fbpx

Oslí život III

 

Oslí život III – Lekce, které jsem dostal při plavání se psem.

 

d519f4fe-3e20-42a5-a25f-7b2b93f92df2

Vyhrát může jenom jeden

Výlety jsou čím dál delší. To je paráda. Chodíme po lese někdy i celý odpoledne. Kdybyste ale slyšeli, jak prudí… Třeba vidim srnku. Řikám si: „Ok. Doženu. Řeknu ji čau a běžim zpátky.“ Místo toho: „Oslo, ke mně! Oslo, lehni. Oslo, tamto, tadyto, tohleto.“ Prostě buzerace. Sice přesně vim, co chce, ale kašlu mu na to.

Oslo je v pubertě. Poslušnost se jako loď houpe na vlnách nahoru a dolů. Je to doba, kdy se láme chleba. Buď vyhrajete vy nebo pes.

Se psy, kteří zvítězili nad svými pánečky, se čas od času sekáváme na společných canicrossových trénincích. Často by to byli skvělí tahouni. Snadno se ale nechají rozptýlit, protože dostanou tu možnost od svého pánečka.

Nikdy nedělejte to, co chce pes, ale jen to co chcete vy. Dosáhnout toho můžete jen a jen důsledností. Nikdy ne násilím. Pamatujte, že tahání je snad ještě více než jiné kynologické disciplíny založené na vztahu mezi vámi a psem. Důvěru, kterou jednou ztratíte, budete jen horkotěžko znovu hledat.

Tajemství několika much a jedné rány

Poprvé to byl trochu šok. Běžím po cestě a najednou pod nohama prázdno, kolem mě tma a zima. Boj o život. Světlo na konci tunelu. Teď už vím, že se tomu řiká voda a tomu boji o život plavání. Seznamovala jsem se s vodou jako pravej pankáč. Spadla jsem do ní.

Oslo plave ráda. To je dobře. Plavání, plavání, plavání je totiž zaklínadlo, které teď ode mě zadarmo dostáváte místo kouzelné hůlky. Plavání se psem vám pomůže v mnoha ohledech.

Síla a kondice – Plavání je asi nejefektivnější způsob posílení svalového aparátu. Plavání je pro psa navíc fyzicky náročné a velmi rychle tak získá kondičku.

Mobilita – Plavání podporuje mobilitu (pohyblivost) v kloubech, což je zásadní nejen pro výkon, ale i jako prevence zranění.

Důvěra – Při plavání si se psem budujete vztah. A zase platí obecná poučka. Vodní hrátky si užívejte co nejpestřejší. Vystavujte psa různými situacím. Plavejte spolu s ním. Berte ho na lodičku. Nechte se od něj ve vodě tahat. Důvěra, kterou tím získáte, se vám v budoucnu mnohokrát vrátí.

Zdraví – Také jste si všimli, kolik psů má v posledních letech v souvislosti se psími sporty problémy s pohybovým aparátem – s klouby, svaly a šlachami? Hodně. A kolik z nich je dobře nasvalených a má dostatečně mobilní klouby? Málo. Plavání je nejlepší prevence, ale pomůže i tam, kde už se musí řešit problémy.

Bára Banýrová z Rehabilitačního centra Panda Praha k tomu říká:

„Plavání je vhodné pro psy po ortopedickém zákroku (operace páteře, loktů, kyčlí, kolenních vazů apod.) nebo pro psy s neurologickými potížemi. Plavání zkracuje rekonvalescenci až o 75%.“

 

55bdc72a-ed68-4ec2-a797-8aecf1686533

Když pes neumí plavat

Technika plavání je zásadní. Bez správné techniky je plavání spíše bojem o život než příjemným tréninkem. Správně by měl pes plavat s čumákem těsně nad vodou a se zády rovnoběžně s hladinou. Pokud pes neplave technicky správně, poznáte to velmi rychle. Nejčastěji bude zdvihat přední nohy nad hladinu a místo pohybu vpřed se bude jako neplavec plácat na jednom místě.

Techniku plavání jde dobře naučit. Triků je víc. Nejlepší a nejjednodušší je použít plovací vestu. Ta psovi prakticky nedovolí ponořit zadní nohy hlouběji do vody a přední vystrkovat nad hladinu. Přirozeně ho srovná do ideální polohy.

Plovací vesta s sebou nese i další výhody. Jeden z kamarádů Osly, ohař Natt, neuměl plavat a vody se bál. Plovací vesta mu dala jistotu a problém kterak ho dostat do vody se změnil na problém, kterak ho dostat z vody. Při dlouhém plavání máte s vestou jistotu, že se vám pes neutopí.

Tak vzhůru do rybníku.

Článek není nafukovací. Chcete slyšet víc přímo na vašem cvičáku? Napište nám na info@behejsepsem.cz. Rádi dorazíme…

 

Autor: Šimon Cipro

Článek vznikl pro časopis Psí sporty

Další příběhy o výchově psího sportovce

Oslí život I

Oslí život II

Oslí život IV

Oslí život V

Oslí život VI