fbpx

7 tipů, jak poznat správné vodítko na canicross

0b65yGMg

 

Na canicross (a další disciplíny jako bikejöring, běžky a koloběžku se psem) se zásadně používá odpružené vodítko neboli amortizační. Jak poznat a vybrat to pravé?

Aby vás i psa canicross bavil, je potřeba mít správné vybavení. Přeci jen, když budete pokaždé zažívat diskomfort, tak si další trénink spíše odřeknete. Navíc psovi nevysvětlíte, čím je jeho špatná zkušenost způsobená, a může se tím úplně odnaučit tahat. Naopak se správným vybavením půjde vše hladce, doslova. Uvidíte!

Škubání není příjemné, ani bezpečné

Kvalitní a dobře padnoucí postroj je základ, ale vodítko s amortizérem je v podstatě stejně zásadní. Když totiž nepruží pořádně a dochází k jeho napnutí, škube to s vámi i se psem. Když vás z každé zatáčky vynese vodítko se škubnutím, opravdu to není příjemné, ani bezpečné.

Pro psa má škubání při napnutí 2 dopady:

 • Citlivý pes se začne otáčet, co se děje a brzy se naučí dávat si pozor, aby k natažení nedošlo, naučí se tedy netahat.
 • Odolnější pes sice tahat bude, ale škubání ho zpomalí.

Jak má vodítko vypadat?

 1. Karabina jen na straně psa – v případě, že ji špatně zacvaknete, nebo vám při manipulaci vodítko vyklouzne, tak psa karabina neporaní (a nebude mít špatnou zkušenost).

  Zde je karabina umístěna na běžeckém opasku a ne na druhém konci vodítka.

 2. Karabina je lehká – větší a těžší karabina neznačí kvalitu. A větší váha, hlavně u psů, kteří nejsou v plném tahu, rozvibruje vodítko. Většině psů je opravdu nepříjemné, že za nimi vlaje těžká kovová karabina. Je tedy lepší vybírat vodítko s lehkými hliníkovými karabinami a ideálně se zámkem – zase pro větší bezpečí celého týmu.
 3. Na straně u psovoda je jen popruh – prostě jen kus vodítka. Zde máte 3 možnosti připevnění. Váže se buď na pevno k sedáku, dává se do vypouštěcí karabiny, nebo do takzvaného finského háku.
 4. Vodítko kvalitně pruží – zní to logicky, ale ne vždy je to pravidlem. Nejlepší zkušenosti máme s vodítky, do kterých je guma vetkaná. Pruží tak po celé délce a tah s nimi je krásně plynulý.
 5. Pes by neměl vodítko nikdy natáhnout do plné délky – to znamená, že se nikde nedostanete do bodu, kdy se vodítko napne, a tedy škubne.
 6. Na canicross by mělo mít v natažené délce maximálně 2 m – jedním důvodem je bezpečí na závodech, pes je více pod kontrolou. Ale také je pro většinu psů snazší tahat, když jsou s vámi ve větším kontaktu.
 7. Na disciplíny jako je kolo, koloběžka nebo lyže – je vhodné vodítko o délce 2,5–3 m.

Teď už nezbývá, než vyrazit a pořádně se do toho opřít! Držíme palce!