fbpx

Ovladatelnost psa díl 2. – Start

REAxzNow

 

Ovladatelnost psa je pro váš spokojený život se psem celkem zásadní. V canicrossu je kontrola ale taky potřeba. Takže jak by měl vypadat ideální start? 

V první díle jsme si pověděli o postroji. A hned druhou fází je klidný a poslušný start. Nejen, že taková věc usnadní život a závod vám, ale bude příjemnější i pro ty, co startují s vámi.

Jako u postrojů, tak i zde máme dva typy psů – jedni v klidu sami od sebe čekají a pak rozvážně vyběhnou. Druhý typ psů je těžké vůbec udržet. Není vyjímkou, že se vyvléknou z postroje a vyběhnou sami. Tohle odbourat doporučujeme všem, ale zejména u větších psů, protože jakákoliv manipulace s takhle bláznivým psem je opravdu složitá.

Jak naučit klidný start?

  1. Seberte všechnu svoji trpělivost, přidejte k tomu hodně důslednosti a jdeme na to
  2. Pravidlo je zase jednoduché. Dokud se pes neuklidní, nevystartuje.
  3. Skáče, blázní a nevnímá? Otočte to a jděte z tréninku.
  4. Opakovat to můžete klidně vícekrát, ale ano, je možné, že první ani druhý den prostě nevystartujete.

Pes, který rád běhá, má tahání jako odměnu. Takže když vyběhnete, i když pes jančí, vlastně ho odměníte za nežádoucí chování. A on si do příště odnese to, že když jančí, vyběhnete a bude to super. Takže prostě stůjte na místě. Ze začátku nemusíte psa ani nijak okřikovat a něco říkat. Prostě. Jen. Stůjte. Naopak psovi ale nenadávejte nebo mu nezačínejte vysvětlovat, co a jak, musíte mu to podat jednoduše. Klid=běžíme, jančení=jdeme dom.

U cvičení klidu na startu, je potřeba najít hranici, kdy s tím začít. Pokud váš pes tahá jak o život, ale taky dělá “bordel” jak o život, můžete to trénovat opravdu důsledně a dlouho. Pokud ale pes blázní na startu a pak táhne jen kousek, je otázkou, co s ním toto cvičení udělá a jestli mu celé tahání jen neotrávíte. Tady platí, že jste to vy, kdo zná nejlépe svého psa, popřípadě to můžete vyladit na tréninku s našimi trenéry.

Tip na cvičení ovladatelnosti

V prvním dílu jsme si popsali, jak cvičit klid u krmení. Pokud máte vyjančeného psa, doporučujeme ještě cvičení klidu při odcházení z bytu nebo při pouštění psa z klece. Znáte to, chcete odejít, ale do dveří se cpe první pes a vylítne bez jakékoliv kontroly a vy letíte za ním. Tohle lze jednoduše (s trpělivostí a důsledností) změnit. Je to hodně podobné nácviku klidného startu. Otevíráte dveře a pes musí sedět (nebo stát, ale sezení je jednodušší). Pohne se, dveře zavřete. No a pes může vyjít ze dveří, až na váš klidný povel (například “volno”). Když to netrénujete u východu, ale třeba u pouštění psa z boudičky, je to stejné. Pes v klidu sedí v boudičce a až na povel “volno” smí odejít. Pokud se hne, dvířka hned zavíráte.

Držíme palce a jestli řešíte nějaký problém s ovladatelností, klidně nám napište! Mezitím mrkněte na článek o ovladatelnosti a postroji.