Se psem a novorozencem až na konec světa

Od Kláry nám před časem přišel dotaz, jestli nevíme, jak nejlépe psa připravit na cestu letadlem. Jelikož se svými psy pravidelně létáme do Norska, tak jsme jí poradili všechny naše vychytávky, aby Argo let zvládl co nejlépe. Moc nás potěšilo, když nám od ní přišla zpráva, že byl Argo moc statečný a vedl si na jedničku! No a jak to vlastně celé probíhalo a co je vedlo k tomu letět až do Texasu?

No tak ne. Nadpis je poněkud zavádějící, ale věřte, že při dvanácti hodinovém letu s novorozencem, který dokáže spát nanejvýš půl hodiny v kuse, máte pocit, že letíte snad až na konec světa…

Ve skutečnosti to však bylo pouze z německého Frankfurtu do texaského Dallasu.

Mnozí z vás si jistě pokládají otázku – proč se trmácet takovou dálku s těmi nebohými stvořeními? Odpověď je vlastně celkem prostá, manžel dostal před více než rokem stipendium na doktorandské studium na Baylor University ve městě Waco v Texasu a dlouhou dobu to vypadalo, že poletím jen my dva a pes. Na jeden rok.

28584983_10215327761688776_416792584_o

Jenže nebylo vše tak, jak jsme si představovali a vzhledem k tomu, že jsem během následujícího půl roku otěhotněla, bylo potřeba naše plány trochu poupravit. Do odletu ještě mnohokrát v závisloti na mém zdravotním stavu. Nakonec muž odletěl v srpnu, a já se zbytkem osazenstva až v únoru.

Kvůli psovi a miminu jsem se rozhodla, že chci letět bez přestupu, a protože z Čech se přímým letem letět nedá, vybrala jsem si nejbližší letiště, které to umožňovalo – ve Frankfurtu.

Už v létě jsme našemu huskymu pořídili přepravku, která má rozměry spíše tak na menší gorilu, ale předpisy jsou předpisy, a je fakt, že na tak dlouhou cestu se prostě hodí mít dostatek prostoru. I když ten náš mazánek byl bez pochyby celou dobu vmáčklý v jednom rohu, ze kterého nevylézal. Protože Argo nebyl nikdy na žádnou přepravku zvyklý, byl trošku oříšek mu v obchodě přepravku „vyzkoušet“. Naštěstí je to mlsoun, takže po vydatných úplatcích jsme jej tam nějak dostali. Úkol byl jasný, na přepravku ho musíme do odletu postupně naučit. Vzhledem k velikosti přepravky jsme si nemohli dovolit mít ji v našem 1+1, a tak jsme ji dovezli do domu manželových rodičů. Tam naštěstí jezdíme poměrně často, a tak jsme vždy při tamním pobytu Arga krmili v přepravce. Zprvu byl ostýchavý a do přepravky se mu příliš nechtělo, hladovku kvůli tomu však nedržel. A po pár dnech už netrpělivě vyčkával, kdy se v té „kouzelné krabičce“ zase objeví večeře.

Přestože naložit takovou přepravku do běžného osobního auta je téměř nadlidský výkon, několikrát jsme to absolvovali a vyrazili tak na delší výlet. Argo se nejprve rozkoukával, pak však zalehl a spokojeně spal. Do přepravky nastupoval sám, když věděl, že ho čeká  odměna v podobě granulí.

Než jsme skutečně odletěli, snažila jsem se zjistit, jak co nejlépe létat se psem, aby to nikoho „nebolelo“. Četla jsem dobré hodnocení na péči o zvířata na letišti ve Frankfurtu a hned jsem byla klidnější. I když jsem ráno před cestou na letiště (pozn. odlet byl v 10:00) našeho psa důkladně vyvenčila, utěšovala jsem se tím, že jej na letišti ještě vyvenčí. Opak byl však smutnou pravdou.

Na letišti ve Frankfurtu mají speciální check-in přepážky pro všechny, kteří cestují se psy. Slečně za přepážkou jsem kromě letenek a pasu, mého a dcery, ukázala i pas psí. Kde musel mít povinné platné očkování proti vzteklině, které vyžadují ve státě Texas, dále tam bylo potvrzení o tom, že je zdravotně způsobilý k letu. To zase vyžaduje letecká společnost Lufthansa. Mého psa se ujali dva sympatičtí pánové, kteří důkladně kontrolovali, zda je přepravka na psa skutečně dostatečně velká. Obzvláště se zaměřili na jeho výšku, kterou kontrolovali raději vícekrát. No, trochu mě polil pot, když jsem si představila, že mi Arga nevezmou do letadla jen proto, že mu ta krabice končí těsně nad ušima. Rovnou upozorňuji, že máme přepravku velikosti XL, a to máme sibiřského huskyho, který má sotva 20 kilogramů.

28554896_10215327763408819_379348625_o

Nakonec nám psa do letadla vzali, takže jsem se zase uklidnila – do chvíle, než nám celou přepravku polepili. Nic proti nálepkám nemám, ale přepravku oblepili páskou, aby se tak snadno neotevřela, a dvířka ještě pro jistotu zabezpečili plastovými plombami. Nemám ani nic proti bezpečnosti svého psa, ale v tu chvíli mi bylo jasné, že odteď už Arga určitě nikdo nevyvenčí, dokud si ho v Dallasu nepřevezmu sama.

Během dlouhých dvanácti hodin v letadle, kdy jsem nezamhouřila oka, protože jsem střídavě

uspávala dítě nebo si s ním hrála, jsem si na to nebohé zvíře častokrát vzpomněla.

Po příletu jsem během odběru našich zavazadel hlásila všem místním zaměstnancům, že čekám ještě na kočárek a psa. Toho mi naštěstí dovezli hned vzápětí, a tak naše shledání bylo radostné. Argo se sice doopravdy radoval, až ve chvíli, kdy jsem jej vypustila z přepravky, ale už když mi ho přivezli na letišti celého a zdravého, oběma nám spadl kámen ze srdce…alespoň mně určitě!

V Dallasu mi měli znovu kontrolovat psí pas, protože správně by měl mít vakcínu proti vzteklině, která je schválená státem Texas, a v případě, že tomu tak není, museli bychom ho nechat přeočkovat. Možná se tomu úředníkovi však zželelo matky, která s sebou vláčela dítě v nosítku, kočárek, kufr, krosnu na zádech a obří přepravku se psem. A tak nás nechal projít bez kontroly.

Toť asi vše z naší cesty a příště vám napíši, jak se sibiřskému huskymu žije v teplém Texasu.

Napsala Klára Hassmanová

Tipy pro letecké cestování se psem

  • Pořídit dostatečně velkou přepravku a psa na ní předem zvyknout – ověřit velikost u daných aerolinek
  • Do přepravky dát pohodlný pelíšek, ne však moc tlustý
  • Před cestou psa pořádně vyvenčit- ideálně těsně před odevzdáním na letišti
  • Nekrmit cca 12 hodin před odletem
  • Pozor na povinné očkování a další veterinární podmínky země, kam se chystáte. Někde je např. povinná karanténa – ověřte si to i v zemích, kde jsou případné přestupy. Doporučujeme vyhnout se Anglii
  • Podmínky jednotlivých leteckých společností na přepravu psů se výrazně liší – nechte si poslat podmínky emailem
  • Před odletem na psa nepřenášet svůj stres – pro psy není cestování letadlem nic hrozného, váš stres však ano!