Novinky

Žhavé novinky

Psí spřežení, romantika nebo řehole?

Smečka psů, zasněžené pláně a naprostá svoboda. Také je toto vaše představa, když se řekne psí spřežení? Jaká je realita?

Kolik psů je potřeba na psí spřežení?

Pojďme se na to podívat pěkně od začátku. Minimální počet jsou dva psi. Každopádně dva jsou málo. Ideální jsou čtyři a více. Obvykle se zapřahá sudý počet, protože hafani jsou ve dvojicích vedle sebe. Všichni psi jsou připnuti ke středové šňůře obojkem i koncem postroje.

Kdo určuje tempo celého týmu?

Prvním dvěma psům se říkají lídři a právě oni určují tempo. Je nezbytné, aby uměli zatáčet na povel a celkově udávají energii celého spřežení. Právě proto musí být chytří a sebevědomí, aby zvládli korigovat celou smečku. Pes lídr se musí narodit. Najít toho nejlepšího je o štěstí a zvláště na extrémní expedice nebo dlouhé závody na severu je potřeba mít vpředu psy, na které je spoleh. U ostatních psů ve spřežení je potřeba, aby plynule běželi. Větší přemýšlení potřeba není, ale místo pro individualisty tu také ne. 

Jaké plemeno je vhodné?

Většina z vás si při spojení psí spřežení představí severské chlupáče. Malamut, husky nebo samojed či grónský pes. Ovšem zapřáhnout můžeme jakéhokoliv psa, který zvládne běžet ve skupině před saněmi. Na závodech ve sprintových disciplínách (8-20 km) jsou velmi oblíbení ohaři a jejich kříženci. Sice nemají kožich, takže je o ně náročnější péče, ale rychlost a tah jim jdou neskutečně.

Na čem se jezdí se psím spřežení?

To samozřejmě záleží na počasí, ale svést se na psím spřežení můžete celoročně. Když není sníh, jezdí se na káře. Musheři si čtyřkolky rádi sváří sami. Jelikož má psí spřežení obrovskou sílu, když se do toho opřou, je důležitá váha, která může být i 500 kg. Pokud se budeme bavit o závodech, tak ty se jezdí na lehkých kárách. Do šestispřeží můžete použít tříkolku, delší spřežení pak tahá čtyřkolku.

V zimě se jezdí na sněhu na saních. Dřevěné saně jsou těžké, proto i tady se na krátké závodní tratě berou lehké karbonové sáně. Každopádně trénovat lze na kdečem. Na krátké závody jsou saně prázdné. Každopádně vždy mají vak, kdyby se některý chlupáč zranil, do vaku se může naložit. Při dlouhých závodech si často musíte vést povinnou výbavu. Saně se podle toho upravují.

Kde můžete se spřežením jezdit?

Čechy jsou poměrně lidnatý stát. Po lesních a polních cestách to vypadá, že by se dalo jezdit pěkně. Jenže řada cest je soukromých. V lese jsou honitby a hodně psů pohromadě nemá mnoho lidí v lásce. Musheři proto čelí řadě problémům, které mohou vyústit až v nepříjemné spory. Je to jak se vším a je potřeba být ohleduplný. V zimě to je ještě složitější. Se saněmi není reálné vyjet na urolbované tratě. A to ani v noci. V některých horských oblastech najdete upravené tratě s povolením jezdit se psem. Ale jejich vzdálenost nebývá dostatečná pro trénink na dlouhé tratě. 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe