fbpx

Nativia challenge 2016 je za námi

V sobotu skončil největší canicrossový závod u nás. Pro mě osobně ale skončila hlavně krásná dvouměsíční jízda, která se mně dostala hluboko pod kůži.

Už několik dní má moje nálada hořkosladkou příchuť. Cítím hořkost z konce krásných chvil s úžasnou partou lidí a sladký pocit z toho, že si letošní Nativii, doufám, užili snad všichni její účastníci. Letošní Nativia Challenge byla nová po mnoha stránkách. Snížil se počet závodů z pěti na tři, zjednodušil se systém hodnocení celého seriálu a závody se konaly ve zbrusu nových lokacích. Chtěli jsme takový malý restart. V minulých ročnících jsme si vyzkoušeli, co funguje a co je naopak slepá ulička a letos jsme chtěli vykročit na novo pravou nohou. Největší změna bylo snížení váhového limitu na 20 kg. Po zkušenostech z předchozích ročníků se nám zdálo, že rozdělení bude férovější a i myslíme si to i nyní. Většina ohařů a ohařoidů díky tomu spadla do těžší kategorie a mezi menšími psy tak byla konkurence vyrovnanější.

fcb7edfd-36b5-490c-8928-59152c340c75

Od každého špetka

První závod přivítal soutěžící v lyžařském areálu Ještěd v Liberci. Kopcovitá a náročná trať prověřila kondičku všech borců. Náročnost libereckého závodu ještě zvýšila nad Ještěd náhle se přiřítivší studená fronta s deštěm. Ta udělala zejména z juniorského závodu, který startoval jako poslední, opravdovou výzvu. Ostatně ne nadarmo je Nativia Challenge… Druhý podnik se přesunul do poklidného a plochého Polabí a prověřil, jak rychlí dokáží být závodníci. Poslední víkend jsme si užili se vším všudy v Masarykově táboře v Soběšíně. Sobota patřila nejdříve canicrossu a nakonec večerní párty s rautem a vynikající kapelou Schodiště, které se podařilo rozhýbat i ty nejméně otrlé tanečníky. Upřímně přiznávám naše obavy o intenzitu zábavy. Přeci jen sportovci jsou sportovci. Skutečnost však překonala veškerá naše očekávání a v kotli bylo nakonec pěkně horko. Alespoň jedna část programu je proto pro příští rok už jasná…

66670f03-00f6-4c7f-968a-cf2281e5dad6

Kvalita i počet roste

Nativia se oproti loňsku rozrostla o nové závodníky a účast na všech závodech se držela nad číslem 150, což předčilo naše očekávání a z Nativie to udělalo největší závody v běhu se psem v České republice. Stoupající počet závodníků nám dělá obrovskou radost. Neroste však jen počet, ale hlavně kvalita všech týmů. To je veliká motivace a odměna pro všechny naše trenéry i trenéry jiných skupin, kteří se svými “svěřenci” tráví spousty času. Většinu času během závodů jsem strávil na trati a můžu objektivně říct, že jsem neviděl větší problémy při předbíhání. Závodníci si začali uvědomovat, jak důležité je, aby na trati nedocházelo k žádnému intenzivnějšímu kontaktu mezi psy. Oproti minulým ročníkům navíc většina psů mnohem lépe pracuje a i v těžkých úsecích táhne. I tady ušla řada závoníků dlouhou cestu kupředu a je radost se na ně dívat.

Sláva vítězům, čest poraženým

Hodnocení celého seriálu Nativia Challenge bylo letos velmi jednoduché. Do celkového pořadí se počítali pouze závodníci a závodnice, kteří se zúčastnili všech závodů a pořadí vzešlo ze součtu jejich časů z jednotlivých závodů. První místo v kategorii mužů se psy nad 20 kg si po sérii tří vítězství zaslouženě odnesl Dušan Erbs. Na paty se mu sice tlačil Lukáš Tassler, ale pár vteřinek mu na Dušana vždy chybělo. Zajímavý bude jejich souboj v podzimní canicrossové sezóně. Skvěle běhá i Tomáš Merta, který obsadil třetí místo. Suverénkou letošního ročníku je Martina Štěpánková, která zvítězila s náskokem neuvěřitelných 8 minut. Škoda, že canicross není na olympiádě, měli bychom Jágra, Soukalovou a Štěpánkovou. Výborně ale běhají i další v pořadí, zlepšující se Petra Křížková a zkušená Nicole Marešová a další děvčata. V kategorii lehčích psů si skvěle zabojovaly Gábina Lehká a Patricie Kavříková. Patricii se lépe dařilo v rovinatém Polabí a Gábině odchované jizerskohorskými svahy lépe seděly kopcovité tratě. Gábina nakonec zvítězila a nechala tak Patricii otevřený prostor pro odvetu v roce 2017. I v kategorii mužů s lehčími psy (nebo jak se trochu dvojsmyslně, ovšem nikoliv po pravdě vžilo, chlapy s malými) se bojovalo až do konce. Po třech závodech byl například rozdíl mezi čtvrtým Tomášem Sedlačíkem a třetím Petrem Zemanem méně než jedna minuta. Osobně jako největší bojovníky vidím juniory, juniorky a dorostence. V posledním závodě v Soběšíně měli velmi náročnou trať s prudkým stoupáním a tam, kde by většina dospěláků přešla do chůze všichni do jednoho běželi. A ve tváři jsem viděl, jak trpí… Prostě bojovníci do posledního dechu. Těším se, co přinese další ročník. Věřím, že výkony budou ještě vyrovnanější a každý si najde svého soupeře ať už jím bude jiný tým nebo on sám. Ostatně o tom je celá Nativia Challenge, přijmout výzvu a překonat sám sebe. Máte na to oba!

 b4039727-0753-49fe-a96b-c08b60967510

Naše nová rodina

Nativia byla letos taková jaká byla díky celému týmu, který za ní stál. Všichni odvedli obrovský kus práce. Odpracovali mnoho hodin a vytvořili úžasnou partu, která fungovala bez zaváhaní. Zvláště na poslední závod budu dlouho vzpomínat… Všechno si sedlo a měl jsem ten vzácný a krásný pocit, že najednou je všechno na svém místě, přesně tam, kde má a kde to všichni chtějí. Nativia Challenge by se nemohla uskutečnit bez podpory našich partnerů. Děkuji Nativii, českému výrobci granulí. Non-stop dogwear, výrobci, který nad novými výrobky přemýšlí z mnoha úhlů. Firmě Mapes, která dělá zdravé pamlsky pro naše čtyřnožce. Dále Frontline, který chlupáče každou sezónu chrání před klíšťaty. Inov-8, který obouvá nás dvounohé tak, že nás nohy nebolí. Kickbike za nejlepší koloběžky pro psy. Probar a Sunroot za to, že se v biokvalitě starají o naše nenasytné sportovní žaludky. Fuski.cz za to, že oblékli celé startovní pole kompreskami. Klukům, kteří do Česka přinesli vtipnou stolní hru Psí život a v neposlední řadě našim mediálním partnerům, nejlepšímu časopisu o psích sportech Psí sporty a canicrossovému portálu Behejsepsem.cz.

Díky vám všem a příští rok na Nativii!

Celkové výsledky seriálu

Fotogalerie

This is a full width text block. Click the edit button to change this text.