fbpx

Se psem na hory, co s sebou?

Se psem na hory, co s sebou?

Hory se psem jsou zábava! Je to jiný typ pohybu, který baví lidi a samozřejmě i chlupáče. Navíc si z takového tripu vždy něco odnesete, jak do společného soužití, tak i do tréninku. Ne nadarmo se říká, chceš-li poznat partnera, vezmi ho s sebou do hor… 

Trip do hor můžete pojmout jako celodenní túru nebo klidně i jako běžecký trénink. Nám se v obou případech osvědčilo mít s sebou hned několik věcí, které celou výpravu zpříjemní, a to nejen nám, ale i psům, kteří si pak z výletu odnesou jen to pozitivní. V článku se podíváme na vybavení, které v horách s vaším čtyřnožcem po boku oceníte.

Do hor je příjemné vyrazit nalehko.  To základní a kilometry osvědčené vybavení je dobré mít vždy s sebou. Podíváme se nejprve na vybavení pro turistický výlet a v druhé části článku na výlet běžecky pojatý.

Jde se na túru!

Turistika se nám líbí hned ze dvou důvodů – celý den jsme v přírodě se psem, no a pak ty výhledy! To ty kopce pak opravdu stojí za to. Jen pozor, být celý den venku je pro psa výrazně větší aktivita než každodenní procházka, takže na to musíme pamatovat a průběžně doplňovat psovi energii. 

Vhodným doplňkem energie je konzerva v lehkém obalu (např. Energy Paté v Tetra pak) nebo kvalitní masové pamlsky (my máme rádi mrazem sušené maso).

Důležité je dopřát psovi i kvalitní výbavu, aby ho to bavilo stejně jako vás. Co máme vždy s sebou (nebo na sobě)?

1) Krátký postroj – Line od Non-stopu

Chlupáče zapřaháme do postroje i na túru. Na chození se nám osvědčil krátký postroj – sahá psovi asi tak do půlky trupu a pes je v něm lépe ovladatelný. Navíc je super, že nemusí táhnout celou dobu, ale když chce, klidně se do toho může opřít. 

Jeho další výhodou je nenasákavý materiál, takže když váš pes vymete každý potok nebo si nutně musí zaplavat v horském jezírku, postroj velmi rychle uschne. Také na něm nezůstávají nečistoty a kamínky, které by psa mohly odřít. Věřte, že po odřeninách z postroje by s vámi chlupáč už jen tak někam vyrazit nechtěl. Očko na zádech je vypodložené, takže karabina se psa nedotýká. A psa lze v postroji velmi dobře přidržet.

2) Vodítko s amortizérem – Bungee leash dlouhé 2,8 m

Vodítko máme zase naopak radši delší a odpružené. Dává psovi víc prostoru, po cestě se tedy může v klidu vyčůrat a čuchat si, co potřebuje, aniž by vás tahal ze strany na stranu. Vodítko pruží po celé délce, guma je totiž do popruhu přímo vetkaná. Díky tomu se minimalizují nárazy a nerovnosti pohybu na obou koncích vodítka. Většina psů vodítko nenatáhne do plné délky. A to je účel, plné natažení totiž udělá to nechtěné škubnutí. 

Pro úplně malinkaté psy (cca do 6 kg) je vhodnější Touring bungee, kde je guma jemnější a vodítko je lehčí. Karabiny na obou vodítkách jsou hliníkové, takže jsou lehké, a přitom pevné.

3) Opasek pro člověka – Běžecký od Non-stop

Na běžecký opasek nedáme dopustit, máme ho i na turistiku. Je lehký a opravdu dobře sedí. Zásadní je, že chlupáč je připoutaný na pohyblivém očku, takže když rychle změní směr (musí toho ptáčka přece nutně chytit), s vámi to neškubne. 

Opasek je vhodnější na opravdu sportovní oblečení – elasťáky nebo sportovní kalhoty. První nastavení se sice může zdát složité, ale jakmile ho jednou správně nastavíte, už nic nemusíte měnit. Jak na to se můžete podívat přímo zde.

4) Opasek číslo 2 – Expediční FERD Belt

Super zkušenosti ale máme i s druhým opaskem, FERD Belt. Je z paměťové pěny, takže vážně hezky sedne, zezadu má očka, kam můžete něco zapřáhnout i vy, třeba v zimě sáňky. Velkou výhodou FERDu je i možnost kapsičky FERD Bag, kterou jen připnete a máte hned místo na základní věci a nemusíte ani brát batoh.

Ferd se lehce nasazuje i seřizuje, jen je o trochu těžší. Takže pokud řešíte každý gram, váha je 340 gramů, běžecký opasek má 215 gramů.

5) Pelíšek a spacák Ly

Odpočinek na hřebeni hor je ta největší nabíječka energie z celého výletu. Se stupňující se únavou nebo v chladnějším počasí ocení váš čtyřnožec teplé místo k odpočinku, kde nabere energii. A pokud budete hodní, určitě vás nechá přisednout 🙂 Na výlety nosíme spácákopelíšek Ly.

6) Botičky pro psa, protože co kdyby náhodou

Ještě pořád se najdou tací, kteří se botičkám pro psa klidně vysmějí. My už bez nich ale nikam nevyrážíme. Jsou malinké a lehké, takže se vejdou fakt všude (jednu můžete mít pro všechny případy třeba ve FERD Bagu). Těžké botičky se silnou podrážkou nepoužíváme, máme zimní od Non-stopu. Jsou to lehké pytlíčky z cordury s elastickým suchým zipem. Mnohokrát jsme boty využili a je to věc, kterou opravdu nikdy nezapomeneme mít s sebou.

Jak může vypadat poranění pacek během výletu?

a) Ošlapané pacičky

Stát se to může po dlouhém chození na ostrých kamínkách. Poznáte to tak, že chlupáč našlapuje opatrně nebo začne pokulhávat. Když se na tlapky podíváte, na první pohled je vše v pořádku. Po důkladnějším prozkoumání uvidíte ošoupaná kolečka. Po měkkém povrchu bude pes chodit úplně normálně, ale chození po kamínkách a něčem tvrdém ho bude bolet. Tlapkám stačí půl den až den odpočinout, případně namazat mastí na tlapky. Regeneraci to urychlí. Když to zjistíte v půlce výletu, tak na postižené tlapky stačí dát botička a pes  výlet dokončí.

b) Stržená kůže nebo oděrky na tlapce

Když si pes poraní tlapku a sedře si ji někde na ostrém povrchu, léčení je delší. Ze všeho nejdřív tlapku očistěte a nandejte botičku. Určitě doporučujeme namazat mastí na tlapky. My rádi používáme mastičku od Non-stopu. Je vazelinová a obsahuje lactoferrin, který působí dezinfekčně, mast taky urychluje hojení a tvorbu nové vrstvy buněk. Packu je pak potřeba sledovat a hlídat, aby se nenamočila a k ráně se nedostaly nečistoty.

c) Zlomený nebo roztřepený drápek

Pokud si na výletě pes udělá něco s drápkem, tak vše opět očistěte vodou a dejte botičku. Pokud z drápku teče krev nebo je poraněné i okolí, je potřeba po výletu zvážit i navštěvu veterináře. Do tlapky se může dostat zánět a hojení se pak může opravdu protáhnout. Univerzální rada zde ale neexistuje.

Běžíme do hor!

Hory si budete chtít užít, takže vaše běhy budou asi časově o něco náročnější než vaše normální tréninky. To je opět potřeba brát v potaz a doplňovat psovi energii, ideálně nějakým sportovním drinkem před i po výkonu. K tomu můžete přibalit i paté.

Dlouhé běhy v horách jsou fascinující složkou tréninku. Dají vám i psovi vynikající aerobní základ pro rychlejší tréninky a závody. Je ale nutné, abyste nikam nepospíchali. Pro vaši i psí kondičku bude nejvhodnější pomalý, dlouhý běh (na to, co to přesně znamená, se podíváme v jiném článku). Pro tuto chvíli stačí, když si budete pamatovat, že celou dobu musíte být schopni plynulé konverzace, i kdyby to mělo znamenat, že občas přejdete do chůze. Trpělivost se vyplácí.

A nezapomeňte samozřejmě i na botičky, ty si dejte do kapsy přímo na opasku, abyste je nikdy nezapomněli. Mast na psí tlapky můžete nechat v autě. Co se týče vybavení pro vás a psa pro běžecký výlet do hor, tady ho máte: 

1) Dlouhý postroj – Freemotion od Nonstopu

Na běh máme nejradši dlouhý postroj Freemotion, který má pes skoro přes celá záda. Navrhli ho pro pro individuální tahací disciplíny, takže se počítá s tím, že vodítko jde od psa nahoru k člověku, ne dolu třeba k saním. Výhodou je jeho nastavitelnost – musí sednout hlavně kolem krku, zbytek povolíte nebo utáhnete. V dlouhém postroji táhne pes opravdu celým tělem. Síla se tak pěkně rozloží a pes se může do postroje opřít, a tím získává jistotu.

Jen pozor, pes musí celou dobu pracovat v tahu. Takže jestli se vám začuchává všude možně, radši sáhněte po kratším postroji.

2) Vodítko s amortizérem – Bungee leash dlouhé 2 m

Na běh je rozhodně lepší mít vodítko kratší. Pes je s vámi v těsnějším kontaktu a lépe se mu pracuje. Máte ho také více pod kontrolou. 

3) Běžecký opasek

Tady je jasnou volbou běžecký opasek. Lehký sedák, kde tah vede přes zadek.

4) Pitný režim s Mamutem

Jestli po cestě není voda, pravidelně ji psovi nabízejte (a to hlavně v létě). Pokud je trénink delší, klidně do vody přimíchejte Mamut Recovery Drink. Dodá psovi jak tekutiny, tak energii k výkonu nebo k regeneraci. Před během je možné přidat do napájení Mamut Pre-Run nebo když vidíte, že toho má pes opravdu plné tlapky, tak pak je skvělou volbou Recovery Drink. Pokud byste se o napájení psa chtěli dozvědět více, doporučujeme toto video na YT kanálu behejsepsem.

Náš tip na cesty

Když má pes větší aktivitu než obvykle, hodně cestuje a mění místa, může být nervózní, a tím pádem i méně jíst. Jenže na výkon energii potřebuje. Snadno mu ji doplníte díky Energy Paté od Non-stopu. Psům chutná samotné, ale můžete tím ochutit i granule. Nebo ho klidně rozmíchejte do vody.

Ať se vám na horách líbí!