fbpx

Jak vyběhnout se psem v zimě a nesklouznout z cesty?

Tma ani zima nám nevadí

Zima jede! Bílá peřina letos přikryla i Polabí, kočky zalezly za kamna a nejeden z nás řeší otázku, jak v takovém počasí unavit sebe i svého čtyřnožce. Nadšené canicrossařky Pája Hrníčková a Alena Zbožínková se s námi podělily o své zkušenosti s běháním se psem v zimě.

Mnoho neběžců si při pohledu na klusajícího sportovce zasněženou plání říká: Co je to asi za blázna? Tréninků v zimě se však bojí i mnoho běžců. Napsaly jsme pro vás 5 rad, které z vás udělají zimního běžce profesionála 🙂 Nakonec uvidíte, že běhání v zimě má i své světlé stránky…

Tma za oknem

Většina z nás sedí do 17h v práci, přijede domů, vyvenčí, koukne z okna a tam tma. To nepovzbudí nikoho. Máte-li ale k dispozici kvalitní vybavení, může se běh za tmy stát zpestřením vašich běžeckých aktivit.

Čelovku je dobré vybírat tak, aby seděla příjemně na hlavě a splňovala několik základních bodů:Čelovka SILVA Trail Runner 2

  • je menší velikosti – kdo by se chtěl tahat s halogenem na hlavě?
  • má nastavitelný směr světla
  • je lehká
  • má vestavěný akumulátor (pozn. autora – pravidelně dobíjíme v autě, protože na koupi nových baterek bychom věčně zapomínaly)
  • má dva světelné zdroje (nejčastěji ledky) – jeden paprsek svítí do dálky a jeden do „šířky“ – díky větší difuzi světle pak lépe vidíte terénní nerovnosti
Taková čelovka se nám osvědčila a stala se naším nejlepším přítelem.nocnik_1115_8974

A co na to pes?

Na trénincích potkáváme samé nadšené tahače, přestože jim na záda svítí jejich parťáci čelovkou. Většina psů tmu absolutně neřeší – naopak pracují mnohem lépe – a někteří si běhání za tmy vyloženě užívají. Úplně nejlepší pak je, vyběhne-li před vámi v lese srna. Rázem pak přibude síly do tahu a padají osobní rekordy.

Jak se obléct pro běh v zimě

Jak se obléknout je nejzásadnější otázkou pro Vaše zdraví. Nebojte se vrstvit a klidně napočítejte i do čtyř. Dbejte ale zároveň na fukčnost oblečení. Není dobré mít na sobě 4 bavlněná trika, neb by Vám moc nepomohla.

Čtyři vrstvy

I.– zateplené funkční tričko s dlouhým rukávem

II.– teplá funkční mikina

III. – běžecká bunda (podle teploty zateplená či jen větrovka)

Nultá nebo čtvrtá vrstva – funkční tričko bez rukávů nebo teplejší vesta

Oblečení je třeba přizpůsobit i naplánovanému tréninku. Pokud se chystáte na rychlejší tempo, není třeba se nabalit. Jestliže jdete vyklusnout se psem na volno a k tomu vykecávat s kamarádkou, je dobré myslet na teplejší, ale stále funkční oblečení.

Čepici a rukavice nenechávejte doma. Pokud je vám při tréninku teplo, sundejte rukavice, ale vždy nechte čepici či čelenku. Na krku by neměl chybět multifunkční tunel. Podkolenky krásně zahřejí Achillovu šlachu a lýtka.

lesna_zimni_kurz_0216_2-33

Nezmrzne mi pes?

Pro psa je chladné počasí ideální, při tahu se snižuje možnost přehřátí na minimum. Zato nabývá na významu péče po doběhu. Obecně byste po tréninku měli psa vychodit. Při nízkých teplotách udělá skvělou službu funkční obleček, nejhorší jsou totiž rychle vychladlé svaly.

Motivace

Tma a teplota pod nulou.  Inu, na počasí netřeba se vymlouvat a najít si vhodnou motivaci. Tou může být jak krásná silueta do plesových šatů tak i příprava na jarní závody Nativia či závody v biatlonu se psem Non-stop Dogwear Dogbiatlon. Psí parťák vás v tom jistě nenechá a vyběhne s radostí s vámi. Zimě zdar!

Napsaly Pavla Hrníčková a Alena Zbožínková.