fbpx

Dog Biatlon Cup startuje už v červnu

Jaký bude historicky první Dog Biatlonový pohár? Šéfredaktor Psích sportů nás na toto téma před časem vyzpovídal a protože se DB Cup nezadržitelně blíží, rozhovor vám s odstupem nabízíme i na Běhejsepsem.cz

Šimone, jak vás vlastně Dog Biatlon napadl?

To se tak ráno vzbudíš… 🙂 Ale ne, byla to náhoda. Zúčastnili jsme se exhibičně závodu v kvadriatlonu, kde se právě laserovými zbraněmi střílelo. Hrozně nás to nadchlo. Přináší to do běhání zase novou šťávu, dává šanci i lidem, kteří třeba tak rychle neběhají, ale umí nebo se naučí střílet. A když nás něco napadne, tak se to snažíme rychle přivézt k životu. Rok 2016 pro nás byl zkušební. To že to celý tým Běhejsepsem baví ve spojení s tím, že to baví pejskaře nás přimělo pokračovat a udělat zase další krok.

Je to váš nápad nebo už se někde ve světě biatlon ve spojení se psy objevil?

Víme o jednom závodě v Německu, ale o žádném jiném jsme neslyšeli.

201605-dogbiathlon-sobesin-8313

Po loňských třech závodech se o dog biatlonu dost mluví, jak vidíš budoucnost tohoto sportu ty?

Vidím to v živých barvách. Ole Einar Bjorndalen ukončuje v 65 letech kariéru profesionálního sportovce a stává se ambasadorem již 20 let etablovaného dog biatlonu. V 69 letech se pak stává prvním olympijským vítězem v tomto sportu a zároveň i nejstarším olympionikem v novodobé historii.
Budu mluvit vážně. Přál bych si, aby cestou domů z každého závodu přetrvával v lidech ten vzrušující pocit z pestrosti biatlonu a radost z každého zásahu. Nemám ambice z něj dělat velký a svébytný sport, ale chtěl bych, aby byl seriózním doplňkem ke canicrossu. Věřím, že cesta, jak si udržet motivaci cokoliv dělat, je pestrost, proto vidím v dog biatlonu jednu z možností, jak vydržet dlouhodobě u canicrossu.

Všiml jsem si, že pořádáte už i tréninky se střelbou – máte pro to nějaké odborníky nebo jde prostě jen o to, si zastřílet bez odborného vedení?

Seznámili jsme se s několika vynikajícími biatlonisty včetně olympioniků a tahali z nich moudra. V současné době s nimi pracujeme na sérii videí, které ukáží naprosté základy držení zbraně a míření, abychom se k tomu my obyčejní pejskaři dokázali v dog biatlonu postavit.

Nicméně na trénincích zatím není odborné střelecké vedení, ale snažíme se to dělat správně z toho pejskařského hlediska. Trénujeme přechody z maximálního výkonu do maximální koncentrace a také specifika jako je odložení psa.

201605-dogbiathlon-sobesin-8696

Přece jen střelba je u biatlonu dost rozhodující a profíci věnují jejímu nácviku hodiny. Dá se podobný přístup časem očekávat i dog biatlonistů? Myslíš, že bude časem potřeba prodlužovat vzdálenost střelby?

Věřím, že ano. Spoustu lidí to chytlo a chtějí se zlepšovat. Každopádně myslím, že dog biatlon je a bude hlavně zážitek, což je dobře.

Podívej se na Spartan race – tisíce lidí, kteří by měli takové zátěži věnovat hodiny tréninku a kolik z nich to dělá?

Jaké jsou vlastně nyní vaše optimální parametry dog biatlonové tratě? (vzdálenost terče, délka trestného kolečka)

Nejlépe nám zatím funguje vzdálenost střelby na 6 metrů. I začátečník se trefí, ale ne 100%. Cílem totiž není všechny otrávit mizernou úspěšností střelby. Délka trestného kolečka ideálně kolem 80-100 metrů.

Chystáte různé tratě/druhy závodů po vzoru klasického biatlonu?

Chystáme. Vidíme totiž i v “normálním” canicrossu, že klasická trať kolem 4-6 km neoslovuje všechny, kteří chtějí běhat se psem. Navíc si myslím, že existuje několik způsobů jak závody zpestřit a bylo by mně líto je nevyzkoušet. Rádi bychom do dog biatlonových závodů zakomponovali delší a kratší vzdálenosti tratí, stejně jak tomu bylo u letošní Nativia Challenge. U vytrvalostní tratě uvažujeme i o týmové soutěži. Strašně moc se mně totiž líbí všechny štafetové závody. Týmový duch, pokud je, je nakažlivý a při čekání na předávku cítíš v depu takové zvláštní napětí a euforii. A když je po všem všichni se smějí, dávají si high-five a to je dobré. Zkrátka ty týmy bychom tam rádi měli.

201605-dogbiathlon-sobesin-8475

Na prvních závodech, které jsem měl tu čest vidět, se střílelo jen ve stoje. Chystáte se zapojit i střelbu vleže?

To je také v plánu. Ležka prostě musí být, patří k biatlonu. Na první třech závodech, které se uskutečnily jsme neměli dost techniky a dost zkušeností, takže jsme to chtěli co nejvíce zjednodušit.

Ke střelbě používáte laserové pušky, které nevydávají nárazový zvuk a jsou zcela bezpečné. V jaké cenové relaci se taková „hračka“ pohybuje?

Máme více modelů. Nejlevnější je kolem 15 tisíc, nejdražší kolem 25 tisíc a pak potřebuješ terče, které začínají na 5 tisících za kus.

Můžeme se třeba do budoucna těšit i na seriál dogbiatlonových závodů po vzoru Nativia Challange?

Pro letošní rok je v plánu první Dog Biatlon Cup. Pokud je mně známo jiný na světě není, takže se vlastně zároveň jedná i o světový pohár v Dog Biatlonu 😀

Už víte jaká bude jeho podoba?

Chystáme celkem čtyři závody a už i jejich termíny jsou jasné, 3.6. Ostrava, 17.9. Stará Boleslav, 15.10. Liberec a 17.11. Praha.

201605-dogbiathlon-sobesin-8607

 

Jak budete „obyčejné závodníky“ motivovat, až se vám na soutěž přihlásí Gabriela Koukalová s Ondrou Moravcem?

Z mého pohledu je Gabriela Koukalová dostatečná motivace pro účast a věřím, že pro dámy platí to samé v případě Ondry Moravce.

Rozhovor byl uveřejněn v časopise Psí sporty

 

Video