fbpx

Oslí život II

Kdy se psem začít běhat? Oslo už zná odpověď.

Kdy začneme trénovat?

8 měsíců, 27 kilo. A prý jsem v pubertě. Občas si troufnu naježit hřbet na menšího psa. Ale upřímně; jsem u toho … až za ušima! A chci začít trénovat. A chci a chci a chci.

Tři čtvrti roku je věk, kdy se všichni začínáme ptát, jestli už nenadešel čas začít psa trénovat. Vidina závodů nebo společných běhů je lákavá a je to přesně to, na co se těšíme. Navíc v pozadí se pořád ozývá ctižádostivý šotek, který říká: „Trénuj, aby ti něco neuteklo.“ Ale právě věk, ve kterém začneme trénovat předznamená, jak se nám a našemu psovi bude dařit v budoucnu. A opatrnosti není nazbyt. Čas opravdového tréninku je ještě několik měsíců před námi. Jsou k tomu v podstatě dva důvody. Psychický a fyzický vývoj.

Fyzický vývoj

Pes roste dlouho. Do doby než se mu zcela „dostaví“ kostra ve smyslu uzávěru růstových plotének, bychom se měli jednostranné zátěži vyhnout. A zapřahání lze za jednostrannou zátěž považovat. Jsem v tomhle ohledu laik. Zeptali jsme se odborníků, kteří vidí věci jinýma očima a pod jiným úhlem.

Co si myslí MVDr. Tomáš Weidenhöfer?

ABClinic veterinární klinika, Brno

S postupnou zátěží psa lze začít nejdříve od 9 měsíců, ale raději s ohledem na vývoj kostry až v 1 roce. Do plné zátěže lze zařadit střední plemena psů od 14 měsíců, velká od 18 měsíců a u opravdu obřích plemen dochází k dokončení růstu a uzávěru růstových plotýnek dokonce až téměř ve dvou letech.

Co si myslí MVDr. Dušan Král?

Regio Vet, s.r.o., Praha

Nejdynamičtější růst štěňat se odehrává ve 4.-6. měsíci věku. V tomto věku jsou navíc rostoucí části kostry chrupavčité a velmi náchylné k mikrotraumatům – zraněním, která se mohou projevit až v pozdějším věku i s trvalými následky, kterými jsou obvykle osteochondróza – poškození kloubních ploch a dysplazie kloubů. U velkých a obřích plemen psů platí dvojnásob, nepřetěžovat jejich nezralý skelet ideálně do věku 24 měsíců věku. Malá a střední plemena psů jsou obecně k růstovým zraněním v důsledku přetížení méně vnímavá i méně geneticky predisponovaná. S plnou tréninkovou zátěží bychom ale i u nich měli vyčkat do dosažení dvou let věku.

d342c2c8-9df0-4f91-8ee4-b43bfe7592d6

Psychický vývoj

Nechat psa dozrát po psychické stránce je přinejmenším stejně zásadní jako fyzický vývoj. To že štěně v postroji táhne a tváří se, že ho to baví, neznamená, že bychom se štěnětem měli trénovat v postroji. Zápřah je pro psa, ačkoliv se to tak nemusí zdát, značná psychická zátěž. Na seminářích o zapřahání se pravidelně setkáváme s dobrou poznámkou: „Můj pes, stáří cca 6–11 měsíců, hrozně rád běhá v postroji a vůbec mu to nevadí. Proč bych to tedy neměl dělat?“ Protože stačí malý impuls, který ani nemusíme zaregistrovat; mírně odřená tlapka, banální a přechodná bolest kloubu, setkání s agresivním psem a chuť tahat je tatam. Zkrátka mladý pes se s jakoukoliv zátěží vyrovnává mnohem hůř. Myslíte si, že je dobré pít alkohol v 15 letech? Ty děti to přeci taky baví… Všechni, kteří v dobré víře začali se psy trénovat příliš brzy, také brzy skončili. Myslím si, že málokdy byla vina na čtyřnohé straně canicrossového týmu. Příklad ze života? Náš první pes, Saga. Začal jsem s ní trénovat v 10 měsících a hned příliš rychle. Výsledek? 1. rok bezvadné výsledky, 2. rok jsme nebyli prakticky schopni dokončit závod a trvalo další dva roky než naše výsledky zase začaly vypadat k světu.

Jednou větou: Pes by neměl vidět postroj dříve než v jednom roce. Nevenčete na postroji, nezapřahejte.

Dobrá, zapřahání si zakazuju. Co ale dělat? Tohle když jsem slyšela poprvý, tak by se ve mně krve nedořezal. To mě jako přiváže ke gauči? Žádnej pohyb? Žádný řádění a provokace kámošů? Hotovo. Nula. Končím. Nakonec jsem ale pochopila, že aspoň v tomhle ohledu není ten můj páneček až zas takový hovado.

Oslo byla nervózní zbytečně. Doba, kdy psa ještě plně nezapřaháme, je důležitá pro rozvoj dalších schopností. A možná je i důležitější než množství kilometrů, které společně později naběháte v zápřahu. Berte psa jako součást vašeho volného času – běhejte s ním na volno – připravíte tím sebe a přirozenou cestou i psa. Choďte spolu plavat. Jezděte spolu na kole. V první řadě musíte prostě vytvořit tým. Nejste to vy a on, jste to vy dva.

Oslí infobox – co dělat před vlastním tréninkem?

Pár tipů, co dělat před vlastním tréninkem:

Poslušnost – základní poslušnost (viz minulý díl), s učením povelů doprava/doleva ještě počkejte Obratnost – choďte do hor, skákejte přes klády, co nejvíc se pohybujte ve volném terénu Síla – plavání, plavání, plavání – nelze ničím nahradit a příště se mu podíváme na kobylku Stabilita – naučte psa v klidu přejít přes kladinu nebo padlou kládu, manipulejte s ním Psychická odolnost – berte psa kam jen to jde – Spali jste spolu pod širákem? Byl s vámi v hospodě? Zapomněli jste ho občas nakrmit? Mrzli jste spolu na horách? Nepodceňujte se psem sílu team-buildingu:-)

Autor: Šimon Cipro

článek vznikl pro časopis Psí sporty

Další příběhy o výchově psího sportovce

Oslí život I

Oslí život III

Oslí život IV

Oslí život V

Oslí život VI