fbpx

Ovladatelnost psa díl 1. – Postroj

foceni_bsp_skaly-130

 

Na trénincích i závodech se často setkáváme s tím, že pes něco nechce a jeho člověk mu ustoupí (kdo je bez viny, ať hodí granulí). Nechce si obléct postroj, nechce stát a čekat, nechce podat tlapku k nandání botiček. Tohle vše je potřeba řešit ideálně hned, pak totiž budete vy i pes spokojený tým!

Pes je náš parťák. Chceme pro něj vždy to nejlepší, ale také s ním chceme žít spokojený život. A ten velmi souvisí s kontrolou a ovladatelností psa. Něco ho musíme přímo naučit (tedy na slovní povel), na něco si stačí zvyknout časem (tedy situační povel). Je jedno, jestli jde o čekání v autě, nežebrání u jídla, (ne)tahání na vodítku nebo socializaci s jinými psy. Co je potřeba konkrétně u canicrossu? 

 • Klidné a rychlé nasazení postroje
 • Ovladatelnost a poslušnost při startu
 • Sem tam nandání botiček
 • Napájení před startem

Problém první – pes si nechce nechat dát postroj

Jsou psi neřešiči, ale i tací, které do postroje prostě nedostanete. Nebo?

Než abyste se se psem pokaždé přetahovali, když vezmete postroj do ruky a pes začne utíkat, doporučujeme na tom zapracovat. Jak?

 1. Stačí vám odměna a postroj.
 2. Odměna ale musí být taková, jakou má pes opravdu rád. Pokud máte nežravce, tak ho pamlsky rozhodně dostatečně neodměníte. V tom případě pak vezměte raději oblíbenou hračku. 
 3. Někde v klidu, kde pes není rozptylován, a zároveň nemůže utíkat a schovat se, ho do postroje oblečete a odměníte. Svléknete a odměníte
  1. Pokud máte citlivějšího chlupatce, zkuste ho nejprve odměňovat za to, že se na postroj třeba jen podívá, potom ho nechce samotného prostrčit hlavu ohlávkou a ihned ho za to odměňte. Takhle po pár minutách denně a postupně, ovšem zas z toho před psem nedělejte vědu 🙂
 4. Párkrát zopakujete, ale pozor – méně je více
 5. Zpočátku trénujete vícekrát denně, pak už méně a méně. A věřte, každý pes si takhle postroj zamiluje. Nebo ho začne aspoň respektovat.

 

Problém druhý – pes po postroji šílí

Ten druhý extrém, který ovšem taky souvisí s (ne)ovladatelností psa, je situace, kdy pes vidí postroj a začne vám radostí skákat až nad hlavu. Tady je potřeba začít pracovat na klidu a sebeovládání psa. A to je jen o vás o lidech, jestli budete důslední a dotáhnete to ke zdárnému konci. Ale věříme, že ano! 

Jak na to? Jednoduše řečeno:

 • Pes v klidu čeká -> oblékáte.
 • Pes začne blbnout, skákat, pištět -> ukončíte činnost.

V tomto případě má totiž pes spojený postroj s činností, která ho baví. Odměna je pro něj tedy tahání. Když psa obléknete, i když dělá neplechu, za jeho divoké chování ho pak taháním odměníte. Proto když začne jakkoliv jančit, skončete. Prostě tahat se půjde až se v klidu nechá obléci do postroje. Ano, je to o vaší trpělivosti a důslednosti. A ano, párkrát se může stát, že začnete trénovat pozdě nebo vůbec. Ale nebojte, pes to po pár pokusech začne chápat, důležité je vytrvat.

Pes v klidu čeká -> oblékáte.

Tip na cvičení ovladatelnosti

S nácvikem klidu máme skvělou zkušenost u krmení. Ideálně už od štěňátek, ale zmáknou to i starší chlupatci. Princip je takový, že pes si nesmí vzít krmení, dokud mu to nepovolíme. 

Nachystáme do misky krmení, jdeme na místo, kde pes krmení dostává. Pes si musí sednou a čeká. Misku před něj položíme a vzít si smí až na povel. Pokud se už začne naklánět, že jde jíst, dejte mu něžně (nekřičte) signál třeba “ne-e”, že nesmí nebo misku vezměte a zkuste to znovu. To stejné lze cvičit s hračkou. Pes se tím skvěle naučí ovládat. A čím lépe to umí, tím snazší je váš život s ním.

Držíme palce a jestli řešíte nějaký problém s ovladatelností, klidně nám napište!