Novinky

Žhavé novinky

Běhání se psem na volno 1. díl: přivolání

Běh se psem na volno skvěle zlepší kondičku psa a vlastně i tu vaši. Navíc je to takový trénink a procházka v jednom. První, co je k tomu potřeba vyřešit, je přivolání.

Často řešíme, jak psovi zlepšit kondičku. Jen taháním na postroji ji ale nezíská. Mimo to psi s menší motivací tahat se do toho bez kondičky vlastně ani pořádně neopřou. A pokud jediná aktivita psa venku bude v postroji, zevšední mu a nebude to už canicrossově fungovat.

Proto k budování kondice rádi doporučujeme běhání na volno. Ideálně 2–3x týdně. A jakou vzdálenost? To už záleží na vašich cílech. V průběhu dalších několika článků si řekneme, jak na to a jak i běh na volno dotáhnout k dokonalosti. Dneska začneme zdánlivě základní věcí – přivoláním.

Častým problémem, proč neběhat na volno, je to, že psa nemůžete pustit z vodítka. Otravuje jiné psy, utíká za zvěří a tak dále. Pokud chcete se psem běhat na volno, musíte ho mít na 100 % pod kontrolou. Nejen kvůli vám a psovi, ale hlavně kvůli ostatním. Jistě nechcete, aby pes strhl srnu, pokousal ho jiný pes nebo váš pes vyděsil dítě.

Proč by k vám měl pes přijít na zavolání?

Motivace psa přijít k vám, než k jinému psovi (nebo dokonce srnce) by měla být silnější. Na vás je tedy vybudovat takový vztah, kde budete pro psa prostě to nejvíc na světě. A jak na to?

1. Pamlsky

  • Zjistěte, co má váš pes rád. Protože když k vám přijde, musí dostat něco, co ho opravdu potěší. Suchou kostičkou ho asi neohromíte. Pamlsky také střídejte. Pokaždé bude překvapený, co dostane. Ale pozor, vždy ho to musí potěšit. 
  • Také můžete měnit velikost a důležitost odměny. Přišel, ale nic moc? Dostane jeden kousek. Přišel hned? Velký jásot a plná hrst dobrot. Pamlsky by měly být malé, aby je pes rychle snědl a nemusel kousat. 
  • A ještě jedna věc – pes by neměl být přežraný, sytý pes nemá motivaci – takže pokud se vám stává, že váš pes nic nežere a vypadá, že mu nic nechutná, je dost možné, že je prostě přežraný.

NÁŠ TIP: Dogšmeloun z řady přírodních pamlsků od Løype – nasekané sušené plíce, které chutnají snad všem.

Namíchejte si pamlsky podle chuti vašeho čtyřnožce. 

2. Hračky

  • Pamlsky vašeho psa neberou (ani když není přežraný)? Stejně skvělou odměnou může být hra. Nebo můžete střídat pamlsky a hru. Když pes přiběhne, chvilku se s ním přetahujte a prostě si společně hrajte. Hračku pak zase schovejte. Jak na přetahování? Máme pro vás na to celý článek, abyste si se psem správně nastavili pravidla.
  • Máte míčkofila? Za odměnu hračku hafanovi hoďte. Buďte ale důslední v tom, aby vám ji pak donesl. Hračku házejte ve směru, ve kterém pes běží a ne nijak daleko. Myslete na to, že hra by měla být vždy s vámi, ne jen hozený balónek kamsi do lesa.

3. Budování společného vztahu

  • Abyste pro psa byli tím nejlepším na světě, je potřeba, aby od vás přicházelo žrádlo a zábava. Proto si společně hrajte a cvičte. Zkuste klasické cviky jako sedni, dej pac a nebo třeba balanční cvičení. Všechen společně strávený čas z vás dělá parťáky. Jo a canicross se do toho počítá taky!

Nepochopení povelu KE MNĚ

Voláte na psa jménem, pak povel ke mně a nakonec zkoušíte “pocem”? Možná to je i váš případ, že pes prostě neví, co po něm chcete. Pes totiž nerozumí významu slov. Reaguje na stejná slova a stejnou intonaci hlasu. 

Takže pro vás máme úkol. Zamyslete se, na jaký povel nebo zvuk pro vás bude přivolání ideální. U loveckých psů je oblíbené 2x krátké písknutí na píšťalku. My zase rádi používáme jen jméno psa. Každopádně od teď budete používat jen tento jeden signál. Na něj, chceme, aby pes přišel k vám a byl s vámi v kontaktu – vzal si od vás pamlsek, přetahoval se s vámi nebo donesl hozenou hračku.

Jak na to?

  1. První cvičení doporučujeme na uzavřeném prostoru, kde bude pes v klidu (zahrada, místnost u vás doma). K tomu by pes měl být vyvenčený. Připravíte si tu nejlepší odměnu, co najdete. Ukažte psovi, co máte a řekněte/pískněte váš signál (v našem případě tedy jméno psa). Pes na vás koukne, dáte mu odměnu. Tohle několikrát zopakujte. 
  2. Pak se otočte, kousek odejděte a zopakujte signál – pes k vám přijde. Hrozně ho pochvalte a dejte mu odměnu. Klidně takhle můžete prokrmit celou večeři nebo snídani psa. A ideálně, když si na takové procvičení uděláte čas 2–3x denně a budete to opakovat. Pes si velmi rychle spojí váš signál na přivolání a odměnu. Odměnu můžete střídat, můžete používat hračky, můžete psovi utíkat. Hlavně ale když jde pes za vámi, jásejte. 
  3. Přijde k vám jen tak? Použijte váš signál na přivolání a odměňte to (pokud to není pes, co se pak kvůli tomu od vás nevzdálí ani na krok a bude si hlídat vaši kapsu).
  4. Přidávejte další podněty. Pes je jen tak na zahradě a vy najednou použijete signál. Pes přiběhne, velký jásot a odměna. Pes je v jiné místnosti (ale víte, že není do něčeho zabraný) – signál – jásot a odměna. 
    Jak si náš signál (povel nebo zvuk na přivolání) nezkazit?

NEPOUŽÍVEJTE ho, když k vám pes nepřijde. Klasická situace – jste venku, pes vám čuchá, je zabraný a vy používáte signál. Poprvé, podruhé, podesáté a nic. 

V situaci, kdy víte, že bude těžké psa přivolat, vynechte váš signál a zkuste něco úplně jiného – jásejte, tleskejte, utíkejte a volejte cokoliv, ale NE váš signál. Pro psa to má být jasné znamení, že má jít k vám. 

Když totiž víte, že u sebe nemáte lepší motivaci, než tu, kvůli které nepřichází a použijete signál, psovi tak ukazujete, že vy nejste to nejvíc. A signál na přivolání být to nejvíc. 

Kdy s tím vším začít? Hned! Nikdy není pozdě, ale čím dříve začnete upevňovat vztah, tím lépe. Když začnete se štěnětem, je to snazší. Jestli máte už staršího psa, začněte hned, ale počítejte, že už má ukotvenou řadu zlozvyků a vše bude trvat déle. I tak vydržte, stojí to za to.

 

S každým psem to jde jinak. S některými lépe, s jinými to je komplikovanější. Stejně tak možností, jak učit přivolání, je mnoho. Tento je jednoznačný, ale k dokonalému výsledku to vede přes vaši 100% důslednost. Tak hodně trpělivosti a těšíme se na vaše postřehy!

P.S. Příště si povíme, jak při běhu na volno řešit, když se pes neustále zastavuje a čuchá.
 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe