Manželce dávám horší psy

me_ifss_1114_3164Jak dlouho už svoje psy zapřaháš?

Začal jsem před osmi lety, ale na mezinárodní úrovni se pohybuji posledních pět let.

Mushing je hodně široký pojem od canicrossu po dlouhá spřežení. Jaká je disciplína tvého srdce?

Závodím ve všech kategoriích s jedním a se dvěma psy (kolo, koloběžka a canicross), ale můj hlavní cíl jsou zimní závody ve skijoringu.

Nejsi jediný musher v rodině. Závodí i tvoje žena. Kdo je lepší?

Zatím jsem neprohrál, ale je to hodně těsné, hlavně na koloběžce a na kole. Psy do závodů vybírám ale já, tak se snažím vzít si vždycky toho lepšího 🙂 Problém je, že máme dva opravdu dobré psy a vybrat toho horšího není jednoduché:-) Na druhou stranu Kati, moje žena, je úřadující mistryně světa v bikejoringu a nebyla by to koneckonců taková ostuda nechat se od ní porazit.

Všichni dobře vědí, že ve Skandinávii je péče o psy nadstandardní. Používáš i ty nějaké speciální doplňky výživy?

Do krmení dáváme denně vitaminy a kolostrum. Před výkonem, ať už je to trénink nebo závod, dáváme FitDog Energy a po tréninku FitDog Recovery. Pro kvalitní trénink je dostatek energie alfa a omega.

Jmenuj tři nejdůležitější věci pro úspěch v psích sportech.

Pravidelný trénink. Je jedno jestli prší, je tma nebo se necítíš. Psy je prostě potřeba odtrénovat. Není to vždycky legrace, ale ten pocit, když se můžeš postavit do středu stupně vítězů, za to stojí. Dobrý pes. Bez něj to nejde. Musí mít dobrou stavbu těla a hlavně to musí mít v hlavě v pořádku. Ty. Člověk musí trénovat i bez psa. Hodně. Zkrátka trénink, trénink, trénink.

Finsko je v Česku známé jako země agility, obedience a sportovní kynologie. Patří i mushing ve Finsku mezi oblíbené psí sporty?

Mushing je ve Finsku dost populární. Ve skijoringu máme dokonce dvě výkonnostní třídy, A a B. “Béčko” je hodně obsazené, v “áčku” není pochopitelně tolik lidí, ale zejména mezi ženami je v této třídě sportovní laťka posazená hodně vysoko. Závody na suchu nejsou tolik populární, ale v posledních letech jejich obliba stoupá i ve Finsku.

Trénuješ se psy celý rok nebo jim dáváš letní pauzu?

Trénujeme sice celý rok, ale během léta psy nezapřaháme, ale spíše s nimi běháme na volno, plaveme.201404-non-stop-dogwear-5844

V jakém věku začínáš psy zapřahat?

Zapřaháme je poprvé nejdříve v 10 měsích a to jen na velmi krátkou vzdálenost. Štěňata s námi běhají na volno, když trénujeme dospělé psy.

Finsko je velká země. Musíš za závoděním hodně cestovovat?

Cestujeme hodně. Žijeme za polárním kruhem, odkuď je to daleko všude. Poslední sezónu to bylo mimo jiné 7000 km na mistrovství světa do Itálie, 2800 km do Norska a 1400 km na mistrovství Finska. Nikdy jsem nepočítal kolik se psy za rok po trénincích a závodech najezdíme, ale bude to hodně přes 40000 km.

Díky za rozhovor!

Vesa-Pekka Jurvelin

  • Team Non-stop Finsko
  • Závodí v disciplnách skijoring a koloběžka
  • 4× mistr světa
  • 2× vícemist světa
  • 1× vícemistr Evropy
  • 11× šampion Finska
  • 2× mistr Skandinávie