fbpx

Koloběžka se psem: Jak? Díl 2.

IMG_8071

Koloběžkování je čím dál tím populárnější. Ještě aby ne, je to super varianta mezi během a kolem, a také ji můžete využít jako závodní stroj. No a k tomu všemu k ní stačí zapřáhnout i psa, a rázem je z toho scooterjöring. Jak začít?

V prvním koloběžkovacím díle jsme si pověděli, proč vůbec koloběžkovat. No ušetří vám to naběhané kilometry, na druhou stranu díky ní můžete potrénovat daleko více. A hlavně máme ozkoušeno, že to baví i chlupáče. Teď je na čase si ukázat, jak by měla vypadat vaše první společná jízda a na co nezapomenout. 

Poprvé bez psa

Když už máte koloběžku, jeďte se projet, ale sami, bez psa. Vyzkoušejte si, jak se na ní jezdí, přejeďte i pár nerovností, sjeďte a vyjeďte kopec. Taky nezapomeňte ozkoušet brzdy a zkusit si zatáčky. Stačí jedna krátká vyjížďka, ale bude k užitku, věřte nám.

Než vyrazíte na trénink

Stejně tak jako před běhacím tréninkem nezapomeňte psa zavodnit, vyvenčit, protáhnout a rozehřát. Právě proto je canicross ideální průpravou pro koloběžku, protože tam se naučíte tohle všechno. Že se psem neběháte? Zkuste naše tréninky, kde vás to naši trenéři moc rádi naučí.

A jde se zapřáhnout, co by měl pes umět?

  • Pes by měl znát postroj a vědět, že se v něm tahá a pracuje. To je právě něco, co se naučíte na canicrossu.
  • Také by ale měl znát koloběžku. Ukažte mu ten nový stroj, pár metrů popojeďte se psem na volno, aby si zvykl na zvuky a tak podobně.
  • Je super umět i stranové povely, na koloběžce je to přece jen rychlejší než při běhu a na rozcestí vám to ušetří první karambol, který by pro další trénink nemusel být vůbec dobrý pro psychiku psa.
  • Pak by taky pes v postroji měl umět stát v klidu a na napnutém vodítku, abyste vy mohli v klidu nasednout.
  • Samozřejmostí je i povel na start a zastavení.
  • A taky nezapomeňte, že psovi musí být nejméně rok.

S rituály začněte hned

Rituály pomáhají psovi se orientovat v tom, co se zrovna děje. A tak když děláte vše stejně, pes už pozná, že se jde ven, na výlet nebo do auta. Udělejte to tak i s koloběžkou, a to ještě před první vyjížďkou. Zavodněte psa, protáhněte a tak dále, doporučujeme zakomponovat i namočení psa. V momentě, kdy oblečete postroj, je psovi už dááávno jasné, o co jde.

Po doběhnutí si se psem pohrajte a odměňte ho. Odměňujte ideálně hračkou nebo nějakou dobrotou a sundejte mu postroj, aby věděl, že je konec práce. Potom nezapomeňte na vychození a následný strečink. Můžete se pak zase společně i vykoupat.

Jak na první zapřažení? 

První zapřažení proveďte opravdu radostně, bez stresu nebo nadávek. Nemá to cenu a psa demotivujete. Srovnejte si psa směrem dopředu, dejte mu vodítko. Je super jít s někým dalším, kdo psa takto přidrží a vy mezitím nasednete. Nikdy nenechávejte psa ke koloběžce připnutého samotného, mohl by vyběhnout a táhnout ji za sebou. Když jste takhle připraveni, stačí říct startovací povel a hurááááá, jede se!

Kdybyste cítili, že váš pes nepotáhne tak, jak by měl nebo by z nové věci mohl být ve stresu, najděte si zkušenějšího sparing partnera a vyrazte s ním i jeho psem, ať to váš chlupáč může odkoukat.

Bacha na terén

A teď ještě si ujasnit, kudy jet. Měkké lesní cesty, které by měly převažovat, střídejte s pískem, polními cestami a nebojte se vyjímečně přejet ani asfaltovou cestu. Asfalt by ale v žádném případě neměl dominovat. Pro psí packy je navíc super střídat povrchy – nejen, že to přispívá k pestrosti, ale zoceluje to psí tlapky, které pak mnohem více vydrží. Jen je pak nezapomeňte zkontrolovat, někteří chlupatci mají polštářky citlivější a snáze si je poraní. U takových doporučujeme botičky

Taky je super si trasu projít třeba den předem, aby ji pes znal nebo jet tam, kde to pes už zná dávno.

Jak jet a běžet daleko?

I když bude váš pes vypadat, že by vás na koloběžce odtáhnul klidně z Prahy až do Prčic, nedovolte mu to. Pro začátek vám bude stačit třeba 300–400 metrů a trénink od tréninku postupně vzdálenost prodlužujte až na 3–7 km. Vždy ale zohledňujte počasí a terén. A také myslete na to, že co pes uběhne v canicrossu, tady nehraje roli. 

Určitě myslete i na to, že pes by měl celou délku trasy sprintovat nebo alespoň cválat, jen tak má koloběžka pro psa tréninkový a “unavující” efekt. Pokud si chcete na koloběžce sami více zajezdit, nechte psa část trati tahat a zbylou část ho pak pusťte na volno.

A co je hlavní. Ne-pře-pá-lit to. Když vidíte, že to váš pes nezvládá (a to klidně i u vaší dvacáté, ne první, jízdy), klidně ukončete trénink dřív. Sundejte postroj a zbytek trasy nechte psa jít na volno. Lepší když trénink utnete vy, než kdyby pes zjistil, že to může udělat on tím, že sám zastaví. To se pak špatně odnaučuje.

Jak jet rychle?

Pomalu. Ideálně si pořiďte tachometr a hlídejte si rychlost. Taky záleží na plemeni a psovi. Ale maximálně doporučujeme okolo 20 km za hodinu. Pes se to má naučit, nasvalit se. A taky v menší rychlosti stihnete dávat povely a předejdete karambolu.

A jak to vypadá?

Jízdu jako takovou, vylepšování techniky nebo právě to první zapřažení nejlépe okoukáte v našem koloběžkovém seriálu.

dogscooterjöring kolobezka se psem

No a jestli už jste skálopevně rozhodnutí, že musíte mít koloběžku, v příštím díle vám poradíme, jak ji vybrat. Tak zatím!