fbpx

Vše o napájení a zavodňování psů

XVFFjEwg

 

Zavodněný pes je zdravý a spokojený pes. Napájení je v psím světě moc důležitá disciplína, a to nejen pro sportovní psy. Hodit se bude třeba i před výletem nebo delší cestou v autě. A tak jsme vám sepsali, vše, co o tom víme a přihodili 5 tipů, jak na to.

  • Proč psa vůbec zavodňovat? – Hydratace psa je moc důležitá. Když nebude jíst, nebude mít energii a při tréninku nebo procházce vám třeba zpomalí. Když ale pes nebude zavodněný a bude vyvíjet nějakou aktivitu, může mu to ublížit. Pes ztrácí tekutiny nejvíce dýcháním, pak slinami a v menším množství stolicí a potem.

  • Při jakých příležitostech napájet? – Tady je důležité si uvědomit, že pes neví, co ho čeká. Neví, že se večer chystáte na trénink, na cvičák, na 20kilometrový výlet nebo že ho čeká třeba 8hodinová cesta v autě. A tak mu před všemi takovými událostmi dejte pořádně napít. Před většími závody psa pravidelně zavodňujte klidně 2 dny předem.

 

  • Kdy zavodňovat? – Ideální to je provést zhruba 2 hodiny před výkonem. Do té doby se totiž voda vstřebá do krve a nezůstane v břiše, aby se pak psovi špatně běželo nebo třeba cvičilo. Pokud nestíháte a hned po příchodu z práce se chystáte trénovat, zkuste to aspoň hodinu před a poloviční dávku.

 

  • A teď to důležité – kolik? – Osvědčená dávka je 15 ml na kilogram psa (a 2 hodiny před výkonem). Takže takový 20kilový pes by měl dostat 3oo ml vody. Po pár dávkách to už odhadnete třeba i podle naplnění misky a nebudete muset pokaždé brát odměrku.

 

Tip 1 – MAMUT drinky Pre-Run a Recovery

Spojte napájení i s výživou a dopřejte chlupatci MAMUT drink na energii před výkonem a regeneraci po něm. MAMUT je prášek, který smícháte s vodou, obsahuje třeba lososový olej, kterým psům chutná, nebo cukr maltodextrin na rychlou energii. Psa tak udržíte daleko déle v kondici a můžete mu jeho aktivní život prodloužit klidně o pár let.

Tip 2 – Konzerva s vodou

Pes jen tak sám od sebe misku plnou vody nevypije. A tak pokud nepotřebujete dávat psovi MAMUT, zkuste mu do vody rozmíchat třeba trochu konzervy. Krásně voní, psi se po něm můžou utlouct, a tak máte zaručeno, že se pes opravdu napije. A zbytek může dostat třeba po výkonu nebo během výletu. Pro méně vybíravé jedince takhle může fungovat například i pár rozmočených piškotů.

Tip 3 – Napájení jako rituál

Psi zbožňují rituály, protože vědí, co se bude dít. A tak pravidelně před každým tréninkem dejte psovi napít – vždy stejně, ze stejné misky, říkejte u toho i nějakou stejnou větu a pes si postupně napití spojí s tréninkem. Rituál si ale můžete udělat z napití jako takového. Prostě psa naučte, že když něco hodíte do misky s vodou, má to vypít. Třeba právě ty piškoty nebo granule.

Tip 4 – Má pes rád ryby? Zkuste lososový olej

Jestli váš pes miluje ryby, do vody mu můžete přidávat lososový nebo rybí Omega 3 olej, který zároveň pomáhá na srst, drápy i imunitu.

Tip 5 – pravidelnost 

Ke skvělým výkonům a spokojenosti psa je potřeba i dlouhodobá a pravidelná hydratace – takže napájejte pravidelně před i po tréninku, ale i za všech ostatních okolností, ne pouze nárazově. Sami po čase možná poznáte na psovi rozdíl a jak jsme už psali – zavodněný pes je zdravý a spokojený pes.

Připravili jsme pro vás také video o napájení psa