky a následnému vzniku artrózy.

 

Jak jsme se zmínili, v kloubu máme také chrupavku. Ta je poměrně pevná a pružná a slouží vlastně jako tlumič. Představit si ji můžete třeba jako houbu, která při stlačení (nárazu) vypustí tekutinu a po povolení ji opět nasaje. Chrupavka v sobě nemá cévy, vyživovaná je jen sinoviální tekutinou. A i to je důvod, že při poškození má minimální schopnost regenerace.

Zdroj obrázku: svetbehu.cz

 

Co by měla obsahovat kloubní výživa?

Názory v pejskařském světě, co by měla obsahovat kloubní výživa se dost různí. Proto jsme opět vytáhli studie z lidského světa a nejčastěji se do kloubní výživy dávají tyto složky.

 

Základní prvky v kloubní výživě jsou: 

  • glukosamin sulfát – jeden ze základních prvků chrupavky. Pomáhá vázat vodu.
  • chondroitin sulfát  – také přirozenou součástí chrupavky, pomáhá snižovat stupeň degenerace a podporuje pružnost chrupavky.
  • kyselina hyaluronová – dodává tkáním pružnost. Je základní složkou sinoviální tekutiny a dělá ji dostatečně vazkou.
  • kolagen je bílkovina, jejíž produkce se v organismu v průběhu stárnutí snižuje. Pro zdravé klouby, ale i nehty, drápy, chlupy atd. je nezbytné doplňování.

 

Pak tu máme MSM. ​​Methylsulfonylmethan je velmi dobře vstřebatelná forma síry. Zvláčňuje vnitřní vazy a chrupavku a tím je dělá odolnějšími. Je to velmi silný antioxidant a ano, zmírňuje zánět a trochu tlumí bolest. To je důvod, proč se řada pejskařů vyhýbá variantám kloubní výživy pro psy s MSM. To je bohužel škoda, protože právě MSM zajistí rychlejší hojení drobných trhlinek, které zvláště u sportujících psů v kloubu vznikají. A rozhodně se nemusíte bát, že by na něj vznikla závislost. Nebo dokonce, že když trochu zmírníme bolest, hafan si nějak ublíží.

Kdy podávat kloubní výživu?

Vzhledem k tomu, že chrupavka se neumí regenerovat, je dobré začít s podáváním kloubní výživy preventivně. Tedy u mladých sportujících psů (i lidí). Jakmile vzniknou problémy, jsou nezvratné a nasazením kloubní výživy stav nezlepší. Může předejít dalšímu zhoršování. 

Všechny studie se tedy shodnou, že kloubní výživa je potřeba začít podávat preventivně. Také je potřeba dodržovat pravidelné podávání. Než se účinné látky do kloubu dostanou, tak to několik dní trvá. Aby se jejich dostatečná hladina v kloubu udržela, je potřeba delší interval podávání. U psů není dostatek studií, ale u lidí se již doporučuje podávání celoročně. Každopádně tříměsíční kúrou určitě nic nepokazíte. 

Kloubní výživa je určitě vhodná pro sportující psy, psy s nadváhou a takové ty mohutné (mastiffové, buldočci atd.). A teď co si představit pod sportujícím psem. Máte doma torpédo, které neustále hopsá, běhá a dělá rychlé otočky? Tak i když s ním nebudete pravidelně trénovat, ale chodíte jen na procházky, jeho klouby dostávají dost zabrat. Tou ztřeštěností. Jinak samozřejmě canicross, agility a další kynologické disciplíny, u kterých je pes v pohybu se do sportu počítají.

V jaké formě kloubní výživu psům podávat? 

U lidí se nejčastěji podávají tablety. U psů je velmi praktický sypký prášek. Jednoduše ho nasypete na večeři vašeho hafana. Zda je kloubní výživa v prášku, tabletě nebo sirupu je jedno. 

Stále slýcháme, že když je to sirup, že se tekutina rychleji vstřebá a má větší účinek. Tento mýtus bychom rádi vyvrátili. Z trávicího traktu se vstřebá všechno stejně, ale zásadní jsou nosiče, které ty potřebné látky dostanou do kloubu. Tím, že uvnitř kloubu nejsou cévy, musí se účinné látky vstřebat do synoviální tekutiny a každá značka má svoje speciální přenašeče. A v tom je zakopaný pes.

 

Co tedy doporučujeme?

Nám se osvědčily dvě varianty – Geloren a Mamut Joint mobility powder.

Geloren je ve formě ochucených želatinových kostiček. Psům chutná a neobsahuje MSM. Tedy varianta pro mladé psy a psy bez větší zátěže. 

Mamut Joint mobility powder  je prášek, který obsahuje MSM, směs zinku, mědi a manganu, vitaminy včetně vitaminu C. Tento komplex doplňkových látek pomáhá účinnější přenos hlavních látek do kloubu. Proto sportujícím hafanům a chlupatým seniorům rozhodně raději podáváme právě Mamuta.Přejeme ať jste všichni zdraví a můžete si užívat společných aktivit bez bolesti. 

P.S. a kdybyste chtěli hafanovi dopřát regenerační kúru, tak doporučujeme Sabiflor. Jedná se o prebiotika na podporu správné funkce trávicího traktu a tedy i imunity. Spolu s nukleotidy, stavebními prvky DNA, které jsou potřeba na opravu buněk. Ale to jsme od kloubů trošku odbočili.

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe