fbpx

Tréninky jsou jen nutné zlo

Michal Vokrouhlík je zjevení posledních několika sezón. Daří se mu v běhu se psem i bez něj prakticky od jeho prvního závodu. Michal v řadě lidí vzbuzuje tichou závist a obdiv. Ostatně kdo si jen tak mimochodem zaběhne půlmaraton za 1:13:07 se stovkou tréninkových kilometrů měsíčně? Michal.

repre_obleceni_0915_0723Michal Vokrouhlík (1983) je pejskař, který se jen tak mimochodem stal jedním z nejrychlejších canicrossařů i klasických běžců. Mezi jeho největší úspěchy v canicrossu patří pódiová umístění na oblíbeném závodě Nativia Challenge a i svými výkony v běhu bez psa (10 km 33:39, půlmaraton 1:13:07) se řadí do vyšší české běžecké ligy. Oblíbil si ovčácká plemena; závodí se šeltií Kimem a border kolií Rokym. Vedle canicrossu se věnuje i kynologické disciplíně agility, kde je jeho největším úspěchem 4. místo na mistrovství ČR ve družstvech.

Letos se ti v běhu daří zase o kousek lépe než loni. Vyhrál si Běhejlesy, měli jste super tým na Vltavarun. Stejně úspěšný jsi i v běhu se psem. Jak ses k běhu vlastně dostal a jak dlouho už běháš?

Sportu se věnuju od mlada. Nejdéle, asi 8 let, jsem zůstal u házené, ale to už je dávno. Po házené jsem si deset let válel šunky a pře nějakými 4 lety jsem se poprvé přes pejsky dostal k běhání. Byl to závod v canicrossu. Dvě sezony jsem běhal jenom se psem a bez psa jsem začal běhat teprve před dvěma roky.

Jaké jsou tvé aktuální běžecké rekordy v běhu bez psa?

Půlmaraton 1:13:07 a desítka 33:39.

To jsou fantastické časy. Kolik z toho je trénink a kolik přirozený talent?

Ve škole jsem kdysi v hodinách tělocviku ve vytrvalosti vynikal, ale to bylo spíš dobrým fyzickým základem z házené. Moc ale netrénuju…

Jaké máš další běžecké cíle v letošním roce?

Letos mě docela trápí zranění (šlacha v chodidle, mé první běžecké zranění) a i když s tím běhat jde, dávám si teď trošku klid. Letos ješt poběžím Běchovice a Birell GP v Praze a ještě pár menších závodů. Dlouhodobě bych rád stlačil desítku každý rok o minutu dolů. Na půlmaraton nijak zvlášť netrénuji, zaběhnu si většinou jen jeden až dva za rok… Hlavně ten Pražský. A ještě nesmím zapomenout na Velkou Kunratickou.

Baví tě více běhat se psem nebo bez psa?

Baví mě obojí asi stejně.

Kde vzniknul ten impuls zkusit canicross? Měl jsi psy a chtěl si pro ně využití nebo si chtěl jen zkusit novou disciplínu?

Poprvé jsem se dostal ke canicrossu na agility závodech v Dobříši před nějakými 5 lety. Běhal jsem tam se svým starším psem agility a zároveň se tam v zámeckém parku konal i závod pro příchozí v canicrossu. Mladší pes v agility ještě nezávodil a tak jsem si půjčil vybavení, přihlásil se, zkusil to a strašně nás to oba chytlo. Roky běžel, jako by to už byl zkušený závodník, i přestože to tam byl hromadný start (pozn. red. hromadné starty jsou pro psy mnohem náročnější).

Odděluješ svoje a psí tréninky nebo trénujete běhání společně?

Běh trénuji zásadně bez psa. Toho si beru pouze na závody. Navíc psa nijak speciálně na canicross netrénuji. Má mnoho jiných sportovních aktivit (Michal se se svými psy věnuje i dalším kynologickým discplínám jako je agility, pozn. autora).repre_obleceni_0915_0979

Když ale netrénuješ psa speciálně pro canicross, není to pak nevýhoda, že tě třeba netáhne celou dobu?

Myslím, že to občasné “netahání” je částečně i povahou ovčáckých psů. Nejsou to takoví „bezmozci“ jako ohaři, co prostě tahají do umření. Navíc ještě musí běžet se mnou. Samozřejmě si ale občas dáme domácí tréninkové kolečko.

Jak Roky bez tréninku zvládá předbíhání a kontakt s ostatními psy v závodě?

V podstatě od prvního závodu neměl s ničím problém. Ostatní psy naprosto neřeší, ačkoliv ho chtěl párkrát cizí pes štípnout. Soustředí se jen na běh.

Trénuje tebe osobně nějaký trenér nebo si tréninky připravuješ sám?

Trénuji sám. Držím se tréninkového plánu, který mně vytváří mobilní aplikace Endomondo (spousta intervalů a tak).

Mohl bys být trochu konkrétnější ohledně tréninkového týdne? Ne každý zná plány podle Endomonda? Jaké běháváš tempa?

Pondělí většinou výklus 15 km v tempu 4:30, úterý 9 km s osmi 20 vteřinovými sprinty, středa volno, čtvrtek 12× na střídačku 200 metrové a 400 metrové intervaly v tempu 3min/km se stejně dlouhým meziklusem. Pátek 5 kilometrových intervalů v tempu 3:20 min/km. Před každým tréninkem vždy 10min rozklusání a běžecká abeceda.

Musíš určit běhat hodně. Kde se bere motivace? Sám vím, že od určité úrovně je to jednak dřina a jednak to stojí spoustu času. Kde bereš sílu k tréninku a jak se ti daří kombinovat běhání s takovými věcmi jako je práce?

Právě, že toho měsíčně ani tolik nenaběhám, tak 100 až 150 km. Baví mě hlavně závody a tréninky beru jako nutné zlo, abych se zlepšoval. Zaměstnání a pejsci mně zaberou většinu času a tak trénuji hlavně po práci. Běhat se dá naštěstí i za tmy. Stačí čelovka.

S jakým(-i) psy běháš?

Běhám s border kolií Rokym.

Měl si někdy možnost vyzkoušet silnějšího psa než je borderka? Jak se ti s ním běželo?

Ano, běžel jsem se speciálním 32kg křížencem. Musím říct, že rozdíl mezi mým psem a speciálním křížencem ohaře je obrovský. Pes vám pak přidá půl minuty i více na kilák. To ovšem není případ Rokyho (Michalův pes), ten dá všechno do prvního kilometru a pak povolí a já zbytek běhám za své…

Chtěl bys speciálního křížence pro tahání?repre_obleceni_0915_0856

Na běh se psem určitě ano, ale pro běžný život ne a to je pro mě důležitější. Mám raději povahu ovčáckých plemen. Sice tolik nevynikají v tahu, ale mají jiné přednosti a mě to alespoň nutí více pracovat na sobě.

Co bys doporučil někomu, kdo chce začít s canicrossem?

Ať je to hlavně oba baví a dělají to pro zábavu.

Jaké vybavení pro běh se psem používáš? 🙂

Postroj, opasek a vodítko Non-stop dogwear, boty Inov-8 X-talon 190.

Kde si myslíš, že je budoucnost canicrossu?

Ačkoliv je to zatím malý sport, vidím budoucnost růžově, protože počet účastníků na závodech každý rok stoupá.

Díky za rozhovor a ať Ti to běhá!

Michal pro běh se psem používá:

Běžecký opasek Non-stop dogwear Opasek pro běh se psem, ze kterého vás nebudou bolet záda.

Postroj Freemotion Postroj pro psa, který si v posledních letech oblíbila světová špička i začátečníci. Nejpohodlnější postroj pro většinu psů.

Odpružené vodítko Non-stop Nejpružnější vodítko na trhu, které šetří vaše i psí záda. Dostupné v délce 2 metry pro běh a 2,7 metru pro kolo, koloběžku a lyžování.