Novinky

Žhavé novinky

Než vyrazíte na první canicrossové závody

Canicross baví psy i jejich pánečky. Dostane vás do formy a pomůže vám unavit psa. Začít s canicrossem můžete kdykoliv a s jakýmkoliv psem. Na trénincích i závodech se setkává pestrá směsice lidí i psů. Závodů i závodníků přibývá a každý si díky tomu najde svou konkurenci. Připravili jsme pro vás návod, jak se připravit na své první canicrossové závody. Canicrossová sezóna totiž pomalu začíná.

Jak je to s pravidly?

Pravidla canicrossu jsou jednoduchá. Trochu je komplikuje skutečnost, že na mezinárodní úrovni existují dvě organizace zastřešující mushing – ICF (International Canicross Federation) a IFSS (International Federation of Sled Dogs Sports). Je jen na pořadateli konkrétního závodu, podle kterých pravidel bude závod hodnotit. Většina jarních a letních závodů se řídí pravidly ICF. Naopak valná většina podzimních závodů, kde jezdí i psí spřežení, používá pravidla IFSS. Netřeba se ale obávat, základní pravidla jsou stejná nebo alespoň výrazně podobná a nás, obyčejné závodníky, trápit nemusí. Uvádíme proto jenom stručný výtah těch důležitých pro praxi. Ostatní se snad ani nevyplatí řešit.

Jak dlouhé musím mít vodítko?

Délka tažné šňůry by v nataženém stavu neměla přesahovat 2 metry, aby nedocházelo ke zbytečným motanicím, což platí dvojnásob u hromadných startů. Na závodech vás pořadatel může vyzvat na přeměření vodítka.

Tažná šňůra by z bezpečnostních důvodů měla být k běžci připevněna způsobem, který umožňuje její snadné vypuštění. V praxi to znamená použití buď tzv. finského háku (viz obrázky níže) nebo vypouštěcí karabiny. Na českých závodech se ale toto pravidlo nedodržuje zcela striktně. Je důležité si uvědomit, že případné prasknutí karabiny na straně běžce, může psa fatálně zranit.

Agresivní pes na závody nepatří!

Potyčky mezi psy představují velký problém. Psi si z nich můžou vedle pár šrámů na těle odnést i mnohem větší škody na duši. Dostat se během zápřahu do potyčky s jiným psem může být hlavně pro mladé a nezkušené psy natolik špatná zkušenost, že už nikdy nebudou chtít předbíhat, v horším případě nebudou chtít tahat vůbec. Z těchto důvodů se agresivita psů trestá napomenutím, ale v případě horšího či opakovaného prohřešku i diskvalifikací. Pokud si nejste jisti svým psem na prvních závodech, využijte možnosti startu s košíkem.

Jak je to s věkem psa?

Na závodech smějí startovat jen psi starší 12 měsíců, což je pravidlo, které ochraňuje štěňata před přílišnou horlivostí a ambicemi jejich majitelů. V bikejöringu je hranice pro start mladých psů dokonce 18 měsíců. Zkrátka a dobře je rozumné nechat psy vyspět po psychické i tělesné stránce! Pokud se psem začnete závodit později, určitě tím nic nezkazíte, naopak.

Předbíhání pomalejších

Budete-li předbíhat jiný tým, je dobré ho na to upozornit pokřikem (zleva, zprava, zdovol, uhni apod.) vše je pak mnohem plynulejší, ba co víc, pravidla předbíhanému závodníkovi nakazují uvolnit rychlejšímu týmu cestu. Nicméně v praxi se toto pravidlo dodržuje již méně.

Typy startů 

Běžně se můžeme setkat se třemi různými způsoby startu. Nejjednodušší je klasický hromadný start. Mají ho rádi skoro všichni, pořadatelé, protože je nenáročný na organizaci, psi i závodníci, protože se navzájem vyhecují k vyšším výkonům a diváci, protože mají přehled, jak si jednotliví závodníci v závodě stojí. Druhou možnost představuje intervalový start, kdy závodníci vybíhají v přesně stanovených rozestupech, obvykle 30 vteřin. Třetí a nejzajímavější způsob je stíhací nebo také Gundersenův závod, ve kterém se startuje v rozestupech získaných v předešlých etapách. Z toho ovšem vyplývá, že „Gundersena“ je možné použít jen ve víceetapových závodech. Obvykle se tak setkáme s hromadným nebo intervalovým startem v sobotní etapě a stíhacím závodem v etapě nedělní. Jakým způsobem se bude v konkrétním závodě startovat, uvádí pořadatelé zpravidla do propozic závodu.

Poslední bod, který u startů stojí za zmínku, je pozice na startu. Pravidla nakazují, že ani pes, ani člověk nesmějí před startem překročit startovní čáru.

Jestli si chcete o startech přečíst něco více, máme pro vás článek, kde jednotlivé starty popisujeme podrobněji.

Kudy mám běžet aneb značení tratě

Pro značení trati se používají pouze tři různě barevné značky. Modrá, červená a žlutá.

  • Modrá značka znamená pokračovat rovně a v podstatě nám tak pouze potvrzuje správný směr.
  • Červenou značku je naproti tomu dobré nepřehlédnout, říká nám totiž, že se blíží odbočka. Zatáčí se většinou jen několik metrů za značkou a to na tu stranu, na které je červená značka umístěna. Je-li značka na levé straně, odbočíme doleva a obráceně. Pár desítek metrů za zatáčkou by vždy měla být umístěná značka modrá jako potvrení, že jsme nabrali správný směr.
  • Poslední značka je značka žlutá, která se příliš často nepoužívá a která nás informuje o tom, že se blíží nebezpečný nebo technicky náročný úsek trati. Přejezdy přes vyčnívající kořeny, prudké sjezdy a ostré zatáčky. Z vlastní zkušenosti však doporučuju dát přednost vlastnímu rozumu před žlutými značkami – ne každý pořadatel má totiž hladinu sebezáchovy nastavenou na stejnou laťku jako vy.

Tvar značek není přesně daný a je možné potkat pestrou směsici od koleček přes čtverečky až po trojúhelníky. Mimo značek se však k uzávěru křižovatek a nasměrování závodníků používá výstražná páska tzv. „mlíko“ a různé druhy plotů. Většina tratí je tak značená v podstatě dvojmo. Ztratit se na závodech v canicrossu vám dá v každém případě pořádně zabrat.

Registrovaní závodníci a licence

Závodů v canicrossu se může zúčastnit každý. Není potřeba se nikde registrovat ani platit poplatky. Licenci budete potřebovat, jakmile se rozhodnete startovat na licencovaných závodech. Nebojte se, vše je vždy napsáno v propozicích. Cesta k licenci je ovšem poměrně jednoduchá. Stačí vstoupit do některého z mushingových klubů, kde složíte jednoduchý vstupní test a se samotným vyřízením vám klub jistě pomůže.

Více o tom, jak to s těmi licencemi je si přečtěte v samostatném článku.

A teď už víte všechno. Sbalte tenisky, náplasti na puchýře, nezapomeňte doma psa a vyražte. Přehled závodů naleznete na naši termínovce. My se těšíme, tak na viděnou brzy!

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe