Novinky

Žhavé novinky

Tři body, které není dobré u canicrossu v zimě podcenit!

Zase tady máme období chladných a krátkých dnů. Co nepodceňovat jsme pro vás rozepsali do třech bodů.

Nepodceňte rozehřátí

Než se pustíte do běhání, je potřeba se opravdu pořádně rozehřát. Sebe i hafana. Jistě jste již slyšeli, nebo četli, že se máte rozehřívat, ale my se teď podíváme na to, proč to vlastně tak důležité je.

Krev “nosí” do svalů kyslík. Aby svaly mohly správně fungovat v pohybu, potřebují kyslíku více. Mimo zátěž jsou svaly zásobovány jen z větších cév a síť vlásečnic je uzavřená. Většina naší krve je rozeslána mezi důležité orgány. Při zahájení pohybu se pomalu síť vlásečnic otevře a dojde ke změně distribuce krve. Aby se tak stalo, je potřeba zahájit pohyb, tedy rozklusání. Stejně to funguje u psů i u lidí. 

Autor: veronika_takes_photos

Správné rozehřátí minimalizuje zranění a natažení svalů. Kdybyste se rozeběhli hned naplno, svaly nemají dostatek kyslíku, jsou studenější (krev je ohřívá) a je jen otázkou času, co se stane.  Čím je venku chladněji, tím je důležitější. Což ale neznamená, že to v teple budeme podceňovat. V zimě pomůže při rozehřívání mít jednu vrstvu oblečení navíc a hafanovi dát obleček nebo pláštěnku. 

Za jak dlouho budete rozehřátí záleží na vašem následujícím tréninku (nebo závodě). Chystáte se trénovat rychlé úseky, tak musíte věnovat rozehřátí více času, než když se vydáte na pomalejší běh. Ale minimální čas je 10 minut. Pro vás to znamená nejprve jít, postupně pomalu klusat. Rozhodně doporučujeme zařadit běžeckou abecedu.

U psa to je podobné. Nejprve se projde, vyvenčí. Následně s vámi kluše. To je první fáze rozehřátí. Následně hafana “proklepeme”. Z ruky uděláme mističku a jemně poklepáváme po velkých svalech (plece a stehna). Tím rozproudíme krev ve svalech.

Autor: veronika_takes_photos

Pozor, klouže to

Se psem chodíme běhat hlavně na trailové tratě, takže se setkáváme s bahnem a s přicházející zimou i s námrazou. Abyste si vy ani chlupáč neublížili, koukněte se na dvě věci: boty a psí tlapky.

Vaše boty mají dobrý vzorek. Do lesa nevběhnete v silničkách ani v seběhaných trailovkách, ale budete nosit boty, které jednoduše drží. Když si nejste jisti, raději zastavte a úsek se psem projděte. Zkušenosti s těžším terénem získávejte postupně. Nikdo se nestal mistrem přes noc. Každopádně kvalitní boty vám s tím pomůžou. 

Jestli se chystáte pořídit nové boty, koukněte sem: https://www.behejsepsem.cz/kategorie/pro-lidi/boty/

S výběrem vám rádi poradíme.

Ve všech modelech si v tomto počasí skvěle zaběháte. Záleží jen na vašich preferencích (měkčí nebo tvrdší bota a šířka nohy).

U svého hafana koukněte na packy. Dlouhé chlupy mezi polštářky vystříhejte. Chlupy psům hodně kloužou. Také koukněte na délku drápů. Přerostlé drápy se rády lámou. Takový ulomený nebo rozlomený drápek znamená na týden až dva pauzu od tréninku.

Až do konce zimy hafanovi packy pravidelně kontrolujte. Zima, vlhko a následně mráz a posolené chodníky dávají psím packám zabrat. Když packy rozpraskají, je dobré je promazat mastí na psí tlapky. Když je tlapka rozpraskaná kolem drápů, rozhodně nasaďte na procházku i trénink botičku. Stačí zimní, ta tenká. 

Buďte vidět

Přes den je šero, mlha. A když je náhodou krásný slunečný den, tak se brzy stmívá. Projděte svůj i hafanův šatník. Máte všude dost reflexních prvků? Ideálně to doplňte blikačkami.

V tomto období si vybírejte oblečení, které má reflexní prvky a nebo ho doplňte klidně o reflexní vestu. Čelovka a nějaké světýlko na ruku se rozhodně neztratí. Jestli vás nemine trénink za úplné tmy, tak zvolte raději kvalitnější čelovku, abyste byli nejen vidět, ale abyste i viděli na cestu.

Jak vybrat čelovku? Máme pro vás zpracovaný samostatný článek a video. 

U hafana koukněte na postroj. Reflexní proužky jsou pěkně vidět, když se na ně posvítí. Ale když na záda přidáte blikačku, tak kolemjedoucí auto radši zastaví. Fakt! Třeba blikačky Orbiloc svítí fakt skvěle. Blikačky knog jsou zase lehčí a dají se cvaknout i na člověka – třeba za límec bundy.

Určitě víte, jak nepříjemné je řídit ve tmě a potkat chodce v černém. I když vyrazíte běhat do lesa nebo do parku, tak nikdy nevíte. Takže buďte vidět všude a za všech okolností. Hodí se to.

Tak běhu zdar. A za každého počasí zvlášť! Dejte nám vědět, co je vaše vychytávka pro canicross v zimě a za šera.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe