fbpx

Jak na kolo a koloběžku se psem? Jak na kolo a koloběžku se psem?

Koloběžka a kolo se psem

Koloběžka a kolo se psem neboli scooterjoring a bikejoring jsou si v mnohém podobné sporty. Připravili jsme pro vás užitečné návody, jak si kolo nebo koloběžku se psem bezpečně užít a zlepšit u toho kondičku psovi a sobě.

Video, ve kterém se dozvíte, jak si vybrat koloběžku

7 nejdůležitějších tipů, na které nesmíte zapomenout včetně videa, jak naučit psa zatáčet

Seznam věcí, které by vám neměli chybět

7 tipů pro koloběžkování a kolo se psem

1. Zvolte správnou délku odpruženého vodítka

Důležité je jezdit s odpruženým vodítkem, které tlumí rázy, které mezi vámi a psem vznikají.

Délka vodítka v nataženém stavu by měla být přibližně 2,8 metru. Kratší vodítko, které se používá třeba pro canicross, není vhodné, protože pes je příliš blízko k přednímu kolu a hrozí, že na něj najedete a zraníte ho.

Delší vodítko se naopak příliš plete při startech a navíc se může pro svou velkou váhu rozhoupat a namotat do předního kola.

 

2. Používejte bike anténu

Bike anténa se připevňuje pod řidítka kola nebo koloběžky a výrazně snižuje riziko namotání vodítka do předního kola, když pes náhle zpomalí a vy nestačíte zareagovat. Při namotání vodítka do kola hrozí hned několik věcí:

  1. nepříjemný pád spojený s dlouhým letem přes řidítka koloběžky
  2. přeříznutí vodítka o kotoučovou brzdu
  3. zranění psa

 

3. Natrénujte si předem zatáčení

Doporučujeme naučit psa stranové povely, tedy zatáčení, ještě před tím než se do bikejoringu nebo scooterjoringu pustíte. Vaše první jízdy díky tomu budou bezpečnější a hlavně si váš pes bude mnohem jistější v tom, co dělá. Nová pro něj bude jenom koloběžka/kolo a ne stranové povely!

Máme pro vás video, ve kterém vašeho čtyřnožce zatáčet naučíme…

4. Vyberte vhodný terén

Vybrat vhodný terén je důležité hned z několika důvodů. Pokud bude terén příliš složitý technicky nebo převýšením (moc kopců), bude vás vyvádět z tempa, což je pro nezkušeného psa velmi nepříjemné. A cokoliv nepříjemného do psího tréninku nepatří.

Stejně tak není vhodný příliš tvrdý nebo ostrý povrch – asfalt a kameny, protože hrozí zranění psích tlapek a v dlouhodobém pohledu i zranění kloubů a vazů.

Vyberte proto terén, kde nebudou prudké kopce (nebo jen vyjímečně) a povrch bude měkký – ideální jsou lesní cesty, písčité pěšiny, polní cesty apod.

5. Bezpečí především

Tak jako je důležité dbát na zdraví psa pomocí předchozích tipů, dbejte bedlivě i o své bezpečí. Na kolo a koloběžku se psem jedině s helmou, rukavicemi a brýlemi (psi často hází zadními tlapkami kamínky přímo do očí jezdce).

6. Používejte dlouhý postroj

Na koloběžku a kolo je pro psa pohodlný dlouhý postroj, který lépe rozloží tah. Vzhledem k tomu, že tah jde u koloběžky prakticky vodorovně, je možné použít dva typy postrojů Freemotion i saňový postroj Nansen.

Na kolo je možné také použít oba, ale z naší zkušenosti vyplývá, že je lepší postroj Freemotion, protože tah jde u kola pod větším úhlem, na který saňové postroje typu Nansen nejsou určené.

7. Vodítko připojte za hlavovou trubku a ne za svůj pas

V dřívějších dobách bylo běžné připojit si vodítko k pasu. Dnes to už nedělejte. Je to nebezpečné a nepohodlné a navíc z hlediska jízdní techniky i velmi nevýhodné.

Správné připojení (bike anténa nevyobrazena):

 

Co se vám bude hodit