Plavu, jedu, bežím, štěkám aneb psí triatlon Štěkatlon

62cacb36-49ee-4d42-b22d-4b35fe5dee6eVarnsdorfský psí triatlon má za sebou první a velmi úspěšný ročník.

Víkend 16. – 17. července patřil ve Varnsdorfu triatlonu. Hlavnímu závodu v klasickém triatlonu předcházel, pro nás pejskaře samozřejmě zajímavější, první ročník Štěkatlonu, tedy triatlonu se psem.

Závodníky čekalo nejprve 150 metrů ve varnsdorfském rybníce, lidově nazývaném Mašíňák. Ten po vydatných deštích konkuroval svou průzračností snad jen Stříbrnému jezeru a teplota vody byla velmi osvěžující. Po zdolání vodního úseku následoval boj se ztrátou výhody Archimédova zákona při přechodu na kolo a s technicky poměrně náročnou tratí v délce 4,5 km. Cestou se dala nasbírat i nějaká ta zátěž v podobě bahenní masky pro člověka i psa. Běžecká část, pomyslné vítězné kolečko kolem Mašíňáku dlouhé 1,5 km, pak bylo hezkou tečkou na závěr.

Na trati bylo možno zahlédnout psy různých velikostí, hmotností, barev i plemen. Všichni psí i lidští účastníci měli díky stánku Běhejsepsem možnost vyzkoušet a na závod si zapůjčit vybavení Non-stop dogwear – mnoho z nich také tuto šanci využilo. Čekání na výsledky a vyhlášení zpestřila soutěž dětí v běhu se psem. Borci a borkyně museli zdolat okruh okolo rybníka a nutno podotknout, že se tohoto úkolu zhostili s nefalšovanou závodnickou vervou.

840c4a97-0a9a-4401-9a02-75298676dad6

Do cíle se úspěšně dostali všichni, cenné kovy a ceny od sponzorů si pak odnesli ti nejlepší:

Kategorie Ženy se psy nad 20 kg

  • Marie Ševelová s Billym, čas 24:19
  • Ilona Škálová s Ambrou, čas 26:57
  • Kateřina Dlouhá s Rafi, čas 27:09

Kategorie Ženy se psy do 19,99 kg

  • Šárka Stanovská s Berry, čas 28:47
  • Pavla Hrníčková s Falkem, čas 30:10
  • Veronika Kubenová s Whisky, čas 30:15

Kategorie Muži se psy nad 20 kg

  • Filip Srbecký s Charliem 23:18
  • Jan Sršeň se Staffym 26:28
  • Tomáš Bolek s Benem 28:43

Kategorie Muži se psy do 19,99 kg

  • Lukáš Družba s Coudym, čas 29:10

„Bronzové“ Veroniky Kubenové jsme se zeptali na její dojmy ze závodu: „Pro mě to byla první akce tohohle druhu a tak jsem vůbec nevěděla, co čekat. Na závod jsem jela plná obav. Vzhledem k vzdálenostem, které se měly plavat, jet a běžet, jsem předpokládala, že já to asi zvládnu, ale nevěděla jsem co Whisky. Nakonec mě naprosto překvapila tím, jak to v pohodě dala.“

Jak jsi se cítila při přechodu plavání/kolo/běh? U přechodu z plavání na kolo by to chtělo natrénovat rychlejší převlečení a přezutí, jinak si myslím problém nebyl. Část na kole a trasa, která vedla místy i těžším terénem, byla náročná i pro mě. Byl to ale super adrenalin. Při sesednutí z kola a následném běhu se mi nohy vůbec nechtěly rozeběhnout a bylo vidět, že Whisky je už trochu vysílená, ale dotáhly jsme to spolu klusem až do cíle. Přechod z kola do běhu mi tak přišel nejtěžší.“

0cb3617e-2691-4bb6-ba90-55a1491dbdbc

Co bys vzkázala všem, co by chtěli triatlon se psem zkusit a váhají, zda to zvládnou? Určitě bych jim vzkázala, ať do toho jdou a ničeho se nebojí. Mým cílem bylo dokončit a „přežít“! Závodní atmosféra dělá divy a věřím, že dokáže jak z psovoda, tak ze psa vytáhnout maximum. Odjížděla jsem se super pocitem z krásně stráveného dne ve skvělé společnosti a plná spousty nových dojmů a společných zážitků se svým psem. Samozřejmě také i zde platí rovnice unavený pes = spokojený páníček. Jinak se mi celkově akce moc líbila, myslím, že na to, že to byla premiéra, měli organizátoři vše zvládnuté a pěkně připravené. Líbilo se mi jasné značení trasy a zajištění pomocníků na stanovišti pro kola i na trase, takže se opravdu nedalo zabloudit. Počasí nám přálo a celkově všechno působilo dost pozitivně.

Ředitelka závodu, Lucie Dospělová, prozradila, že tento ročník byl sice prvním, ale rozhodně ne posledním, a tak se příznivci (nejen) běhu se psem mají v příští sezóně na co těšit.

Článek pro vás připravila Alča Zbožínková