fbpx

Začínáme běhat se psem

Máte doma psa, jste běžci a chcete si rozšířit běžecké horizonty? Zkuste běh se psem aneb canicross. Možná se zamilujete a rozšíříte řady běžců, kteří běh bez psa zradili a na plný úvazek začali běhat s čtyřnohým kamarádem. Trénink canicrossu je jednoduchý. Má ale svá specifika a nejdůležitější je nezkazit začátek. Čím lepší základy vybudujete, tím déle a více z nich budete těžit. Připravili jsme pro vás koncentrát toho nejdůležitějšího do vašich canicrossových začátků.

Nechci zhubnout, chci jen běhat

K běhu mají psi, narozdíl od lidí, jedinou motivaci a tou je zábava. Neběhají, aby shodili přebytečná kila, neběhají pro vítězství a nechtějí si nic dokazovat. To všechno jsou motivace nás, pánečků. Psi běhají jen tak, pro zábavu a z radosti z pohybu. Jak je to jednou bavit přestane, je konec. Vykašlou se na to, sbohem a šáteček, prostě game over. “Viděl jsem spoustu psů, kteří byli výbornými tahouny a měli před sebou skvělou sportovní kariéru, ale pánečci je přetrénovali a oni pak už tahat prostě nechtěli. Sám jsem takovou chybu na začátku udělal a nikomu bych její opakování nepřál,” říká k tomu Šimon Cipro ze serveru behejsepsem.cz.

Do začátku vám pomůžou jednoduchá pravidla:

  • nezačínejte s tréninkem tahání dříve než v roce věku
  • netrénujte dlouhé vzdálenosti
  • připravte psovi co nejpestřejší trénink

Dopřejte psům dětství

Nemá smysl začínat s tréninkem štěňat dříve než dozrají po psychické i fyzické stránce. Rozhodně to ale neznamená, že by štěně mělo ležet na gauči nebo být zavřené na zahradě. Naopak. Berte ho s sebou běhat na volno, potkávejte se s jinými psy, choďte na výcvik pro štěňátka. Připravte ho na život a vybudujte si s ním vztah. Bohatě se vám to vrátí i ve společném sportování. Jak poznáte, že je pes dospělý? U každého psa je to individuální. Zjednodušeně platí, že čím větší plemeno, tím později dospívá. V roce věku může ale většina psů začít trénovat. Více jsme o tom psali zde.

Méně je vždycky více

Zapřahání (tahání) trénujte zpočátku jen velmi zlehka. Na začátku jde jen a pouze o to, aby si váš čtyřnožec zvykl na postroj a pochopil, co se od něj očekává. Postroj má být pro psa jako červený hadr pro býka. Jakmile mu ho obléknete, rozsvítí se mu v hlavě nápis: “Jde se běhat, takže žádné očuchávaní, čurání, hraní si s psími kamarády.” Musíte postupovat pomalu, než se do této fáze dostanete. Na začátku bohatě stačí pár desítek maximálně stovek metrů. Během nich ale psovi nedovolte, aby se čímkoliv rozptyloval. Nikdy na psa netlačte a motivujte ho pozitivně. Dělej, táhni nebo dokonce fyzické tresty nejsou rozhodně ten správný přístup. Vzdálenost postupně prodlužujte.

Pestrost nade vše

Poslední bod je pestrý trénink. I zde se ke slovu dostává motivace. Psí atleti se psychicky unaví mnohem rychleji než lidé. Je proto důležité, aby byl trénink co nejpestřejší a čtyřnožce vždy bavil. Střídejte proto:

  • různá místa
  • různé typy povrchu
  • různé délky tréninku
  • různé sparing partnery.

Trénink canicrossu je jednoduchý, v tom je jeho krása. Stačí dodržet pár základních pravidel a otevřou se před vámi nové běžecké horizonty a výzvy. Pro úplné začátečníky, kteří nemají s výcvikem psa pro běhání žádné zkušenosti, pomůže návštěva společného tréninku či semináře, které se konají po celé republice. Ukáží vám jak na to, abyste se vyhnuli zbytečným chybám. Seznam tréninků canicrossu najdete na www.behejsepsem.cz.