fbpx

Jak vybrat boty na canicross?

Dobrá bota pro canicross

Vybrat správné boty je základ pro pohodlné, zdravé a bezpečné běhání, které je dlouhodobě udržitelné. Při výběru správné boty pro canicross se tohle těžko zpochybnitelné moudro stává ještě významnější. V canicrossu působí při dopadu (došlapu) na váš pohybový systém výrazně větší síly než je tomu při běhu bez psa. Vybrat botu, která vám po všech stránkách zajistí pohodlný došlap, je o to důležitější.

Nemusí to nutně znamenat, že bota pro canicross musí být extrémně tlumená a měkká. Někdy je tomu přesně naopak a oceníte jen minimálně tlumenou botu, která vám umožní cítit terén a rychle reagovat na jeho nerovnosti. Jaká bota je vhodná právě pro váš styl běhu závisí na několika faktorech. Podíváme si na ně v další části článku.

Sami jsme vyzkoušeli celou řadu značek, typů bot a modelů a došli k jedinému obecně platnému závěru: neexistuje univerzální bota. Možná právě proto nám svojí filozofií, kvalitou a šíří nabídky sedla ikona britského trail runningu značka Inov-8. Boty téhle značky se netváří, že umí všechno a padnou každému. Díky šíři nabídky si ale většina běžců vybere bez ohledu na jejich zkušenosti.  Inov-8 má boty patřičně tlumené i hodně minimalistické, širší i užší, do bahna i do parku.

Inov-8 nás prostě nikdy nezklamal a proto jsme se rozhodli rozšířit nabídku eshopu právě o tuto značku.

Po několika tisících kilometrech naběhaných v různých modelech Inov-8 jsme připravili výběr několika modelů, které se skvěle hodí pro různé běžecké styly, oblíbené délky tréninků a potěší chodidla s různou běžeckou zkušeností…

Boty, které najdete u nás na eshopu, máme skladem a expedujeme je obratem. Boty si můžete navíc vyzkoušet i v našem kamenném obchodě Løype, kde vám náš tým poradí s výběrem a přidá vlastní zkušenosti.

Jak vybrat botu pro běh se psem?

Jakmile se pustíte do výběru běžecké boty, můžete se nechat pohltit celou řadou parametrů a technických podrobností. Anebo se na to aspoň zpočátku podívat od lesa a odpovědět si na pár jednoduchých otázek:

Jak dlouhé jsou moje běhy?

V jakém terénu nejčastěji běhám?

Jak zkušený (a rychlý) běžec jsem?

Odpovězte si na jednotlivé otázky poctivě. Neodpovídejte tak, jak byste chtěli, aby vaše běhání vypadalo, ale jak skutečně vypadá. Děláte to přeci jen pro sebe…

Jak dlouhé jsou moje běhy?

bota pro canicross

Inov-8 Trailtalon je vhodná univerzální bota pro delší běhy

Veledůležitá otázka a jednoduché odpověď. U canicrossu nemáte vždy možnost přesně vybrat místo došlapu a nadto tah vašeho čtyřnožce ještě zvyšuje sílu působící při dopadu na váš pohybový aparát. Dlouhé běhy se psem proto chtějí pohodlnější botu s vyšší mezipodešví a výraznějším tlumením.

V jakém terénu nejčastěji běhám?

Canicross je terénní sport, ale lze ho stejně dobře provozovat na parkových cestách. Zamyslete se nad tím, jak těžký a bahnitý je terén, ve kterém nejčastěji běháte. Nemá smysl pořizovat extramegavelké špunty na obyčejné lesní cesty. Pokud toho ale hodně naběháte na bahnitých, měkkých a nezřídka podmáčených cestách, potom se výraznějšího vzorku nebojte.

Pro jednoduchý terén doporučujeme botu Parkclaw 275. Dostupná je v pánské i dámské

Pro těžší terén, případně běžce, kteří toho naběhají hodně, doporučujeme botu Trailroc 285 (dámy) nebo botu Trailtalon 290 (pánové).

Pro těžký terén a vzdálnosti do 10 km je pak skvělá volba krosovka X-talon 230, která se stala etalonem krosové obuvy. Pro zkušenější běžce, kteří mají svůj styl pevně pod kontrolou doporučujeme botu X-talon 210.

Jak zkušený (a rychlý) běžec jsem?

Do jednoduchého terénu nepotřebujete extrémní krosovku

Na vašich zkušenostech a počtu kilometrů, které už máte za svou sportovní historii v nohách, záleží. Není tomu dlouho, co se kolem nás prohnala módní vlna, ve které všechny jiné boty než minimalistické, byly vnímány jako smrtelný hřích. Nakonec se ale ukázalo, že jako každý krajní názor, má i tento své limity.

Na dlouhé běhy se málo tlumené boty zpravidla nehodí. Stejně tak mohou napáchat více škody než užitku na noze, která si na běh teprve zvyká. Obzvláště to potom platí pro canicross, kde jsou dopady ještě tvrdší než při běhu bez psa a nohu potřebujete mít o to více chráněnou.

Pokud jste v běhu začátečníci nebo běháte přes paty, pořiďte si raději tlumenější boty. Nikde není psáno, že váš další pár bot nebudou krosovky s minimálním tlumením. Váš pohybový aparát si na zátěž postupně přivykne, vy můžete zapracovat na svém běžeckém stylu a s jeho změnou se poohlédnout i po jiném typu bot.

Boty s větším tlumením: Trailroc 285 (dámy)Trailtalon 290 (pánové) / Parkclaw 275 (pánové) / Parkclaw (dámské)

Bota s minimálním tlumením: Inov- 8 X-talon 230

Bota prakticky bez tlumení: Inov-8 X-talon 210

Každý účatník závodů z produkce Běhejsepsem.cz získávají slevu 5% na všechny modely bot Inov-8 z našeho eshopu.