Baví mě vyhrávat

První z rozhovorů z našimi reprezentanty na ME v mushingu. Veronika Navrátilová

Češi v akci aneb mistovství Evropy v mushingu Když se sejde skvělá parta lidí. Když se organizátorům povede kvalitní závod. Když si to všichni užijí a ještě k tomu přivezou cenné medaile, to už je hřích nepodělit se o to s ostatními. Letos jsem ME v mushingu viděl z druhé strany. Jako divák jsem s foťákem v ruce pobíhal tři dny po trati a sledoval většinu týmů našich i cizích bedlivým okem. S klidným svědomým můžu říct, že Češi jsou, co se přiravenosti psů týká, jedničky. Psi pracují na sto procent a s chutí. Bohužel (nebo snad bohudík?) jsou všichni naši reprezentanti skromné duše a nikde se nechvástají. Rozhodli jsme se proto, že je na čase, aby někdo řekl místo nich: Jste dobří! Zeptali jsme se jich na pár otázek, abychom ukázali, že ačkoliv jsou jedničky, jsou to hlavně lidé z masa a kostí. Lidé, kteří tomu hodně obětují a kteří nám ukazují, že když se chce, tak to jde. Jsem rád, že se o jejich pohled na běhání se psem můžu podělit i s vámi.

Jméno: Veronika Navrátilová

Disciplína: koloběžka se dvěma psy (SC2), štafeta

Umístění: 1. místo ve štafetě, 6. místo v individuálním závodě

Plemeno psa: ESP (evropský saňový pes)

Jak si se k běhání se psem dostala? V podstatě náhodou, když do naší domácnosti přišla dvouletá a nevychovaná fenka, kříženec malamuta a ohaře. Bylo třeba ji hodně unavit, aniž by ji člověk pustil z vodítka. Začaly jsme tedy společně jezdit na kole.

Co pro tebe běhání se psem znamená? Adrenalin na závodech, ale i pohodu každodenních tréninků a především vzájemnou souhru se psy. Je to krásný sport, ve kterém nátlak na psy nemá místo, dělají to pro to, že chtějí.

Jsi romantička nebo sportovec-dravec? Určitě dravec, baví mě vyhrávat 🙂

Máš někdy chuť pověsit to na hřebík a sportovat si jen tak, sama se sebou :-)? To mě nikdy nenapadlo. Mám velmi pohodové psy, které mohu vzít všude s sebou, takže když už mám zapřahání ,,plné zuby“, jdeme si společně třeba jen tak zaplavat.

Kolik máš doma psů. a kolik času ti tak zabere jejich trénink? Celkem tři, dva v závodním věku a jednu důchodkyni. Trénink mi zabere asi hodinu až dvě denně, ne vždy je to ale v zápřahu.

71af8a90-efb4-46a1-a8b5-5f0e51f9d173

Trénuješ zvlášť sebe a zvlášť psy nebo se ti daří trénink vás obou skloubit dohromady? V současné době trénuji mnohem víc psy, než sebe. Asi bych to měla změnit 🙂

Byla tvoje příprava nějak speciálně upravená pro ME? Ano, snažili jsme se co nejvíce přiblížit závodním tratím i rychlostem, které nás tam čekaly.

Co se ti na ME líbilo? Byl to organizačně velmi povedený závod a i atmosféra v rámci české výpravy byla naprosto skvělá.

Co se ti naopak nelíbilo? Pozitiva rozhodně převažovaly. Jen bych se obešla bez bahna v místě parkoviště.

S jakými ambicemi si na ME jela? Doufala jsem v nějaké cenné kovy. Bohužel mi úplně nesedí zatáčkovité tratě a tady jich bylo… Alespoň vím, co trénovat 🙂

Jaké jsou tvé další (nejen) sportovní plány? V nejbližší době nás čeká zimní příprava na MS v Německu. Do budoucna se budu snažit co nejdéle udržet psí holky v takto super formě, abychom si ještě alespoň jednou na ME zabojovaly. A v příštím roce nás doufám čeká úspěšný vrh štěňátek a výchova jedné psí juniorky.

Další rozhovory s repreznetanty na ME 2014:

Petr Fochler: Jaký pán, takový pes

Martina Štěpánková: Nejdřív psi, pak já.

František Říčka: V týmu to je o emocích

Ivo Vacke: Vděčný kritik

Michal Tobiášek: Jsem dravec

Tomáš Merta: Budu vás chytat za prdel!

Václav Vančura: Jsem nepolíbený romantik

Petra Grexová: Vyběhnout bez psa už nikdy!

Kateřina Bluchová: Toho druhého v tom nesmíš nechat