Krmení při zvýšené aktivitě a jak na to

DSC_6167

 

Většinou krmíme 1–2x denně, to je v pořádku. Když ale jedeme na závody nebo se chystáme na trénink, je potřeba krmení aktivitě uzpůsobit. Jde to opravdu snadno, máme pro vás 3 základní scénáře i s návodem.

Jinak budeme krmit na jednodenním závodě, jinak při několikadenních akcích a jinak před klasickým tréninkem – 3 scénáře a 3 návody, které nám už dlouhodobě u našich psů vycházejí. Jedná se o kombinaci toho, aby byl pes vyprázdněný a nebylo mu těžko, zároveň ale aby měl dostatek energie. My tak zvládli nejedno mistrovství i všechna naše BSP soustředění. A teď se o to s vámi podělíme.

1) Krmení na závodech

Na závod potřebujeme, aby byl pes plný energie, ale dokonale vyprázdněný. A během trasy si nepotřeboval odskočit (nebo spíš odběhnout). 

Pokud budete startovat ráno, je dobré den předem psa nakrmit dříve. Pokud vás čeká start až odpoledne, můžete dodržet váš klasický režim. Ideální je, aby byl start od krmení vzdálený 12–16 hodin. Můžete dát i plnou dávku. Ranní dávku pak vynecháte a psa napojíte energetickým nápojem, třeba Mamutem Pre-run, který může být ochucený navíc trošičkou konzervy nebo masa. Pes tak bude mít dostatek energie, ale prázdné břicho. 

Závody na delší tratě mají svá specifika. Krmení tady platí stejně, ale během aktivity můžete psovi doplnit energii regeneračním nápojem (například Mamut Recovery) nebo trochou energetického paté. Pozor ale na množství. Během jednodenního závodu pes jíst nepotřebuje a vše dožene v následujících dnech. 

2) Vícedenní aktivita – soustředění nebo etapový závod

Když se psem 2x denně trénujete nebo závodíte, a to ještě několik dní po sobě, nemůžeme moc ubrat na krmné dávce. Proto psa vezmeme na dopolední trénink na lačno – předem samozřejmě napojíme psa vodou s přimíchaným energetickým nápojem. Po aktivitě, když se pes vychodí a uklidní, tak mu dáme trošku menší porcí než obvykle. Energii doplníme nápojem na regeneraci. Další dávka krmení pak následuje po druhé aktivitě. Pes pak jde spát, takže to může být plná dávka, tak jak je chlupatec zvyklý. U odpolední aktivity samozřejmě napájíme.

U celodenní aktivity – několik delších výletů, přechod hor atd. – psa krmíme jednou denně večer a během dne můžeme podat ve vodě rozmíchané energetické paté nebo regenerační nápoj, abychom mu doplnili energii.

3) Krmení a trénink

Trénink v odpoledních hodinách krmení nijak nenaruší. Psa můžeme nakrmit ráno a pak jen před aktivitou napojit a pořádně vyvenčit. A večerní krmení probíhá klasicky.

Ovšem před dopoledním tréninkem psa nekrmíme. Dávku dáme po tréninku a nebo ji vynecháme. A trošku navýšíme tu večerní. 

Krmit jednou, nebo dvakrát denně?

V praxi je to opravdu jedno a záleží na vás a vašem denním režimu. Jen pozor na množství. Mnohem častěji se u psů setkáváme s nadváhou, než přílišnou hubeností.

Je vynechání dávky krmení špatně?

Když se stane, že kvůli tréninku, závodu nebo jakékoliv jiné aktivitě musíte jednu krmnou dávku vynechat, nic se neděje. Další dávku není potřeba dát dvojnásobnou, ale jen mírně navýšit a energii psovi doplnit energetickým nebo regeneračním nápojem a je to.

Tak dobrou chuť a ať to běhá. A kdyby bylo cokoliv nejasného, dejte vědět, rádi vám poradíme!