fbpx

Závody ekologicky? Jde to a povíme vám, jak to děláme u nás

dogbiatlon_press-34_web

 

Když jsme dřív odjížděli ze závodů s pytli plnými odpadků, přemýšleli jsme, co změnit. Jak se třeba vypořádáváme s jednorázovými obaly? Vše vám sepsala Kája.

Pořádat závody nás moc baví. Máme rádi tu atmosféru, setkávání s vámi závodníky, i ten stres kolem toho. A když se závod povede, je to pocit k nezaplacení! Ale po každé akci řešíme, co ještě zlepšit. 

Výzva – jak udělat eko závody?

Zlepšovat jde samozřejmě kde co a teď došlo i na ekologii. V práci, při řešení objednávek, při vymýšlení nových produktů – při tom všem se snažíme být co nejšetrnější k přírodě. Ohledně pořádání závodů nás tohle téma ale stále tížilo.

Když jsme odjížděli z akce a vyhazovali desítky velkých pytlů plných odpadků, přemýšleli jsme co s tím. 

Závody bez plastů – funguje to!

První změnu jsme zavedli na Dog epic race v roce 2019 – na občerstvovačky jsme nedali jednorázové kelímky. Každý závodník si mohl vzít svůj, který použije opakovaně. Reakce nebyla od části závodníků pozitivní, přesto jsme se ale nevzdali a v roce 2020 už u nás jednorázové kelímky nenajdete vůbec. Na trhu se dají sehnat skládací kelímky, které se vejdou i do opasku a případné lidové tvořivosti se meze nekladou. Občerstvovačky pro vás nachystáme rádi, ale jednorázové obaly podporovat nechceme.

A co voda na občerstvovačky? Místo balených vod jsme pořídili kanystry s kohoutkem. Kanystry jsou samozřejmě čisté a s pitnou vodou. Ale opět to ušetří obaly od pet lahví, které jsme předtím kupovali a po akci se vyhodily.

Značení trasy – inspirovali jsme se na závodech ve Skotsku

Plastové reklamní pásky, takzvané mlíko, jsme nahradili vlaječkami. Po označení zhruba 4kilometrové trati jsme totiž ještě nedávno vyhodili jeden 120l pytel plný plastových pásek. No a takové 4 trasy Dog Epicu, to už je pořádná hromada.

A tak jsme si vyrobili vlastní vlajky – v podstatě je to drátek s plachtovinou. Vlajky se používají opakovaně, takže odpad je nulový. Mimo to je na vlajkách prosba s informací pro náhodné kolemjdoucí o tom, co se vlastně děje. Mile nás překvapilo, že nám zatím nikdo vlajky nesebral ani nepřeznačil tratě. Ovšem – pomocníci, co mají na starosti značení tratě, si docela máknou. Každou vlajku musí klepnout do země zvlášť a celé značení se docela pronese.

Spreje na značení – taky to jde jinak

Trasu obvykle značíme i pomocí sprejů. Ovšem už jsme odpustili od těch permanentních, a tak využíváme křídu nebo mouku. Nechceme po sobě zanechávat stopy. S křídovými se lépe pracuje a je u nich výběr barev. Po konci závodu se postupně rozpustí a zmizí. A mouka? Sice se s ní hůř pracuje, ale stopa nezůstává vůbec žádná.

Odpadky na místě – co s nimi?

Zase, není to úplně jednoduché, ale snažíme se co nejvíce třídit a odpad minimalizovat. Na sbírání pokladů po vašich miláčcích vám chystáme pytlíky ze škrobu a spolu se šlupkami od banánů je necháváme kompostovat. Celkově jsme se tedy plastů pokusili co nejvíce zbavit a co se nám nepovedlo odstranit, tak aspoň třídíme.

Kompenzace přírodě – nové stromky

Povolení na pořádání závodů musíme mít vždy od vlastníků pozemků, kde vedou trasy. No a téměř vždy jsou na trase i lesy. Samozřejmě řešíme, aby každá akce proběhla co nejšetrněji k přírodě a nerušili jsme zvířata. Ale letos nás napadlo, že můžeme lesům ještě přilepšit. Takže spolu s partou našich pomocníků budeme vysazovat nové stromky. 

Sezóna 2020 je nakonec pěkně osekaná. Pro závody jsme i tak udělali maximum a věříme, že sezóny následující budou plnější, a hlavně, že se nám povede vymyslet ještě další vychytávky, jak závody zlepšovat. 

Jestli vás ještě něco napadlo, budeme rádi za tip! A jestli vás baví náš přístup k závodům a chtěli byste být u toho, budeme moc rádi, za dobrovolníky, kteří naši partu rozšíří. Stačí napsat na karolina@behejsepsem.cz