fbpx

Podle čeho a jak vybrat čelovku?

Už to tu máme zase – tma přichází čím dál tím dříve a abyste se mohli vydat ven s vaším chlupáčem i po západu slunce, měli byste si na to pořádně posvítit. My vám poradíme, jakou vybrat čelovku.

Jako první si pojďme připomenout, že když venčíte, běháte, klušete ve tmě s vaším čtyřnožcem, není jen potřeba, abyste viděli, ale také abyste byli vidět. To je snad ještě důležitější. Postará se o to hromada reflexních prvků na vašem oblečení, ale i na vybavení vašeho psa. Nebo mu rovnou pořiďte tuhle parádní reflexní vestičku, která v kombinaci s vaší čelovkou vytvoří úplně skvělou a bezpečnou dvojkou.

No a jak s tou čelovkou?

Čelovek je opravdu strašně moc. Naštěstí vám umíme poradit podle čeho se při výběru řídit. Než se do toho společně pustíme, odpovězte sami sobě, při jakých aktivitách s vaším čtyřnožcem budete čelovku nejčastěji používta – každodenní procházka, canicross v noci nebo jen občasná návštěva Zapovězeného lesa?

Čím se budeme řídit?

Nikdy pořádně nelze srovnávat čísla, která udávají výrobci, metodiky měření totiž můžou být velmi rozdílné. Například vyberete sice velkou intenzitu svícení, ale kužel světla bude tak úzký, že neuvidíte nic okolo sebe.

Ty kvalitní a renomované značky standardně měří dle metodiky ANSI/PLATO FL 1, což už srovnávat můžeme

Tak jdeme na to?

Výkon neboli světelnost je hlavní

Ta se udává v lumenech (lm) a volíme ji podle toho, na co čelovku budete nejvíc využívat. Tak například (na konci článku najdete infografiku):

 • Čelovky kolem 200–300 lm jsou vhodné pro venčení, procházky a běh ve snadném terénu.
 • Čelovky kolem 350 lm se hodí na to samé, jen s nimi můžete vyrazit i do obtížnějšího terénu a klidně zkusit i skijöring (kde díky sněhu nepotřebujeme ani v takové rychlosti vyšší výkon, na rozdíl od koloběžky nebo kola).
 • Čelovky 450 lm využijete na koloběžku a kolo ve snadném terénu, případně i na skijöring.
 • Pro fajnšmekry existují i čelovky s výkonem okolo 900 lm.

Dosvit, aby vás nešvihla větev do oka

Není to parametr úplně zásadní. Na druhou stranu je rozdíl, jestli čelovka svítí širokým nebo úzkým kuželem. Úzký kužel sice svítí dál, ale díky tomu máte mnohem horší prostorové vidění a hůř se můžete orientovat v terénu (koordinačně, váš orientační nesmysl na čelovku nehodíte). Super je, že značka Petzl má široký kužel u všech čelovek, takže snižuje riziko, že vás třeba šlehne větev do oka. 

 • Mimochodem dosvit 100 metrů znamená, že ve 100 metrech je tolik světla, které odpovídá svitu měsíce za úplňku jasné noci.

Výdrž aneb aby čelovka nevydržela méně než vy

To je reálná doba, po kterou si čelovka drží dostatečný výkon. Neznamená to ale, že po uplynutí prskne a zhasne docela, ale že její výkon už není vhodný pro rychlé aktivity, domů se s ní ale spolehlivě dostanete.

Napájení – které vybrat?

Můžete buď měnit baterky, nebo čelovku pravidelně dobíjet. Baterky mají obrovskou výhodu v tom, že je seženete snad kdekoliv a dají se kdykoliv vyměnit. Bohužel to není ekonomické ani ekologické jako nabíjecí článek. Ten ale na druhou stranu nevydrží svítit tak dlouho jako baterky.

 • Nemůžete se rozhodnout? Nevadí! Petzl nabízí variantu Hybrid concept, kde můžete libovolně kombinovat obě varianty.
 • Hybrid Concept mají všechny jejich čelovky kromě kromě Bindi a Swift. Actik Core se s nabíjecím článkem dokonce už prodává.

Hmotnost – záleží na ní?

Ani moc ne. Je to nejméně důležitý parametr a to hlavně proto, že drtivá většina čelovek je zkrátka lehká. Ovšem pokud honíte každý gram, doporučujeme BINDI od Petzlu.

Barva

Samozřejmě, že vám musí ladit ke zbytku oblečení. A to i ve tmě! Za to u nás Petzl sbírá plusové body, protože všechny modely vyrábí v různých barvách.

Takže kterou na co vybrat?

 

Teď už víte, jak na to, takže objednávat můžete tady. A pokud máte i tak nějaký dotaz, klidně nám zavolejte nebo napište!

Stále nevíte pro kterou se rozhodnout? Koukněte na video.

Doporučujeme

 • Out of Stock

  IKO CORE svítilna

  ,
  Lehká čelovka, která se díky unikátní konstrukci ani nehne – skvělá na pořádný canicrossový trénink. Má 500 lumenů a je nabíjecí i na baterky. Nabíjecí článek je ovšem součástí balení.
  2,190  vč. DPH
 • TIKKINA svítilna

  ,
  Základní a univerzální čelovka na občasné večerní venčení. Je na baterky, takže nemusíte řešit nabíjení. Přihodit ji můžete i do batohu na výlet, kdyby náhodou. Má 250 lumenů.
  539  vč. DPH
 • Out of Stock

  SWIFT RL svítilna

  ,
  Nejvýkonnější kompaktní čelovka od Petzlu. Trénink za vás sice neodběhne, ale senzor REACTIVE LIGHTING umí analyzovat okolní světlo a automaticky přizpůsobuje jas. Má až 900 lumenů.
  2,689  vč. DPH
 • BINDI svítilna

  ,
  Ultra lehká a malá čelovka s 200 lumeny, kterou můžete mít jako záložní v kapse na procházku nebo v batohu na výlet. Super na venčení i na běhání. Je nabíjecí.
  1,369  vč. DPH
 • ACTIK CORE svítilna

  ,
  Čelovka vyšší třídy – na baterky, ovšem dodávaná i s nabíjecím článkem v ceně. Na běh v terénu, výlety i venčení i lyže nebo kolo(běžku). Má 450 lumenů.
  1,499  vč. DPH
 • ACTIK svítilna

  ,
  Vyšší kategorie čelovek se spoustou vychytávek, doporučujeme na venčení, běhání i výlety. Na baterky, takže nemusíte řešit nabíjení. Má 350 lumenů.
  1,099  vč. DPH