fbpx

Mistrovství ČR off snow 2015

První listopadový víkend se na Vysočině konal vrchol podzimní sezóny, mistrovství ČR ve sprintu.

Již poněkolikáté se tento závod konal v obci Tři Studně, na krásných tratích v okolí hotelu Horník. Na MR republiky se stejně jako na dalších závodech podzimní, tzv. off-snow sezóny, zápolí ve více kategoriích včetně spřežení. Na podzimní sezónu navazují zimní závody na sněhu, které dříve byly pro většinu závodníků vrcholem roku a off-snow závody brali pouze jako „přípravku“ nanečisto. S postupem času, nejspíš kvůli horší dostupnosti lyžařských tratí a se stále se zhoršujícími sněhovými podmínkami, se ale podzimní závody stávají číslem jedna pro většinu závodníků.

Závod MR je vždy dvoudenní, v sobotu se jede jedna etapa, v neděli druhá. Letos tým zkušených pořadatelů z Horníku připravil trasu dlouhou 6 km s převýšením přibližně 60 metrů. Závodníci ji absolvovali v sobotu i v neděli a v nohách tedy měli konečných 12 km. Trať je rychlá, bezpečná a nepříliš členitá. Po startu číhá mírné 500 metrů dlouhé stoupání, po kterém následují jen lehce zvlněné široké lesní cesty, kde to „jede“. Na 4 kilometru se trasa otevře a závodníci vyjedou z lesa na širokou louku tak typickou pro Vysočinu. V sobotu i v neděli jim zde výkony komplikoval silný protivítr a měkký povrch, na kterém to jelo výrazně pomaleji. Poslední kilometr následuje klesání a cíl u hotelu Horník.

30fe30de-1f33-4fb5-b868-ffddaedf32b1

Mistrovství se zúčastnilo celkem 150 závodníků, kteří bojovali o medaile ve 13 kategoriích. Nejvíce zástupců měli kategorie bikejoring mužů a žen, v obou se sešlo 20 závodníků. Bikejoring aneb jízda na kole se psem je nejrychlejší disciplína. Závodníci dosahují úctyhodných rychlostí i hodně přes 30 km/h. V bikejoringu mužů zvítězil Petr Krupička s průměrnou rychlostí neuvěřitelných 33,38 km/h, čímž druhému Michalovi Chovancovi „nadělil“ necelých 49 vteřin. V ženách předvedla skvělý výkon Linda Suchá, která 6 kilometrovou tratí proletěla rychlostí 32,28 km/h.

Další velmi slušně zastoupenou kategorií byla koloběžka, sešli se všichni dobří závodníci a závodnice. V koloběžce se nerozlišují kategorie na muže a ženy, neboť výhodu silných mužů vyrovnává nižší hmotnost sličných žen. Narozdíl od jiných kategorií se ale dělí na koloběžku s jedním nebo se dvěma psy. V první jmenovanné kategorii vyhrála Martina Štěpánková a na trůnu vystřídala loňského MR Vaška Vančuru. Martina je asi naše nejuniverzálnější závodnice, která dokáže zvítězit v canicrossu, na koloběžce i na lyžích a to i na světové úrovni.

Koloběžku s pohonem 2 psů vyhrála Marie Ševelová, která navíc zajela nejrychlejší čas ze všech kategorií s průměrnou rychlostí 33,62 km/h. V canicrossu se sešlo 14 mužů, 8 žen a 7 juniorů. Vítězem se stal Dušan Erbs a Kateřina Bluchová.

Jaká plemena psů na MR soutěžila? Mezi nejlepšími závodníky stále převažují kříženci německých ohařů, lidově označováni jako ESP – evropští saňoví psi. K vidění ale byli i čistokrevní chundeláči, pointři, maďarští ohaři, border colie a severští psi. Je vidět, že se vzrůstající oblibou tohoto sportu vídáme „běžná“ plemena stále častěji i na velkých závodech jako je mistrovství ČR. A to je dobře 🙂

Celkové výsledky naleznete v našem archivu zde.