fbpx

Musela se rozbít časomíra

Veronika Lesiuková s canicrossem teprve začíná, ale už se jí podařilo vyhrát první Ostravský Dogbiatlon.

Mohla bys nám o sobě něco říct? Co máš za psa a jak dlouho běháte?

Mám téměř 2letého australského ovčáka Lexe (Djongo Diandra), takovou tu borderku, co má každé oko jiné, a běháme aktivně od podzimu 2015.

a655b29a-84fb-4f9c-b2ad-a09bcbee0381

Jak se jako veterinářka díváš na běhání se psem?

Vlastně se jako veterinářka snažím své povolání na psích akcích utajit jak jen to jde, člověk si potom pracovně nemá moc šanci odpočinout. Canicross vnímám tak, jako téměř jakýkoliv sport, který se svým psem děláte a který dokáže psovi nesmírně prospívat zpevněním tonických svalů těla, nasvalováním obecně, zlepšováním kondice, zvyšováním psychické odolnosti, prohlubováním vztahu mezi majitelem a psem, ale i ublížit např. přetěžováním, nošením nevhodně padnoucího postroje či touhou majitele chtít vyhrát za každou cenu. Své povolání a pracovní deformaci v sobě nezapřu a tak si často než krásy psa na závodech všimnu toho, že běží v postroji křivě, škrtí ho na krku atd.

Startovala jsi v konkurenci padesáti dvou závodnic a vyhrála jsi, jak se cítíš?

No pořád tomu nemůžu uvěřit. Jeli jsme si závody hlavně užít a ne urvat nějaký skvělý výsledek. Je to prostě neuvěřitelné.

Co se ti na celé disciplíně Dogbiatlon nejvíc líbí?

Dogbiatlon je ideální možností vyzkoušet si závodní atmosféru s mladými psy, kteří ještě nevydrží táhnout delší trasy než 5km plně v zápřahu. I proto jsme se přihlásili my. Okruh 800m je přiměřená vzdálenost i pro začátečníky a pauza na střelnici dává psům šanci si fyzicky i psychicky oddychnout.

Nastřílela jsi tři trestná kola a i tak jsi vyhrála, v čem je tvůj trik?

To bych ti moc ráda řekla, ale myslím, že opravdu žádný není. Chce to kus štěstí, které při mně stálo. Když jsem vbíhala do posledního okruhu se 3mi trestnými koly, počítala jsem s tím, že nemáme šanci uspět, ale nevzdala jsem ani metr. Pořád si ale myslím, že měl v mém případě Šimon rozbitou časomíru. 😀

Na co si myslíš, že by se závodníci měli zaměřit v tréninku?

Na dogbiatlonu je alfou a omegou umění zklidnit dech na střelnici, jde-li natrénovat to a potlačit nervozitu, snad mě to jednou někdo naučí.

Závodíš i v canicrossu nebo jiných tahacích disciplínách?

Zatím jsme závodně zkoušeli jenom canicross. Lex je ještě mlaďoch, sice jsme od podzimu ušli kus společné cesty, ale těch pár závůdků, které máme v letošním kalendáři, nám spíš slouží na seznamování s různými typy startů, rozmary počasí a závodní atmosférou. Do budoucna uvažuji pouze o koloběžce.

Jakým sportům se dále věnuješ?be8efd91-6185-4b19-a816-096a162e1119

Trénujeme dogfrisbee, připravujeme se na obedience a dogdancingové zkoušky.

Plánuješ startovat i 11.9. a opět nás totálně převálcovat?

Startovat určitě plánujeme a opravdu věřím, že při nás v Ostravě stálo převážně štěstí. Převálcovat je silné slovo.

A co takhle něco motivačního pro ty, co se teprve rozhodují, jestli s Dogbiatlonem začít.

Všem, kdo uvažují, že by se zúčastnili dogbiatlonu 11.9. bych vzkázala následující: nebojte se a přijeďte si zazávodit v příjemné atmosféře skvěle organizovaných závodů – Eat, Sleep, Canicross!