Nestyďte se obléct psa

Potřebují psi v zimě obleček? Otázka, kterou si v různých podobách pokládá většina pejskařů. Někdo se za oblečeného psa stydí, někdo to považuje za holý nesmysl a někdo by psa oblékl i v parném létě. Jak už to tak bývá, odpověď není přímočará. Přečtěte si následující řádky, které vám pomůžou rozhodnout, kdy váš pes potřebuje obleček a jak vybrat ten správný.

eb350789-e87d-4c00-ad48-a997a1fb2af8

Jaké psy oblékat?

Obleček ocení všechna krátkosrstá plemena, psi chovaní doma v teple, kteří chodí ven jen na “návštěvu” a subtilní psi s minimem podkožního tuku. Naproti tomu oblékat psy, kteří jsou na zimu geneticky vybaveni, je spíše trápení. Malumuté, salašničtí psi nebo husky obleček prostě nepotřebují.

Na druhou stranu musíte i u odolných psů vždy zvážit konkrétní situaci. I psi, kteří jsou na mrazivé počasí zvyklí, rychleji regenerují v teple a za velmi chladných podmínek ocení teplý obleček. Ve svých zážitcích z nejsevernějšího závodu psích spřežení na světě, norského Finnmarkslopetu, o tom mluví Šimon Cipro: “Zkušení závodníci oblékají psy na noc i v teplotách okolo nuly. Pokud je velký mráz a k tomu fouká vítr, nechávají jim oblečky i během zápřahu.”

Syndrom mrtvého ocasu

Syndrom mrtvého ocasu je pro psa nepříjemná a bolestivá zkušenost. Onemocnění poznáte podle typického tvaru ocasu, který je prvních pár centimetrů za kořenem ocasu vodorovný a v dalším průběhu visí bezvládně k zemi. Syndrom mrtvého ocasu je zánět svalů, které ocasem pohybují. Ačkoliv jeho jednoznačná příčina stále není jasná, jsou dobře známé rizikové faktory, které jeho vzniku přispívají.

Patří mezi ně:

  • dlouhý transportu v kleci bez možnosti občasného protáhnutí
  • velká fyzická zátěž
  • chlad a vlhko

861469f2-8327-448f-95d2-e6fc4a049ece

Někteří musheři oblékají psy ve velkém mrazu nebo větru i během zápřahu…

Zkušenost i literatura říkají, že nejčastějšími pacienty jsou lovečtí psy. Jedním z důvodů, který se v této souvislosti uvádí, je jejich nedostatečná kondice. Lovečtí psi mají mimo loveckou sezónu, zvláště během léta, jen omezené množství pohybu a nevybudují si tak základ pro náročnou podzimní sezónu. Únava po lovu v kombinaci s podzimním chladem a vlhkem pak mohou vést k rozvoji zánětu svalů, který se projeví právě jako syndrom mrtvého ocasu.

Uvedený příklad se sice týká loveckých psů, ale dobře ukazuje, co je pro rozvoj syndromu mrtvého ocasu nebezpečné a na co si dát pozor. U krátkosrstých psů a psů zvyklých na teplo domova, by měl obleček zakrývat spodní část zad až po kořen ocasu. A jak ukazuje příklad s loveckými psy, je to zvlášť důležité po náročném výkonu jako je dlouhá zimní procházka, skijoring nebo canicross v mrazivém nebo větrném počasí.

Svaly mají být v teple

08fefdda-7904-4d12-bd60-8cda78b998a1

Příklad s “mrtvým ocasem” ukazuje, jak nebezpečný může chlad pro svaly být a nemusí se hned jednat o zánět. Prochladlý sval je méně prokrvený, čímž se v něm zhoršuje látková výměna, hromadí se “zplodiny” metabolismu, zhoršuje se regenerace a zvyšuje náchylnost ke zranění. Oblečkem proto nestačí zakrýt jenom záda, ale v teple je potřeba udržet všechny velké svalové partie. Jde hlavně o ramena a stehna (viz obrázek).

Kdy psa oblékat

Příklady, které v článku zazněly, nám dávají odpověď i na otázku kdy psa oblékat. Náchylnější psi (viz výše) vám budou za obleček vděční vždy, když mrzne. Při větrném počasí, kdy vítr proniká kožichem, ocení psi obleček i při vyšší teplotě. Každého chlupáče je dobré obléci vždy po fyzickém výkonu nebo při pomalé činnosti jako je procházka na vodítku, při které se nezahřeje pohybem. Naproti tomu, když pes běhá na volno, není obleček zpravidla třeba. Je dobré ho mít po ruce v baťohu nebo v autě a obléci psa po výletě nebo při zastávce na svačinku.

Nestyďte se

Pokud to okolnosti a tělesná schránka vašeho psa vyžadují, nestyďte se používat obleček. Nenechte se odradit zlými jazyky, kteří tvrdí, že pes to “dá” za každé situace. Nedá! Pes, který bude díky vám v teple, bude zdravější a radostnější. Odměnou vám budou nejenom lepší sportovní výkony, ale hlavně spokojený kamarád.

 

Jaké psy oblékat?Kdy je oblékat?Jaké vlastnosti má funkční obleček?
Krátkosrstá plemenaPo fyzickém výkonu v ziměKryje všechny svalové partie
ŠtěňataPři čekání v autě, na svačině apod.Neomezuje v pohybu
Staré nebo nemocné psyPomalá procházka na vodítkuNeprofoukne
Subtilní plemena s minimem podkožního tukuPři větrném počasí (tzv. severáku 🙂Snadno se udržuje

affcf254-beb8-48a7-948e-521a6af023eb

Co si myslí sportovci?

Michal Vokrouhlík – agility, canicross

c6bf016f-834a-4492-b735-16c3d560e291

„Psy v zimě neoblékám. Mám chlupáče a na závodech mám vždy zázemí. Oblékal bych v případě, že by na závodech nebo na tréninku (agility/canicross) čekali venku v kennelce či kleci. Samozřejmě před výkonem vždy psa rozhýbu, stejně jako sebe!